خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

۳۹ میلیون دالر بودجه انکشافی سالانه ولایت دایکندی؛ ۳۹ درصد به مصرف رسیده است

در تاریخ:
جمعه ۱۵ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
سلطان‌علی جوادی - دایکندی
اشتراک گذاری:

مسوولان ریاست اقتصاد ولایت دایکندی می‌گویند که طی سال مالی ۱۳۹۶ از ۳۹ میلیون دالر بودجه انکشافی که به این ولایت اختصاص یافته بود تنها ۳۹ درصد آن به مصرف رسید و ۶۱ درصد دیگر باقی مانده است.

به گفته مسوولان، بخش زیربنا کمترین و بخش‌های زراعت وانکشاف دهات بیشترین مصرف بودحه را به خود اختصاص داده است.

عوض‌علی پویا، رئیس اقتصاد ولایت دایکندی به خبرگزاری گفت:” گزارش های جمع آوری شده از سکتورهای هشت‌گانه ولایت نشان می‌دهد، طی سال مالی ۱۳۹۶ از ۳۹ میلیون دالر بودجه انکشافی ولایت ۳۹ درصد به مصرف رسیده است.”

آقای پویا گفت، بیشتر از ۱۵ میلیون دالر به سکتور زیربنا اختصاص یافته بود اما مسوولان این بخش تنها ۱۲ درصد بودجه را به مصرف رسانیده که نسبت به دیگر سکتورها کمترین میزان مصرف را داشته است.

در دیگر بخش‌ها؛ زیربنا ۱۲ درصد، حکومت‌داری ۱۶ درصد، معارف ۲۶، اقتصاد ۳۵، صحت عامه ۴۹، مصوونیت اجتماعی ۷۵ و زراعت و انکشاف دهات ۹۵ درصد بودجه‌های شان را به مصرف رسانیده اند.

به گفته رئیس اقتصاد این ولایت، در جریان سال مالی ۱۳۹۶ ، ۲۰۷ پروژه انکشافی به این ولایت اختصاص یافته بود که ۷۸ پروژه تکمیل، ۷۰ پروژه در حال تطبیق و کار ۶ پروژه دیگر متوقف می‌باشد که فیصدی پیشرفت کار این پروژها، ۶۰ درصد برآورد شده است.

از سویی هم؛ باشندگان این ولایت می‌گویند؛ با آن‌که در تخصیص بودجه در ولایاتی چون دایکندی همه‌ساله از سوی حکومت مرکزی تبعیض روا داشته می‌شود، اما متاسفانه به دلیل کم‌کاری حکومت محلی و ادارت دولتی این ولایت، نصف همین بودجه نیز به مصرف نمی‌رسد.

این باشندگان به مصرف نرسیدن بودجه انکشافی را یک فاجعه و لکه ننگ برای مسوولان محلی ولایت می‌دانند. آنان می‌گویند؛ دایکندی یک ولایت دورافتاده و محروم بوده که بیشتر مردم آن زیرخط فقر زندگی می‌کنند و درتمام بخش های صحت، معارف و انکشاف نیاز مبرم به آبادی دارند اما به مصرف نرسیدن بودجه انکشافی طی چند سال اخیر یک فاجعه است.

سخی سعادت، یک تن از فعالان مدنی ولایت دایکندی در صحبت به خبرگزاری بخدی؛ فساد اداری، ضعف مدیریت، نظارت نشدن درست از سوی نهادهای ناظر را از عوامل عمده به مصرف نرسیدن بودجه انکشافی در این ولایت خواند.

در همین حال رئیس اقتصاد دایکندی می‌گوید که طولانی بون پروسه تدارکات پروژه‌های بزرگ، انتقال پروژه‌های ساختمانی به وزارت شهرسازی و رد وبدل شدن مکاتبات بین ادارات مربوطه، دست به دست شدن پروژه ها میان قراردادی‌ها و نیز تغییرات اقلیمی و صعب العبور بودن راه‌های مواصلاتی از دلایلی اند که بودجه انکشافی در این ولایت کم‌تر به مصرف می‌رسد.

از سویی هم؛ کارشناسان اقتصادی پایین بودن ظرفیت نیروی کاری در ادارات، نظارت نشدن درست و منظم از سوی نهادهای ناظر، فساد اداری و اخاذی ها از پروژه ها، سطح پایین امکانات و صعب العبور بودن راه‌های مواصلاتی و مشکلات ساختار قانونی را از عوامل عمده به مصرف نرسیدن بودجه از سوی ادارات محلی در این ولایت می‌دانند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

از نداشتن تذکره تابعیت تا بی میلی باشندگان دایکندی برای شرکت در انتخابات

ثور ۳, ۱۳۹۷

جسد یک مرد در ولایت دایکندی یافت شد

ثور ۲, ۱۳۹۷

ریاست صحت دایکندی بیش از ۱۳۰ قلم دوای تاریخ‌گذشته را آتش زد

حمل ۲۳, ۱۳۹۷

پرونده رییس انتخابات دایکندی به دادستانی کل فرستاده شد

حمل ۲۳, ۱۳۹۷

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks