خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
حقوق بشر

یوناما: نظام قضایی افغانستان در تامین عدالت برای زنان و دختران موفق نبوده است

در تاریخ:
دوشنبه ۱۷ قوس ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

یافته‌های یک گزارش تازه‌ی هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و دفتر کمیشنری سازمان ملل برای حقوق بشر نشان می‌دهد که نظام عدلی افغانستان در تأمین عدالت برای زنان و دختران افغان در جرایم خشونت علیه زنان، موفق نبوده است.

در این گزارش که امروز (دوشنبه، ۱۷ قوس) زیر عنوان «جستجوی عدالت در جرایم خشونت علیه زنان و دختران» منتشر شده، پاسخ نظام عدلی و جبران خسارت فراهم‌شده به قربانیان در قضایای خشونت علیه زنان و دختران در بازه‌ی زمانی سپتامبر ۲۰۱۸ تا فبروری ۲۰۲۰ میلادی بررسی شده است.

هرچند یافته‌های گزارش تأیید کرده است که پاسخ نظام عدلی به خشونت علیه زنان و دختران در حال بهبود است، اما پیشرفت‌ها در این راستا محدود عنوان شده است. براساس این گزارش، تنها نیمی از جرایم گزارش شده به دادگاه‌های ابتداییه رسیده و در حدود ۴۰ درصد از عاملان تمامی قضایای ثبت شده، محکوم شده‌اند.

دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «واقعیت آشکار این است که تعداد زیادی از زنان و دختران هنوز نتوانسته‌اند عدالت را در قبال خشونتی که تجربه می‌کنند دریافت کنند و معافیت از مجازات بسیار زیاد متداول است.»

یوناما در این گزارش گفته است که از هر پنج زنی که قضایای‌شان را مستند کرده است، یکی از آنان تصمیم گرفته که قضیه‌ی خود را از مجرای عدلی پی‌گیری نکند؛ یا به آنجا شکایت نکند و یا هم بعدا از شکایت خود منصرف شود.

در این گزارش از عدم موفقیت مسئولان دولتی در پی‌گیری جرایم خشونت علیه زنان، به ویژه در ازدواج کودکان که مراجعه‌ی مستقلانه‌ی قربانیان آن به نظام عدلی بعید خوانده شده، ابراز نگرانی شده است.

یوناما گفته است: «تعداد زیادی از زنان به دلیل خشونت، به خودسوزی یا خودکشی متوسل می‌شوند، و این نشان می‌دهد که قربانیان خشونت احساس می‌کنند سیستم عدلی راهی عملی برای نجات آنها ارائه نمی‌کند.»

در بخشی از این گزارش در مورد رفتار نظام عدلی با زنان و دختران نیز اشاره شده است.

فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما و نماینده‌ی کمیشنر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر در افغانستان گفته است: «بارها، نظام عدلی در عوض کار به نمایندگی از قربانیان، آنها را دوباره قربانی ساخته‌اند. این روند باید متوقف شود. باید تلاش‌های جدی ادامه یابد تا زنان و دختران بتوانند به عدالت دسترسی پیدا کنند و اطمینان حاصل نمایند که نظام عدلی با احترام به کرامت‌شان با آنها رفتار می‌نماید.»

یوناما درخواست کرده است که قانون منع خشونت علیه زن به‌منظور گسترش اختیارات مقام‌ها در تحقیق و تعقیب عدلی جرایم مندرج در این قانون و همچنان تقویت پاسخ‌های رسمی به جرایم خشونت علیه زنان و دختران، تعدیل شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

یوناما : بخشی از ماموریت ما حمایت از حقوق زنان است

حوت ۱۴, ۱۳۹۹

یوناما: تلفات غیرنظامیان پس از شروع مذاکرات بین‌الافغانی افزایش یافته است

حوت ۵, ۱۳۹۹

یوناما:افغانستان شاهد کشته‌ شدن شمار زیادی از مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌یی بوده است

دلو ۲۷, ۱۳۹۹

یوناما: شکنجه و بدرفتاری در توقیف خانه های افغانستان به پیمانه زیاد وجود دارد

دلو ۱۵, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل