خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

۵ درصد افزایش در تلفات غیرنظامیان افغانستان؛ ۲۰۱۸ مرگ‌بارترین سال در ۱۸ سال گذشته

در تاریخ:
یکشنبه ۵ حوت ۱۳۹۷
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

دفتر هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ میلادی، سه‌هزار و ۸۰۴ غیرنظامی در جریان منازعات، حملات انتحاری و انفجاری در کشور کشته شده و هفت‌هزار و ۱۸۹ نفر دیگر زخمی شده اند.
یوناما امروز (یک‌شنبه، ۵ حوت) گزارش سالانه خود را در مورد کشته و زخمی‌شدن غیرنظامیان در جریان حملات مسلحانه، انفجارها و حملات انتحاری نشر کرد.
در گزارش سالانه یوناما آمده است که آمار تلفات غیرنظامیان در سال گذشته میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۷ پنج درصد افزایش در رقم کلی تلفات و ۱۱ درصد افزایش در شمار کشته‌شدگان را نشان می‌دهد.
این رقم تلفات نشان می‌دهد که سال ۲۰۱۸ میلادی برای غیرنظامیان در افغانستان مرگ‌بارترین سال در طول ۱۸ سال گذشته بوده است.
یوناما گفته است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، جنگ در افغانستان نسبت به سال‌های گذشته آسیب بیشتر به غیرنظامیان رسانده که شمار قربانیان کودک ( پسران و دختران) نیز بی پیشینه بوده است.
این در حالیست که بر اساس معلومات یوناما، در سال ۲۰۱۷ میلادی سه‌هزار و ۴۳۸ غیرنظامی در افغانستان کشته و هفت‌هزار ۱۵ نفر دیگر زخمی شده بودند.
در گزارش سازمان ملل آمده است که در سال گذشته میلادی غیرنظامیان افغانستان به گونه عمدی هدف حملات تروریستی و مسلحانه قرار گرفته اند که بیشتر حملات بمب‌گذاری از سوی گروه داعش و طالبان انجام شده است.
همچنان گفته شده که افزایش حملات هوایی نیروهای افغانستان و امریکایی نیز در افزایش تلفات غیرنظامیان نقش داشته که بیش از ۵۰۰ تن از کشته شدگان قربانی این حملات اند.

آمار تلفات غیرنظامیان

در همین حال تاداماچی یاماماتو، رئیس نمایندگی سازمان ملل در افغانستان گفته که کشته شدن غیرنظامیان در جنگ افغانستان دیگر قابل قبول نیست و به گفته او: ” زمان آن فرارسیده که به این رنج و تراژدی انسانی پایان دهیم.”
همچنان میشل بشلت، کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد نیز گفته: ” من از تمامی طرفهای در گیر میخواهم تا قانون بین المللی بشردوستانه و قانون بین المللی حقوق بشر را جهت محافظت زندگی تمامی افرادی ملکی، احترام کامل نمایند.”
گفته می‌شود که در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۶۵ حمله انتحاری در کشور رخ داد که بیشتر حملات در شهر کابل بوده است. حملات انتحاری هدفمند که بیشتر تجمعات افراد ملکی را هدف قرار داد.
از حملات انتحاری مرگ‌بار بر غیرنظامیان در غرب کابل به حمله بر مرکز آموزشی موعود، سالون ورزشی میوند و محل ثبت نام رای دهنگان نام برد.
خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

نخستین دور گفتگوهای فرهنگی افغانستان و ایران همزمان با برگزاری نمایشگاه بزرگ کتاب در کابل

ثور ۳, ۱۳۹۷

مجلس سنا: افغانستان در تمامی توافقات با پاکستان بازنده‌است

حمل ۱۹, ۱۳۹۷

افغانستان: بم‌پرانی پاکستان تخطی جدی در برابر حاکمیت افغانستان است

حمل ۱۶, ۱۳۹۷

نخست‌وزیر پاکستان فردا به کابل می‌آید

حمل ۱۶, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks