خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

گشایش مرکز فروش محصولات مرغ داری؛ قیمت یک عدد تخم مرغ ۸ افغانی تعیین شد

در تاریخ:
دوشنبه ۱ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

اتاق زراعت و مالداری و اتحادیه‌ی مرغ‌داران افغانستان، با گشایش مرکز فروش محصولات مرغ‌داری در کابل، اعلام کرد که پس از این تخم مرغ را در بدل هشت افغانی، مرغ زنده را فی کیلو در بدل ۱۱۰ افغانی و گوشت پروسس‌شده‌ی مرغ را هر کیلو در بدل ۱۶۰ افغانی می‌فروشد.

مسوولان این‌ نهادها می‌گویند که این تصمیم با تعهد فارم‌داران کشور گرفته شده است.

این مرکز فروش، به طور رسمی، روز دوشنبه، اول ثور، به روی خریداران باز شد و محصولات مرغ‌داری (تخم و گوشت مرغ) را به صورت عمده و پرچون به شهروندان به فروش می‌رساند.

عبدالنصیر رشتیا، رییس روابط عامه‌ی اتاق زراعت و مالداری در مراسم گشایش این مرکز گفت که در ارایه‌ی گوشت مرغ، با وجود منع واردات، مرغ‌داران توانایی‌های‌شان را به نمایش می‌گذارند و حالا پس از هرات، مرکز فروش مستقیم محصولات مرغ‌داری در کابل آغاز به کار می‌کند.

هم‌چنان معروف ظفر، رییس اتاق زراعت و مالداری، گفت که این مرکز برای دست‌رسی آسان مردم به محصولات زراعتی کشور در کابل باز شده است و همه‌روزه به روی مردم باز خواهد بود.

آقای ظفر گفت که اتاق زراعت و مالداری افغانستان به زودی چهار مرکز دیگر فروش محصولات را در کابل ایجاد خواهد کرد که در آن، تماماً تولیدات داخلی شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، میوه، سبزی و دیگر محصولات زراعتی کشور فروخته خواهد شد.

معروف ظفر تأکید کرد که خواهان جلوگیری از واردات نیست، اما طرف‌دار واردات قانونی و جلوگیری از قاچاق مرغ می‌باشد.

انصارالله بختانی، رییس فارم افغان معیار و عضو هیأت رهبری اتحادیه‌ی مرغ‌داران افغانستان، درباره ایجاد مرکز فروش محصولات مرغ‌داری کشور در کابل گفت: «یک کیلو مرغ [زنده] را در بدل ۱۱۰ افغانی، یک کیلو گوشت پروسس‌شده‌ی مرغ را در بدل ۱۶۰ افغانی و یک تخم مرغ را در بدل هشت افغانی در این‌جا می‌فروشیم.»

او در مورد قیمت‌های قبلی تخم مرغ قبل از شیوع ویروس کرونا گفت: «همسایه‌ها به خاطر نابودسازی سکتور مرغ‌داری افغانستان، به واردکننده‌گان در واردات محصولات مرغ‌داری، سب‌سایدی می‌دادند و هدف‌شان فقط نابودی سکتور مرغ‌داری افغانستان بود تا این سکتور ما از بین برود و آنان بتوانند بعداً هر محصولی را به هر قیمتی که خواستند، محصولات‌شان را به افغانستان بفروشند.»

در همین حال، شکرالله وزیری، رییس خدمات مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید: «تاثیر کرونا بر هر سکتور وارد شده، که سکتور مرغ‌داری است. بیش‌تر از یک میلیارد دالر سرمایه‌گذاری شده، اما کرونا تاثیراتی بر آن گذاشته است. نسبت کمبود خوراکه و منع واردات، کرونا تاثیرات زیادی در این بخش، به ویژه تخم مرغ داشته است.»

آقای وزیری افزود: «رهبری وزارت زراعت تلاش دارد تا قیمت‌ تخم مرغ کاهش بیاید و تخم مرغ کافی به مردم ارایه شود، قیمت فعلی برای دولت و وزارت زراعت قابل قبول نیست و باید کاهش یابد.»

او گفت که افغانستان در تلاش است تا بتواند یک مقدار تخم مرغ خوش‌کیفیت را از بیرون کشور وارد کند تا مشکل و نیاز هم‌وطنان حل و رفع شود.

از جانب دیگر، اخترمحمد احمدی، رییس اتحادیه‌ی تاجران میوه و سبزیجات کابل می‌گوید: «ما خواهش داریم که مسوولان اتحادیه‌ها این محصولات را چنان‌که به رسانه‌ها گفتند، بفروشند و به همین وعده پای‌بند باشند. در گوشت مرغ ما خودکفا هستیم و نمی‌خواهیم واردات داشته باشیم، ولی دولت باید اجازه بدهد که تاجران، به صورت قانونی تخم مرغ را وارد کنند تا این محصول به قیمت اصلی خود برگردد.»

این در حالی است که در روزهای اخیر با شیوع ویروس کرونا در کشور، قیمت تخم مرغ در کشور نسبت به گذشته به صوت بی‌پیشنه‌ای افزایش یافته است. یک تخم مرغ در بازارها از ۱۲ تا ۱۸ افغانی به فروش می‌رسد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

توصیه وزارت زراعت به شهروندان برای دچار نشدن به مرض کانگو

اسد ۱۴, ۱۳۹۸

پایان نمایشگاه بهاری بادام باغ؛ ۲۶ میلیون فروش و ۷۸ میلیون قرارداد

حمل ۶, ۱۳۹۸

بی‌بی‌گل غنی: زنان در افغانستان باید به اسناد حقوقی دست‌رسی پیدا کنند

دلو ۲۱, ۱۳۹۶

نمایش‌گاه بزرگ صنایع و فرآورده‌های زراعتی روستایی در کابل افتتاح شد

عقرب ۲۳, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان