خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

در تاریخ:
پنج شنبه ۴ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از افزایش بی سابقه رقم تلفات غیرنظامیان افغانستان در ماه‌های اخیر ابراز نگرانی کرده و آن را ” تکان‌دهنده” خوانده است.

دفتر یوناما امروز (پنج‌شنبه، ۴ میزان) با نشر اعلامیه ای تاکید کرده است که تمامی گروه های درگیر در جنگ باید تلاش‌های نهایی شان را برای حفاظت از افراد ملکی انجام دهند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سر منشی ملل متحد برای افغانستان گفته: “بی اعتنایی طرف های درگیر در جنگ به زندگی افراد ملکی که در روزهای اخیر مخصوصا در حملات بدون تبعیض به نمایش گذاشته شد، تکان‌دهنده است.”

آقای یاماموتو افزود: “افراد ملکی در افغانستان باید حفاظت شوند.”

در اعلامیه یوناما آمده است که در ۱۷ سپتامبر، طالبان مسئولیت حمله انتحاری بر گردهمایی انتخاباتی در پروان را به عهده گرفتند. در این حمله ۳۰ غیرنظامی کشته و۵۱ تن دیگر زخمی شدند.

همچنان به تاریخ ۱۹ سپتامبر در حمله ای در زابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفتند، ۲۵ غیرنظامی کشته و ۹۳ تن دیگر زخمی شدند. این حمله بدون تبعیض و نامتناسب توسط موتر بمب، باعث ویرانی شدید به شفاخانه نزدیک محل گردید که سبب آسیب زیاد به کارمندان صحی و مریضان داخل شفاخانه شد.

یوناما گفته گزارش های متعدد و معتبر نشان می دهند که در حمله های هوایی نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا که به تاریخ ۱۹ سپتامبر در ننگرهار و ۲۲ سپتامبر در هلمند صورت گرفت شمار زیادی از افراد ملکی کشته و زخمی شده اند.

با این حال ملل متحد از تمام گروه های درگیر در جنگ خواسته تا اقدامات پیشگیرانه عملی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به افراد ملکی را روی دست گیرند.

در اعلامیه گفته شده ملل متحد هر گونه حملات بدون تبعیض را محکوم می نماید و می گوید کسانی که مسئول هر گونه تلفات افراد ملکی هستند باید تحقیقات مستقل، بی طرف، شفاف و موثر در مورد حوادث را تضمین نمایند.

از سویی هم یاماموتو، رئیس هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته: “گفتگوهایی که منجر به صلح می شوند تنها راه پایدار برای پیشرفت افغانستان است.”

او افزوده: “از آنجایی که درگیری ها در افغانستان ادامه دارند، تمام طرف های درگیر باید شدیدا پابند به مکلفیت هایشان در مطابقت با قانون بشردوستانه بین المللی باشند.”

پیش از این نیز یوناما بارها از افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور ابراز نگرانی کرده بود. اما به گزارش این سازمان، در ماه های اخیر رقم تلفات غیرنظامیان در بالاترین سطح رسیده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در حمله بر مساجد و دیگر عبادتگاه در ۹ ماه گذشته ۴۴۲ تن کشته و زخمی شده اند

سرطان ۲۸, ۱۳۹۹

شورای امنیت: طالبان در یک ماه گذشته ۱۲۹ غیرنظامی را کشته اند

سرطان ۲۸, ۱۳۹۹

یوناما: در ۳ ماه اول سال روان میلادی ۱۳۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند

ثور ۸, ۱۳۹۹
سیگار یا اداره بازرسی امریکا اعلام کرده است که شش وزارت افغانستان و یک اداره مستقل در این کشور میلیون ها دالر امریکا را درست مصرف نکرده و حساب درست پس نداده اند

سیگار: تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی، سه برابر شده است

عقرب ۱۴, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان