خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

گفتگوهای فشرده پشت درهای بسته؛ آیا مرحله جدید مذاکرات، افغانستان را به صلح می رساند؟

در تاریخ:
یکشنبه ۲۷ سرطان ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

روز گذشته اولین نشست نمایندگان ارشد دولت و گروه طالبان در دوحه برگزار شد و گفته شده است که در این جلسه بر روی کاهش خشونت ها و جستجوی راه حل سیاسی تاکید شده است.

منابعی از دوحه گزارش کرده اند که در این نشست که روز گذشته به میزبانی وزیر خارجه قطر برگزار شده و دو طرف مذاکره در افتتاح این نشست تأکید کردند که قضایای افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و باید بر یک راه‌حل سیاسی که منجر به قطع جنگ و رسیدن به صلح شود، تمرکز شود.

در حالی که مذاکرات دوحه بی نتیجه بوده و در عین حال درگیری ها در کشور شدت پیدا کرد، به تازگی دولت افغانستان تصمیم گرفت که برای رسیدن به یک راه حل سیاسی و پایان جنگ هیات بلند رتبه ای را به رهبری عبدالله عبدالله به قطر بفرستد.

این هیأت که روز (جمعه، ۲۵ سرطان) عازم دوحه شد، شامل چهره‌‌های مطرح سیاسی، از جمله محمدکریم خلیلی رهبر حزب و‌حدت اسلامی افغانستان، عطامحمد نور رهبر حزب جمعیت اسلامی، باتور دوستم عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت، سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و برخی دیگر از چهر‌ه‌های سیاسی‌ است. هرچند قرار بود حامد کرزی نیز در این نشست اشتراک کند، اما در دقیقه ۹۰ از رفتن به دوحه منصرف شد و تنها حمایتش را از تیم مذاکره‌کننده دولت اعلام کرد.

گفته می‌شود که پس از پایان نشست افتتاحیه امروز، ادامه‌ی بحث در گروه‌های هفت‌نفری میان دو طرف در پشت دروازه‌های بسته ادامه یافته است.

پیش از این، سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح افغانستان، گفته بود که این نشست برای دو روز خواهد بود و آجندای اصلی، روی مسائل اساسی از جمله آتش‌بس متمرکز خواهد بود؛ اما، هنوز روشن نیست که در نشست دیروز، روی چه موردهایی گفت‌وگو شده و آیا این گفت‌وگوها نتیجه‌ای در پی داشته است یا خیر.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در افتتاح این نشست گفت که رسیدن به صلح نیازمند انعطاف‌پذیری دو طرف است. او تصریح کرد که فضای منطقه‌ای و جهانی برای تأمین صلح در افغانستان فراهم شده است و مذاکرات صلح باید با درنظرداشت آرمان‌های مردم به نتیجه مثبت برسد.

در همین حال، هیأت مذاکره‌کننده طالبان تصریح کرده است که مردم افغانستان در طول‌ سال‌های اخیر درد و رنج فروان دیده‌اند و بیش از این نباید این درد و رنج را متحمل شوند. در همین حال یک منبع در تیم مذاکره‌کننده دولت می‌گوید که نشست‌ میان افغانان پس از افتتاح به صورت فشرده پشت درهای بسته ادامه یافته است. به گفته این منبع، آجندای این نشست، بر کسب مشارکت سیاسی، تعیین میانجی و برقراری آتش‌بس متمرکز بوده است.

عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که مذاکرات صلح بین دو طرف باید با در نظر گرفتن آرمان مردم به نتیجه مثبت برسد. او خاطرنشان کرد که اگر طرف‌های گفت‌وگوکننده به خواست‌های مردم توجه نکنند، ممکن است که این جنگ ادامه پیدا کند و کشور بار دیگر به ویرانه تبدیل شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افزود که هیأت مذاکره‌کننده افغانستان با صلاحیت و صلابت از مردم افغانستان نماینده‌گی می‌کند تا روی همه مسائل از جمله اقدمات بعدی که برای رسیدن به یک فیصله نهایی نیاز است، مذاکره کند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها به تسریع روند مذاکره کمک کند. او از طالبان خواست که برای عبور از حاشه و بحث روی اصل آجندا، گام‌ بردارند.

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در افتتاح این نشست دو روزه گفت که مردم افغانستان متحمل رنج فروان شده‌اند و بیش از این نباید رنج بکشند. او افزود که همه ملیت‌ها باید زیر سایه «نظام آینده اسلامی» شاد و مسالمت‌آمیز زنده‌گی ‌کنند.

ملا برادر در ادامه صحبت‌هایش گفت، برای رسیدن به صلح، به یک نظام اسلامی قوی، متمرکز و مستقل نیاز است. رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر افزود که برای رسیدن به این اصل، باید از «خودخواهی، منافع شخصی و جاه‌طلبی» عبور شود. او تأکید کرد که افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است و هر افغان حق زنده‌گی در این کشور را دارد.

گفتنی است که گفت‌وگوهای صلح در ماه سنبله سال گذشته آغاز شد. این روند تاکنون کدام نتیجه ملموسی نداشته است. هیأتی که از جانب افغانستان رفته، قرار است برای یک روز دیگر با طالبان گفت‌وگو کند. آجندای این نشست هنوز روشن نشده است. پیش از این، رهبران سیاسی هشدار داده بودند که اگر این نشست به نتیجه مثبت نرسد، افغانستان بار دیگر شاهد یک جنگ نامتعارف خواهد بود.

حال باید دیده شود که گفتگوهای در سطح بالا، چه کمکی به کاهش خشونت ها و رسیدن به صلح در کشور می کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رییس جمهور غنی: برای جلوگیری از گسترش بی ثباتی تلاش می کنیم

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

سازمان ملل: افغانستان در آستانه یک فصل آشفته و ناامید کننده قرار دارد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

تماس تلفنی غنی و اردوغان؛ ترکیه برای تامین صلح در افغانستان تلاش می کند

اسد ۲۱, ۱۴۰۰

خواست عبدالله از جامعه بین المللی: به طالبان درباره صلح پیام واضح بدهید

اسد ۲۰, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل