خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

یوناما: در ۳ ماه اول سال روان میلادی ۱۳۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند

در تاریخ:
دوشنبه ۸ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه اش گفته است که در ۳ ماه اول سال روان میلادی ۱۳۰۰ غیرنظامی افغان قربانی خشونت ها شده اند.

یوناما روز دوشنبه (۸ ثور) با نشر گزارشی تحت عنوان “نیاز به اقدامات فوری برای نجات انسان‌ها” در افغانستان گفته است که از اول ماه جنوری ۲۰۲۰ تا اکنون ۵۳۳ غیرنظامی به شمول ۱۵۰ کودک در اثر جنگ در این کشور کشته و ۷۶۰ تن دیگر زخمی شده اند.

در این گزارش آمده است که هنوز هم غیرنظامیان بیشترین قربانی جنگ در افغانستان اند. ملل متحد از تمام گروهای درگیری در این کشور خواسته است که از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.

ملل متحد ۵۵ درصد این تلفات را به مخالفین مسلح دولت افغانستان نسبت داده و گفته است که در جریان سه ماه نخست ۲۰۲۰ میلادی، ۲۸۲ غیرنظامی افغان از سوی این گروها کشته و ۴۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

در این گزارش، یوناما ۳۹ درصد تلفات را به طالبان، ۱۳ درصد گروه داعش – شاخه خراسان و متباقی آن را به عناصر نامشخص مخالف دولت نسبت داده است.

بر اساس این گزارش شمار قربانیان که به طالبان نسبت داده شده است، نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ میلادی “عمدتاً به دلیل افزایش در کشتار هدفمند و اعدام های صحرایی، ۲۲ درصد افزایش یافته است.”

همچنین نیروهای طرفدار دولت افغانستان مسوول ۳۲ درصد تلفات غیرنظامیان شناخته شده اند که به گفته یوناما در سه ماه نخست امسال، ۱۹۸ غیرنظامی توسط این نیروها کشته و ۲۱۴ تن دیگر را زخمی کرده اند.

در بخشی از این گزارش آمده است: “جای نگرانی است که درجریان سه ماه اول سال، در مقایسه با عناصر مخالف دولت، نیروهای طرفدار دولت، بیشتر مسوول مرگ و میر کودکان بوده اند، چنانکه تلفات منسوب به این نیروها نسبت به گذشته دو برابر افزایش را نشان می دهد.”

به گفته ملل متحد این کودکان بیشتر در نتیجۀ حملات هوایی و فیرهای غیر مستقیم در جریان درگیری‌ها کشته و زخمی شده اند. یوناما ۲۱ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را به نیروهای امنیتی افغان، ۸ درصد به نیروهای بین‌المللی و متباقی آن را به گروه‌های مسلح طرفدار دولت نسبت داده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

یوناما ماموریتش را یک سال دیگر در افغانستان تمدید کرد

سنبله ۲۶, ۱۳۹۹

در یک هفته گذشته ۹۸ غیرنظامی از سوی طالبان کشته و زخمی شده اند

سنبله ۲۰, ۱۳۹۹

عایشه خرم به عنوان نماینده جوانان افغانستان در ملل متحد انتخاب شد

میزان ۱۶, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان