خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

” ۴۲ کلینیک صحی کمیته سویدن که در میدان وردک مسدود شده بود امروز فعالیت‌اش را از سر گرفت”

در تاریخ:
شنبه ۲۹ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

مسئولان کمیته سویدن برای افغانستان می‌گویند که ۴۲ کلینیک صحی این نهاد که قبلا در مربوطات ولایت میدان وردک مسدود شده بود، صبح امروز شنبه، فعالیت اش را از سر گرفت.

احمد خالد فهیم، مسئول اجرایی کمیته سویدن برای افغانستان به خبرگزاری بخدی گفت: ” با میانجی‌گیری بزرگان قومی ولایت میدان که با کمیته سویدن و نیز گروه طالبان در ارتباط بودند، تمامی مراکز صحی مسدود شده از ساعت ۸:۰۰ صبح امروز دوباره باز شده است.”

آقای فهیم گفت که کلینیک های ۲۴ ساعته این نهاد از دیروز بعد از چاشت و دیگر مراکز صحی نیز صبح امروز به روی مراجعین باز شد.

مردم محل نیز از گروه طالبان خواسته بودند که به کلینیک های صحی کمیته سویدن برای افغانستان اجازه فعالیت دهند زیرا در این مراکز غیرنظامیان که بیشتر زنان و کودکان اند، مورد تداوی قرار می‌گیرند.

پیشتر این نهاد به روز چهارشنبه ( ۲۶ سرطان) با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که طالبان بعد از حملات مرگبار هفته گذشته نیروهای امنیتی در میدان وردک، کمیته سویدن برای افغانستان را مجبور کرده که تمام مراکز صحی خود در ولایت میدان وردک را ببندد.

در خبرنامه این نهاد آمده بود که با بسته شدن این مراکز روزانه نزدیک به شش هزار مریض از دسترسی به خدمات صحی محروم می‌مانند.

در خبرنامه از قول سونی مانسن، رئیس کمیته سویدن در افغانستان گفته شده بود که فشار طالبان برای بستن مراکز صحی مردم را از دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی محروم می‌کند و به منزله نقض حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین‌المللی است.

در همین حال گروه طالبان نیز با نشر خبرنامه ای گفته است که تمامی مراکز صحی مربوط به کمیته سویدن برای افغانستان سر از امروز به روی مراجعین باز است.

از سویی هم مسئول اجرایی کمیته سویدن برای افغانستان گفت که طالبان برای بازگشایی این مراکز صحی هیچ پیش شرطی نداشتند.

گفته شده بخش زیادی از مراجعین به این مراکز صحی در میدان را زنان و کودکان تشکیل می دهند و با بسته بودن این مراکز به عرضه خدمات صحی آنان صدمه می رسد.

کمیته سویدن همچنان گفته که طالبان درخواست بستن این مراکز را هفته جاری مستقیما به این کمیته داده بود.

این درخواست بعد از حمله کماندوهای ارتش کشور به یک کلینیک در تنگی سیدان، ولسوالی دای‌میرداد به این کمیته داده شد. در این عملیات چهار نفر کشته شدند و یک نفر تاکنون ناپدید است.

پیشتر نیز کمیته سویدن برای افغانستان گفته بود که در بیشتر موارد طرف های درگیر جنگ افغانستان در نزدیکی های مراکز صحی و یا تعلیمی این کمیته مستقر می شوند که باعث توقف کار این مراکز می شود.

کمیتۀ سویدن برای افغانستان در ولایت میدان وردک ۷۷ کلینیک دارد که ۴۲ آن بسته شده بود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

۲۵ تن از جنگجویان طالب در میدان وردک کشته شدند

قوس ۱۸, ۱۳۹۸
در سراسر ولایت بامیان هفتاد و هشت مرکز صحی به شمول یک شفاخانه ولایتی و سه شفاخانه در ولسوالی ها فعالیت دارد که به گفته مردم در بیشتر این مراکز، داکتر و دارو وجود ندارد

تهدیدهای امنیتی باعث بسته شدن ۱۲ مرکز صحی در زابل و نیمروز شد

میزان ۲۵, ۱۳۹۸

کمیته سویدن: طالبان ۴۲ مرکز صحی را در ولایت میدان وردک بست

سرطان ۲۶, ۱۳۹۸

قوماندان امنیه‌ی میدان‌وردک از یک کمین طالبان جان به سلامت برد

حمل ۲۲, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks