خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
فرهنگی و هنری

گلنار و آیینه؛ رمان رهنورد زریاب در تاجیکستان به خط سریلیک چاپ شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
عزیز پیمان- کابل
اشتراک گذاری:

کتاب داستانی «گلنار و آیینه» اثر مرحوم رهنورد زریاب از نویسندگان مشهور کشور در تاجیکستان به سریلیک برگردان و چاپ شده است.

احمد فهیم کوهدامنی، که در ویراستاری این کتاب نقش داشته به بخدی گفت که «این رمان به تلاش او و چندین تن از نویسندگان تاجیک و به حمایت مالی عطامحمد نور چاپ شده است.»

به گفته آقای کوهدامنی قرار است به زودی مراسم رونمایی از این کتاب نیز در شهر دوشنبه برگزار شود.

رمان و حکایت های استاد رهنورد زریاب تحت عنوان“گلنار و آیینه”با سرمایه‌گذاری عطا محمد نور  سیاستمدار برجسته افغانستان، در شهر دوشنبه به چاپ رسید

بنا به اطلاع مسئولین نشر کتاب، رمان و حکایه‌های این نویسنده زبردست تاجیک افغانستان بار اول در تاجیکستان روی چاپ را می‌بیند.

سپهر کرامت‌الله، روزنامه‌نگار تاجیک، که این کتاب را از خط پارسی به خط سریلیک برگردان کرده است، گفت، این کتاب رمان“گلنار و آیینه”، یکی از شاهکارهای مرحوم زریاب و بیست داستان او را دربر می‌گیرد.

“پیشگفتار کتاب را نویسنده و روزنامه‌نگار نامور افغانستان معاصر رزاق مأمون نوشته است، که تجربه شاگردی، همکاری و رفاقت با مرحوم زریاب را داشت. هدف من به مردم تاجیکستان آشنا کردن این نویسنده، کلاسیک زنده ادبیات ما بود، که با کمال تأسّف، در زمان زندگیش در تاجیکستان به طور ضروری تشویق نشد. حالا امیدوارم، که از رُمان و داستانهایش ما او را خواهیم شناخت.

رمان“گلنار و آیینه”، یکی از اثرهای ماندگار نثر تاجیک و فارس است، که زندگی پر از فاجعه، اما مالامال از برجستگیهای اخلاقی و معنوی یک هندودختر کابلی را روایت می‌کند.

حکایه-داستانهای“مارهای زیر درخت سنجد”، “آوازی از میان قرنها”، “دانشمند و سگ همسایه”، “مردکوهستان”و“مرغی، که مُرد”کیها به خزینه طلایی ادبیات تاجیک و فارس وارد شده‌اند و روایت انسانهای را می‌کنند، که در این کشور مظلوم و رنجدیده آتش انسانیت، جوانمردی و مهربانی را افروخته نگاه می‌دارند.

محمد اعظم رهنورد زریاب نویسنده داستان کوتاه، روزنامه‌نگار و محقق ادبی معروف افغانستان بود، که ۱۰ دسامبر سال روان از مریضی“ویروس کرونا وفات کرد.

زریاب از کلاسیکان زنده ادبیات فارسی به شمار می‌آمد. از او دهها رمان و داستان، نمایشنامه، طنزها و مقالات ادبی به میراث مانده‌اند، که معروفترین شان“گلنار و آیینه”، “شهر طلسم شده”، “مردی، که سایه‌اش ترکش کرد”، “هذیانهای دور غربت”، “گنگ خوابدیده”، “درویش پنجم”و غیره می‌باشند.

نشر این کتاب از سوی عطا محمد نور، یکی از شخصیتهای برجسته سیاسی افغانستان، سرمایه‌گذاری شده، به هواداران کتاب در تاجیکستان به استقبال ۳۰ – سالگی استقلالیت تاجیکستان رایگان هدیه می‌شود.

کتاب با مشاورت فهیم کوهدامنی، یکی از روزنامه‌نگاران معروف افغانستان به نشر رسیده، مسئولیت نشر آن را هم فخر‌الدین خالبیک، یک روزنامه‌نگار تاجیک نیز به دوش داشته است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل