خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

۵۵ کشته و زخمی؛ با وجود آتش بس روزهای عید خونین سپری شد

در تاریخ:
یکشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

در حالی که گروه طالبان و دولت افغانستان بر سر آتش بس ۳ در روزهای عید توافق کرده بودند، اما با آن هم این روزها ولایات مختلف کشور شاهد درگیری و انفجارهای خونین بودند.

نفجارها در کابل، قندهار، کندز و غور و درگیری‌ها در ارزگان و کاپیسا مواردی از این خشونت‌ها بود که بیش‌تر به غیرنظامیان تلفات وارد کرد. طالبان مسوولیت انفجارها را بر عهده نگرفتند، اما تایید کردند که در درگیری‌ها کاروان‌های اکمالاتی نیروهای امنیتی را هدف قرار داده‌اند.

هرچند شماری از مقام‌های محلی، طالبان را به نقض آتش‌بس متهم کردند، اما این گروه انتقال اکمالات از نقاط زیر کنترل طالبان در چنین شرایط را سوءاستفاده از آتش‌بس می‌داند.

قرار است نهادهای امنیتی به زودی پس از ارزیابی این روند، نتایج‌شان از آتش‌بس عید را اعلام کنند. با این حال خشونت‌ها در ماه رمضان نیز بی‌پیشینه بوده است.

براساس آمارها، هرچند میانگین قربانیان در جریان سال ۲۰۲۱ به ۷۵ نفر می‌رسید، اما این آمار در ۲۳ روز رمضان ۱۲۵ کشته در روز بوده است. مقام‌ها در حکومت می‌گویند که بر‌اساس گزارش‌ها، طالبان تلاش دارند که به حملات پُرشتاب پس از آتش‌بس دست بزنند. سفارت امریکا نیز در کابل به شهروندان کشورش از بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان هشدار داده است. این در حالی است که دولت و طالبان دوباره به میز مذاکره بازگشته‌ و توافق کرده‌اند که این روند را پس از عید ادامه دهند.

با وجود آتش‌بس دو طرف در عید فطر، مواردی از خشونت‌ها در کشور ثبت شد که در مقایسه با آتش‌بس‌های گذشته، تلفات بیش‌تری داشت‌.

مقام‌ها در قندهار روز اول عید اعلام کردند که در نتیجه دو انفجار جداگانه در این ولایت، هفت غیرنظامی کشته و سه تن‌شان زخمی شده‌اند. اولین رویداد در ساحه «صالحان» از مربوطات ولسوالی پنجوایی رخ داد و در آن یک موتر نوع «تاکسی» هدف انفجار ماین کنار جاده‌ای قرار گرفت. به گفته پولیس قندهار، در نتیجه این انفجار دو کودک کشته و سه تن دیگر، به شمول دو کودک زخمی شدند.

دومین انفجار حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت روز پنج‌شنبه، بیست‌وسوم ثور، مصادف با روز اول عید رخ داد که در پی آن پنج غیرنظامی کشته شدند. این رویداد در ولسوالی میوند آن ولایت اتفاق افتاد و همه قربانیان رویداد را غیرنظامیان تشکیل می‌دادند که کودکان و زنان را نیز شامل بود. مسوولیت هر دو رویداد را فرد یا گروهی بر عهده نگرفت.

در قندوز نیز شهروندان عیدشان را با انفجار آغاز کردند. در پی انفجار ماین در ساحه «زیر دوره» از مربوطات شهر قندوز، دست‌کم دو غیرنظامی به شمول یک کودک کشته و ۱۴ تن دیگر که کودکان را نیز در بر می‌گرفت، زخمی شدند. این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۳۰ رخ داد و مسوولیت آن را هیچ فرد یا گروهی عهده‌دار نشد. سرانجام آتش‌بس عید فطر در روز دوم آن خونین‌تر شد. انفجار ماین کارگذاری شده در ولسوالی شکردره کابل جان ۱۲ تن را گرفت. این رویداد حوالی ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت روز (جمعه، ۲۴ ثور)، مصادف با روز دوم عید رخ داد و در میان کشته‌‌گان مفتی نعمان، ملا‌امام مسجد، نیز شامل بود. مسوولان امنیتی تصریح کردند که در این انفجار بیش از ۱۵ تن دیگر کشته شده‌اند. طالبان با نشر اعلامیه‌ای دست داشتن در این رویداد را رد کردند و آن را کار حلقات حکومتی خواندند. با این حال هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را نپذیرفت.

در کاپیسا نیز کاروان اکمالاتی نیروهای امنیتی هدف ماین کنار جاده‌ای گروه طالبان قرار گرفت. به گفته مسوولان امنیتی، این رویداد چاشت همان روز در ساحه «قورغل عیساخیل» از مربوطات ولسوالی تگاب آن ولایت رخ داده است. براساس آمارها، یک نیروی امنیتی در پی این انفجار کشته شد و سه تن دیگر زخمی شدند. این رویداد زمانی اتفاق افتاد که نیروهای ارتش پس از رساندن مواد اکمالاتی، به سوی محمود‌راقی، مرکز کاپیسا، در حرکت بودند. منابع در گفت‌وگو با ۸صبح خبر درگیری در این ساحه را نیز تأیید کردند. هرچند هیچ گروهی مسوولیت این حمله و انفجار را عهده‌دار نشد، اما منابع گفتند که طالبان در این رویداد نقش داشته‌‌اند.

سرانجام در سوم عید، یک انفجار در کابل سه زخمی در پی داشت. پولیس کابل گفت که این رویداد حوالی ساعت ۹:۰۰ پیش از چاشت در مربوطات ولسوالی سروبی رخ داده است. به گفته مسوولان، یک موتر رنجر متعلق به پولیس ترافیک هدف انفجار ماین قرار گرفت که در نتیجه آن یک منسوب پولیس و دو غیرنظامی دیگر به گونه سطحی زخمی شدند. این حوادث تا پایان روز شنبه، ۲۵ ثور، رخ داده بود. هرچند تلاش شد که ارزیابی نهادهای امنیتی در مورد آتش‌بس عید و احتمال نقض آن درج شود، اما براساس معلومات، قرار است مسوولان نهادهای امنیتی امروز پس از بررسی کامل این روند، در یک نشست خبری نتیجه‌گیری کنند.

پیش بینی شده است که طالبان پس از پایان آتش بس، حملات خود را از سر می گیرند. حال باید دیده شود که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در برابر این حملات چگونه واکنش نشان می دهند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک گفتگوی تازه با نشریه آلمانی اشپیگل در مورد نگرانی های خود از تشدید بحران در این کشور و راه‌های جلوگیری از آن صحبت کرده است.

رییس جمهوری افغانستان در مورد تصمیم آمریکا برای خارج ساختن نیروهایش از افغانستان به اشپیگل گفت: آمریکا بر اساس منافع خود یک تصمیم استراتژیک گرفته است و من به آن احترام می‌گذارم چون ابراز خشم، کینه و ناامیدی در این مورد نامثمر است.

او گفته وقت آن است که به آینده و مشارکت میان دو کشور با تغیر رویکرد اندیشید.

آقای غنی گفته است: ما قبلا این سناریو را پیش بینی می‌کردیم اما در گذشته وضعیت مبهم بود. اکنون که این فصل روشن شده است دولت افغانستان برای دفاع دائمی از خود آماده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در نبود قوت های خارجی هیچ بهانه ای برای تداوم جنگ وجود ندارد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

عبدالله : واگذاری ولسوالی‌ ها برنامه‌ ریزی‌ شده نیست

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان در مورد تسریع روند گفتگوها تفاهم کردند

جوزا ۱۹, ۱۴۰۰

طالبان : کسانیکه با نیروهای خارجی در افغانستان کارکردند میتواند به زندگی عادی شان برگردند

جوزا ۱۷, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل