خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

یک سال از شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا در افغانستان گذشت

در تاریخ:
پنج شنبه ۷ حوت ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

سال گذشته در چنین روزهایی وزارت صحت عامه کشور اعلام کرد که اولین مورد مثبت ویروس کرونا در هرات به ثبت رسیده است. مسافری که از شهر قم ایران به کشور برگشته بود اولین مورد ابتلا را در کشور ثبت کرد.

به دنبال ثبت اولین مورد ویروس کرونا در شهر هرات مرزهای کشور با ایران به گونه کامل بسته شد و در این ولایت وضعیت اضطراری اعلام شد.

پس از هراث ولایت سمنگان در شمال کشور نیز از ثبت یک مورد مثبت خبر داد و اولین مورد مرگ بر اثر این بیماری در ولایت بلخ گزارش شد.

اکنون پس از گذشت یک سال از ثبت اولین مورد این بیماری، وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده است که از زمان شیوع این ویروس در کشور تا کنون ۵۵ هزار و ۶۶۴ مورد مثبت از سوی لابراتورهای این وزارت شناسایی شده است، که از این میان ۲ هزار و ۴۳۶ تن در کشور جان باخته اند.

این در حالی است که وزارت صحت عامه کشور و مردم به این باورند که تعداد مبتلایان و جان باختگان این بیماری در کشور خیلی بیشتر از ارقام اعلام شده از سوی این وزارت است.

در ابتدا و پس از شیوع این بیماری کابل، پایتخت کشور ۳ ماه قرنطینه شد و تمامی رفت و آمدها نیز از سوی پولیس کنترول شد، مکاتب و دانشگاه بسته شدند و تجمعات عمومی ممنوع اعلام شد، در روزهای عید رمضان سال گذشته اما مردم با بی پروایی رهنمودهای بهداشتی را مد نظر نگرفته و به دیدار دوستان و آشنایان رفتند که این بی توجهی باعث گسترده تر شدن شیوع این بیمار شد.

پس از روزهای عید رمضان شمار مبتلایان در کشور به گونه چشمگیر افزایش یافت و شفاخانه های کشور پر بود از بیماران کرونا.تعداد زیادی از بیماران به دلیل نبود امکانات در شفاخانه های کشور در خانه با این ویروس جنگیدند و قیمت یک بالون آکسیجن به ۲۰ هزار افغانی نیز رسید.

تابستان امسال شیوع این اپیدمی به اوج خود رسید و فضای مجازی پر شد از عکس کسانی که به تازگی جان خود را از دست داده اند.

نزدیک به یک سال پس از زمان شیوع کرونا در کشور به تازگی دولت افغانستان برنامه تطبیق واکسین کرونا را آغاز کرده است و در گام اول گفته شده که کادر طبی، نیروهای امنیتی و دفاعی و خبرنگاران کشور از این واکسین بهره مند می شوند.

در مراسمی که به همین مناسبت (سه‌شنبه، ۵ حوت) در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شده بود، افزون بر رییس‌جمهور و معاونان او، شماری از اعضای کابینه، رییسان مجلس نمایندگان و مجلس سنا سفیر هند در کابل و… حضور داشتند.

آقای غنی همچنان گفت که خطر کرونا هنوز هم رفع نشده و گونه‌های جدید این ویروس درحال شیوع است. او گفت که همه باید اقدامات احتیاطی را در نظر داشته باشد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه ضمن قدردانی از کمک‌های هند، همچنان گفت که تطبیق آگاهانه‌ی واکسین کرونا یکی از بزرگ‌ترین مسئولیت‌های این وزارت است. آقای مجروح از مردم خواست که وزارت صحت را در قسمت نظارت دقیق و شفاف تطبیق موثر واکسین کرونا همکاری کنند.

اقدامات دولت

در زمان شیوع ویروس کرونا در کشور دولت افغانستان با طرح «دسترخوان ملی» به کمک مردم آمد که در ابتدا و در چارچوب این طرح یک مقدار گندم به مردم توزیع شد. توزیع گندم از سوی دولت نیز انتقادهای را در پی داشت و در بعضی از نقاط شهر کابل ۴ کیلو گندم به باشندگان آن توزیع شده بود.

چندی بعد دولت در همکاری با وکلای گذر هر ناحیه به مردم کشور نان خشک توزیع کرد، در این طرح به هر خانواده ۱۰ قرص نان توزیع شد.

این طرح با مخالفت های زیادی همراه بود و مردم از نبود شفافیت و فساد گسترده در این برنامه شکایت داشتند.

فساد در مصرف  بودجه مبارزه با کرونا

پس از شیوع ویروس کرونا در افغانستان، کمک‌های نقدی و غیرنقدی زیادی از سوی کشورها و سازمان‌های جهانی به این کشور صورت گرفت. حکومت افغانستان نیز طرزالعمل ویژه‌ای برای مصرف بودجه اختصاصی مبارزه با ویروس کرونا تهیه کرد اما با آن‌هم فساد در چگونگی مصرف این بودجه گسترده است.

براساس آمار اداره عالی بازرس که پرونده‌های مرتبط به مصرف بودجه کرونا را بررسی کرده است، بودجه‌ی اختصاص‌یافته برای مبارزه با کرونا در ولایات در معرض فساد قرار داشته و از دید این اداره، به ارزش ۳۳۰ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۹۱۲ افغانی بالاتر از نرخ بازار، تجهیزات و دارو خریداری شده است. علاوه بر این، مقام‌های حکومتی از این بودجه خریداری‌های غیرمرتبط نیز انجام داده‌اند.

اداره عالی بازرس ریاست جمهوری افغانستان گفته است که ۲۲۳ مسئول حکومتی را در ولایات و ۹ مسئول حکومتی را در کابل در پیوند به فساد در بودجه مبارزه با ویروس کرونا به دادستانی کل معرفی کرده است. این اداره گفته است که این افراد شامل مقام‌های بلندپایه‌ی حکومتی، والی‌های ولایات و کارمندان رده‌های پایین ادارات محلی در ولایات اند. بسیاری از افراد معرفی شده به دادستانی کل متهم به سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی، سوءاستفاده از منابع و حیف‌ومیل بودجه اختصاصی مبارزه با ویروس کرونا اند. در میان این افراد وزیر پیشین وزارت صحت عامه و چهار معاون پیشین و برحال این وزارت نیز شامل اند.

با گذشت یک سال از زمان شیوع این ویروس در افغانستان، دولت این کشور اعلام کرده است که توانسته این ویروس را مدیریت کند و از شیوع گسترده آن جلوگیری کند.

بر اساس برنامه ریزی وزارت صحت عامه کشور در سال روان ۲۰ درصد از جمعیت کشور و در سال آینده نیز ۴۰ درصد از شهروندان کشور واکسین می شوند.

گفته شده که پس از تطبیق واکسین به ۶۰ درصد از نفوس کشور مصوونیت جمعی به وجود می آید و شهروندان کشور در برابر این ویروس ایمن میشوند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۳ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در کشور جان باخته اند

ثور ۲۱, ۱۴۰۰

۱۲ بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته در کشور جان باختند

ثور ۱۹, ۱۴۰۰

مرگ ۴ هزار تن در یک روز؛ هندوستان در آتش کرونا می سوزد

ثور ۱۸, ۱۴۰۰

در یک شبانه روز گذشته ۱۸۳ بیمار کرونا جان باخته اند

ثور ۱۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل