خبرگزاری بخدی

منو
اجتماعی

یونیسف: افغانستان در رده‌ی سوم بدترین کشورها برای نوزادان می‌باشد

در تاریخ:
سه شنبه ۱ حوت ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) دی‌روز (سه‌شنبه، ۱ حوت) با نشر گزارشی اعلام کرده‌است که افغانستان در رده‌ی سوم بدترین کشورهای جهان برای نوزادان می‌باشد.

در گزارش یونیسف آمده‌است که در افغانستان از هر ۲۵ نوزاد یک نفر جان خود را از دست می‌دهد و پس از پاکستان با رقم تلفات یک نفر از ۲۲ نوزاد و آفریقای مرکزی با رقم مرگ و میر یک نفر از ۲۴ نوزاد در رده‌های بدترین کشورهای جهان برای نوزادان قرار دارد.

هم‌چنان بر اساس این گزارش؛ جاپان با رقم تلفات یک نفر از ۱۱۱۱ نوزاد در رده‌ی بهترین کشور جهان برای نوزادان و پس از آن، سنگاپور، فنلاند، استونی، اسلونی، قبرس، بلاروس، لوکزامبورک، ناروی و کره‌ی جنوبی از بهترین کشورهای جهان برای نوزادان می‌باشد.

در همین حال درگزارش این نهاد آمده‌است که از جمله‌ی هشت کشوری که بیش‌ترین مرگ و میر نوزادان را دارد، هر هشت کشور در مناطق جنوبی صحرای آفریقا قرار دارد.

یونیسف در این گزارش‌اش عامل ۸۰ درصد این مرگ و میرها را تولد زودرس، عوارض هنگام تولد و بیماری‌هایی مثل ذات الریه (سینه بغل) و آلودگی خون خوانده‌است.

این نهاد همین‌طور افزوده‌است که فقر، جنگ و نبود ساختارهای لازم دولتی برای رسیدگی به وضعیت مادران و کودکان در این کشورها از دیگر دلایل افزایش تلفات نوزادان می‌باشد.

بر اساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد؛ سالانه ۲.۶ میلیون نوزاد در جهان در اولین ماه زندگی شان جان می‌دهند و یک میلیون نوزاد دیگر هم در اولین روز تولد شان می‌میرند.

به گفته‌ی یونیسف؛ از این مرگ و میرها می‌توان با آموزش دادن قابله‌ها، فراهم‌سازی آب پاک، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها، تغذیه با شیر مادر در ساعات اول تولد، تماس مستقیم مادر و کودک و تغذیه خوب جلوگیری کرد.

در این گزارش این نهاد آمده‌است که اگر میزان مرگ و میر نوزادان به سطح کشورهای توسعه‌یافته کاهش داده‌شود، سالانه ۱۶ میلیون نوزاد از مرگ نجات می‌یابند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

افغانستان، بدترین نقطه جهان برای زندگی کودکان

اسد ۹, ۱۳۹۸

یونیسف: حمله بر مکاتب سه برابر افزایش یافته است

جوزا ۷, ۱۳۹۸

یونیسف ۴۸ میلیون دالر برای آموزش کودکان در افغانستان کمک می‌کند

جدی ۱۰, ۱۳۹۶

یونیسف: برای از بین‌بردن پولیو افغانستان و پاکستان باید باهم هم‌کاری کند

عقرب ۲۲, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks