خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

۵ هزار و ۱۸۳ کشته و زخمی در ۶ ماه نخست سال؛ طالبان عامل اصلی افزایش خشونت ها

در تاریخ:
سه شنبه ۵ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

هیات معاونت سازمان ملل (یوناما) در گزارش تازه اش می گوید که خشونت ها در ۶ ماه اول سال میلادی به گونه بی سابقه افزایش یافته است و بیش از ۵ هزار تن در این مدت زمان قربانی خشونت ها در افغانستان شده اند.

در این گزارش سازمان ملل آمده است که ۳۹ درصد غیرنظامیان از سوی طالبان، ۲۳ درصد توسط نیروهای امنیتی افغان، ۱۶ درصد توسط سایر نیروهای مخالف دولت، ۹ درصد توسط داعش، ۱۱ درصد نیز در تبادل آتش میان طرف‌های درگیر و ۲ درصد نیز توسط نیروهای وابسته به دولت افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

سازمان ملل، طالبان را عامل اصلی تلفات غیر نظامیان دانسته ولی گروه طالبان با رد این گزارش گفته که افراد آنان در تلفات افراد غیر نظامیان نقش نداشته‌اند.

نیروهای دولتی افغانستان که جایگاه دوم را در تلفات غیرنظامیان در این گزارش دارند، گفته که این نیروها مسئول تلفات غیرنظامیان نیستند و به رعایت قوانین جنگ متعهدند.

در گزارش تازه سازمان ملل که روز(دوشنبه ۴ اسد) نشر شد، آمده که در شش ماه گذشته ۵ هزار و ۱۸۳ نفر در این کشور قربانی خشونت‌ها شده‌اند که از این میان یک هزار و ۶۵۹ نفر کشته و سه هزار و ۲۵۴ نفر زخمی شده‌اند، و این نشان دهنده ۴۷ درصد افزایش در میزان تلفات غیرنظامیان نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۲۰ است.

در گزارش سازمان ملل، میزان تلفات غیر نظامیان از اول ماه می تا پایان جون( در دو ماه) برابر با میزان تلفات غیرنظامیان در چهار ماه گذشته سال ۲۰۲۱ دانسته شده است.

طبق گزارش سازمان ملل آمار تلفات غیرنظامیان همزمان با خروج نیروهای خارجی از کشور افزایش یافته است و در پایان ماه جون به اوج خود رسیده است.

دبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان از طالبان و رهبران افغان خواسته که به روند “وحشتناک و تاثیر مخرب” خشونتها بر غیر نظامیان توجه کنند.

او افزوده که این گزارش به صورت واضح هشدار می‌دهد که اگر خشونتها کاهش نیابد شمار زیادی از غیرنظامیان کشته و یا معلول خواهند شد.

در این گزارش سازمان ملل آمده که بیشترین خشونتها در ماه می و جون در خارج از شهرها اتفاق افتاده، مناطقی که تراکم جمعیت در آنجا کم است. سازمان ملل ابراز نگرانی کرده که اگر خشونت‌ها در مناطق شهری با تراکم جمعیت بالا اتفاق افتد عواقب آن برای غیر نظامیان افغان می‌تواند فاجعه بار باشد.

در این گزارش خاطر نشان شده که راه حل نظامی فقط رنج مردم افغانستان را بیشتر خواهد کرد.

سازمان ملل گفته که به دو طرف درگیر یادآور می‌شود که براساس قوانین بین‌المللی از غیر نظامیان محافظت کنند. بخصوص که در نشست اخیر هیأت ارشد دو طرف در دوحه تعهد کردند که از آسیب رساندن به غیر نظامیان خودداری کنند.

نصف قربانیان زنان و کودکان استند

در بخش دیگر این گزار آمده است که زنان، دختران و کودکان نزدیک به نصف قربانیان را تشکیل می‌دهند، یعنی ۴۶ درصد کل قربانیان را تشکیل میدهند، از این میان ۳۲ درصد آن کودکان هستند که در مجموع یک هزار و ۶۸۲ نفر کشته و زخمی شدند که از این میان ۴۶۸ نفر کشته و یک هزار و ۲۱۴ نفر زخمی شدند.

این گزارش افزوده که ۱۴ درصد از قربانیان زنان هستند که از مجموع ۷۲۷ قربانی، ۲۱۹ زن کشته و ۵۰۸ نفر زخمی شده‌اند.

سازمان ملل گفته که بخش شوکه کننده گزارش اینجاست که کودکان و زنان بیشتر از هر زمان دیگر از وقتی سازمان ملل تلفات غیرنظامیان را ثبت کرده، کشته شده‌اند.

اجمل شینواری، سخنگوی نیروهای مسلح افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که جلوگیری از تلفات غیرنظامیان موضوعی است که نیروهای امنیتی افغانستان در تمام عملیات‌های خود آن را مدنظر می‌گیرند و حتی به این دلیل بسیاری از عملیات‌های آنان زمان‌گیر می‌شود.

او تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان مسئول تلفات غیرنظامیان نیستند و به رعایت قوانین جنگ متعهدند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رییس جمهور غنی: برای جلوگیری از گسترش بی ثباتی تلاش می کنیم

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

فهیم کوهدامنی از یک سوی قصد جان سالم به در برد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

سازمان ملل: افغانستان در آستانه یک فصل آشفته و ناامید کننده قرار دارد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

تماس تلفنی غنی و اردوغان؛ ترکیه برای تامین صلح در افغانستان تلاش می کند

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل