خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

۹۶ سرباز هند در درگیری با نیروهای چینی کشته و زخمی شده اند

در تاریخ:
شنبه ۳۱ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

رسانه های هندی گزارش داده اند که در درگیری های اخیر سربازان اردوی این کشور با نیروهای چینی ۲۰ سرباز کشته و ۷۶ تن دیگر زخمی شده اند.

ناراندا مودی، نخست‌وزیر هند می‌گوید به ارتش کشورش اختیارات لازم برای دفاع از مرز مورد مناقشه با چین را داده است. او تاکید کرده که هیچ نقطه‌ای از خاک این کشور اکنون در تصرف نیروهای خارجی نیست و هیج نیروی نظامی هم در داخل سرحدات هند وجود ندارد.

اظهارات آقای مودی که روز جمعه از طریق تلویزیون هند پخش می‌شد واکنشی است به درگیری روز دوشنبه در منطقه مرزی هیمالیا با چین که دهلی نو گفته در پی آن ۲۰ سرباز ارتش هند کشته شده‌اند.

چین هیچ آماری از تلفات انسانی در جریان این درگیری نداده اما هند می‌گوید هر دو طرف متحمل خسارت شده‌اند.

دو قدرت اتمی آسیایی در چند روز گذشته همدیگر را به ورود غیرقانونی سربازان طرف دیگر به داخل مناطق مرزی دره گالوان در منطقه لداخ که در شمالی‌ترین نقطه هند و ایالت جامو و کشمیر قرار دارد، متهم می‌کنند.

گزارش شده که خطوط مرزی در این منطقه به طور دقیق مشخص و نمایان نیست و می‌تواند علت زمینه‌ساز بروز درگیری‌های مرزی بوده باشد.

روز جمعه، ۱۹ جون، ناراندا مودی، نخست وزیر هند در بیانیه‌ای تلویزیونی تصریح کرد که به نیروهای مسلح کشورش “اختیار تام داده است تا اقدامات مورد نیاز” برای حفاظت از تمامیت ارضی هند را به جا آورند.

او گفت: “تمام کشور از این واقعه و اقدامات چین ناراحت و جریحه‌دار است… هند خواستار صلح و دوستی است اما از استقلال خود با تمام وجود پاسداری می‌کند”.

درگیری خونین روز دوشنبه میان نیروهای دو کشور در حالی روی داد که هیچ کدام از سربازان سلاح گرم در دست نداشتند. علت آن هم قرارداد ۱۹۹۶ میان دو کشور است که این منطقه را از هرگونه اسلحه و مواد منفجره عاری کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان