خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

یوناما خواستار ختم خشونت‌ها در افغانستان شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۳ سنبله ۱۳۹۸
گزارش توسط:
ثریا مهریار- کابل
اشتراک گذاری:

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد و رئیس هیات معاونیت  این سازمان در افغانستان (یوناما) خواستار ختم خشونت‌ها در کشور شده است.

یوناما با نشر خبرنامه‌ای از قول آقای یاماماتو نوشته است که: ” خشونت های این هفته در سراسر افغانستان بر ضرورت پایان دادن به درگیری ها از طریق توافق از راه گفتگو تأکید می کند. رنج مردم افغانستان باید پایان یابد.”

این اظهارات به دنبال حمله طالبان بر کمپ گرین ولیج در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل و نیز تلفات اخیر غیرنظامیان افغان در ولایات شرقی و شمالی کشور بیان شده است.

دوشنبه شب حوالی ساعت ۹ و ۵۵ دقیقه یک مهاجم انتحاری تراکتور بمب گذاری شده را بر دیوار کمپ گرین ولیج کوبید که در نتیجه آن ۱۶ غیرنظامی کشته و ۱۱۹ غیرنظامی دیگر زخمی شدند. تمام قربانیان باشندگان محل بودند که در نتیجه انفجار سنگین موتر بمب متاثر شده اند.

با این حال نماینده سازمان ملل متحد گفته: ” من به خانواده و دوستان قربانیان، که همه غیر نظامی هستند از صمیم قلب تسلیت عرض میکنم که بار دیگر در خشونت های اخیر خسارات زیادی را در شمال شرق افغانستان، در کابل و جاهای دیگر کشور متحمل شدند.”

آقای یاماماتو از حملات طالبان در سراسر کشور که باعث تلفات غیرنظامیان شده است ابراز نگرانی کرده است.

همچنان گفته شده سازمان ملل متحد در مورد تاثیرات عملیات هوایی و تصفیوی نیروهای طرفدار دولت همچنان نگران است، از جمله عملیات هوایی ۳۱ آگست در فاریاب که منجر به کشته شدن ۱۲ فرد ملکی و زخمی شدن پنج تن دیگر گردید، که بیشتر ایشان زنان و کودکان بودند.

تدامیچی یاماموتو گفته که با قشر وسیع از رهبران افغانستان صحبت کرده و بر اهمیت وحدت در زمانی که انتخابات نزدیک است تاکید کرده است. به گفته او تمامی اقشار بر ضرورت به همکاری با یکدیگر برای متوقف کردن حلقه خشونت موافق اند.

آقای یاماماتو تاکید کرده که تأمین امنیت در کابل و در سراسر کشور یک اولویت فوری است، زیرا این کشور همچنان شمار زیادی از تلفات افرادی ملکی را تجربه می کند.

به گفته او، هدف نهایی در افغانستان باید مذاکره بین افغان ها برای حل منازعه باشد تا منجر به آتش بس دائمی گردد. برای دستیابی فوری به ختم خشونت در سراسر کشور اکنون باید اقدامات اساسی روی دست گرفته شود.

نماینده سازمان ملل متحد گفته که این سازمان آماده کمک به افغانستان برای ختم خشونت ها است.

او افزوده: ” من از همه اعضای جامعه بین الملل می خواهم که برای پایان دادن به این خشونت ها به کمک های خویش ادامه دهند و پیشرفت های را که در عرصه صلح پایدار و دوامدار صورت گرفته حمایت نمایند. من از همه طرف ها در داخل و خارج از افغانستان میخواهم تا ازین فرصت برای صلح استفاده نموده و باهم مذاکرات موثر را انجام دهند.”

این در حالی است که همزمان با پیشرفت مذاکرات صلح میان امریکا و نمایندگان گروه طالبان، حملات این گروه نیز افزایش یافته است و در بیشتر موارد از حملات طالبان غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان آسیب دیده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

یوناما: در ۳ ماه اول سال روان میلادی ۱۳۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند

ثور ۸, ۱۳۹۹

عایشه خرم به عنوان نماینده جوانان افغانستان در ملل متحد انتخاب شد

میزان ۱۶, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

ادعای تلفات غیرنظامیان در پکتیا از سوی حکومت بررسی می‌شود

اسد ۲۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks