خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

۳ تفاهنامه و ۱ توافق نامه همکاری های اقتصادی میان افغانستان و ترکمنستان امضا شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۹ میزان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

ارگ ریاست جمهوری کشور از امضا ۳ تفاهنامه و یک توافق نامه میان افغانستان و ترکمنستان با حضور رییس جمهور غنی خبر داد.

در اعلامیه ای که امروز (چهارشنبه، ۹ میزان) پخش شد آمده که در حضورداشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، سرپرست وزرای معادن و پترولیم و مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، رؤسای دافغانستان برشنا شرکت و بیات گروپ، سفیر ترکمنستان در افغانستان و رؤسای شرکت های پایپ لاین تاپی و چالک، سه تفاهمنامه و یک موافقتنامه همکاری های اقتصادی را قبل از ظهر امروز به امضاء رساندند.

در این مراسم که در ارگ انجام شد و در آن برعلاوۀ شماری از اعضای کابینه، وزیر امور خارجه ترکمنستان از طریق ویدیو کانفرانس نیز حضور داشت، ابتدا اجمل احمدی سرپرست ریاست عمومی دافغانستان بانک ضمن ارائه معلومات در مورد تفاهمنامه ها و توافقنامه متذکره، از رئیس جمهور تشکر کرد که در تفاهم با قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان، زمینه امضای اسناد پروژه های بزرگ و تطبیق آن را فراهم نمود.

بعداً رشید میردوف وزیر امور خارجه ترکمنستان صحبت کرد وی افزود که ترکمنستان و افغانستان منحیث دو همسایه خوب و دوستان دیرینه ثابت ساختند که در کنار داشتن مناسبات دیپلوماتیک، روابط خود را در عرصه اقتصادی و فرهنگی نیز تقویت مینمایند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت که مذاکرات رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان همیشه روی مشارکت و همکاری های دوجانبه بوده است. وی افزود که کشورش از تمام ابتکارات و تلاش ها در زمینۀ صلح و ثبات افغانستان حمایت می کند و آرزو می نماید که افغانستان به زودی به صلح دست یابد.

میردوف با اشاره به همکاری های دوجانبه میان افغانستان و ترکمنستان، گفت که کشورش می خواهد که با تطبیق این پروژه های بزرگ، ضمن تامین انرژی، به مردم دو کشور منفعت برسد و همکاری های اقتصادی ما برای همه موثر واقع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند  باید در زمینه های گاز، انرژی و خط آهن کار مشترک و همکاری داشته باشند و این پروژه های بزرگ به منظور ایجاد همکاری های بیشتر میان ما می باشد و در این راستا فرصت های بیشتر وجود دارد و منفعت این پروژه ها به همه خواهد رسید.

وزیر امور خارجه ترکمنستان از رئیس جمهور غنی بخاطر حمایت اش از این پروژه های بزرگ و همچنان از حضور حکومت افغانستان در پروژه های چند جانبه، تشکر کرد.

سپس محمد هارون چخانسوری سرپرست وزارت معادن و پترولیم، اویزوف خواجه سفیر ترکمنستان در کابل، محمد مراد امانوف رئیس شرکت پایپ لاین گاز تاپی، معصومه خاوری سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، سفیر ترکمنستان در کابل، محمد داود نورزی رئیس دافغانستان برشنا شرکت، حکمت سیزار رئیس شرکت چالک ترکمنستان و احسان الله بیات رئیس بیات گروپ تفاهم نامه ها و موافقتنامه متذکره را امضا کردند.

رئیس جمهور گفت: امروز، روزی است که ما تاریخ خوب خود را زنده می سازیم و وقایع بد تاریخ سالهای گذشته خود را جبران می نماییم. وی افزود که در اولین گام، هرات به مرکز عمده گاز و انرژی مبدل خواهد شد. از حضور شرکت های خصوص چالک و بیات گروپ تشکر می کنم و این بیانگر آنست که شرکت های افغانستان و شرکت های خصوصی بین المللی، به یکدیگر دست میدهند و ۵۰۰ میگاوات برق را تامین می نمایند.

رئیس جمهور غنی گفت که فایبر نوری زیربنای قرن ۲۱ است و این زیربنا به جوانان ما امید میدهد.  کارهای که در قرن بیست و یکم ایجاد می گردد، بدون شبکه فایبر نوری، اتصال و دانش سراسری تکنالوژی عصری، ناممکن است.

وی افزود که با احداث خط ریل خواف – هرات و تورغندی- هرات، به گونه همزمان با دو همسایه وصل خواهیم شد و با وصل شدن به خط ریل اوزبیکستان، تمدن دوره تیموری هرات احیا خواهد شد.

رئیس جمهور کشور گفت که در سال آینده، کار تاپی در افغانستان آغاز میشود و به همین خاطر ولایت های مسیر پروژه تاپی آباد می شوند و به همه تبریک می گویم. وی افزود که ترکمنستان نه تنها برای افغانستان، بلکه با همسایه های خویش، همسایه خوب است و ما به ریشه های تاریخی خویش باز خواهیم گشت.

رئیس جمهور از ترکمنستان به خاطر هماهنگی، کار خوب، همکاری، حمایت از صلح، ثبات، اتصال و آغاز این پروژه ها تشکر کرده، گفت که نشست رؤسای جمهور افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان در زمینۀ ایجاد چوکات راه لاجورد، نوید آینده خوب و رفاه را می دهد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

گروه های تماس دولت و طالبان روی اصول رفتاری و تقسیم اوقات به توافق رسیدند

سنبله ۲۴, ۱۳۹۹

صدیقی: هدف دولت از حضور در مذاکرات، برقرار آتش بس و مامین صلح است

سنبله ۲۴, ۱۳۹۹

ارگ: غنی با سر منشی ناتو تلفونی گفتگو کرد

جدی ۱۹, ۱۳۹۸

سفر وزیر خارجه ترکمنستان به افغانستان و امضای چندین تفاهم‌نامه همکاری میان دو کشور

جوزا ۲۷, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان