منو
صلح

کنفرانس ویدیویی افغانستان، امریکا و روسیه؛ هر ۳ دولت خواستار کاهش قابل توجه خشونت شدند

در تاریخ:
سه شنبه ۲۷ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

افغانستان، امریکا و روسیه در یک نشست سه‌جانبه در مورد صلح افغانستان، از تعهد و پیشرفت دولت افغانستان در راستای رهایی زندانیان طالبان به‌عنوان یک اقدام ضروری برای آغاز زودهنگام مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرده و از طالبان نیز خواسته است که این اقدامات را تلافی کنند.

وزارت خارجه‌ی کشور در اعلامیه‌ای گفته است که محمدحنیف اتمر، سرپرست این وزارت روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ جوزا) با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان و ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان از طریق ویدیوکنفرانس گفت‌وگو کرده است.

در اعلامیه همچنان آمده است که با درک اهمیت تضمین فضای مثبت برای مذاکرات قریب‌الوقوع، طرفین [افغانستان، امریکا و روسیه] خواستار کاهش قابل توجه خشونت به‌عنوان یک اقدام اعتمادسازی هستند.

براساس اعلامیه : «پیشنهاد حکومت افغانستان مبنی بر ایجاد یک میکانیزم نظارتی برای بررسی اقدامات کاهش خشونت و تأمین حساب‌دهی در روند صلح، یک همکاری مثبت است.»

طرفین همچنان از آمادگی دولت و طالبان برای مذاکرات بین‌الافغانی برای آغاز زودهنگام مذاکرات استقبال کرده‌ و گفته‌اند که برای توافق در مورد دستور کار و مراحل بعدی «بلا فاصله» یک «نشست ابتدایی» بین تیم‌های مذاکره‌کننده برگزار شود.

در این نشست سه‌جانبه همچنان گفته شده است که مطابق توافق‌نامه‌ی دوحه، آنها انتظار دارند که دست‌یابی به آتش‌بس دایمی و جامع از ابتدا در دستور کار مذاکرات بین‌الافغانی قرار بگیرد.

وزارت خارجه گفته است که طرفین در مورد اهمیت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به‌عنوان اصلی برای حفظ مذاکرات بین‌الافغانی و در نهایت موفقیت روند صلح به توافق رسیده‌اند.

آنها همچنان خواستار رایزنی‌های بیشتر از طریق سازوکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی فراگیر با هدف تقویت بیشتر اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از روند صلح شده‌اند.

اتمر، خلیل‌زاد و کابلوف همچنان توافق کرده‌اند که نشست سه‌جانبه‌ی‌شان را برای گفت‌وگو در مورد پیشرفت‌های حاصل از روند مذاکرات بین‌الافغانی در آینده نیز ادامه دهند. در اعلامیه‌ی وزارت خارجه گفته شده است که برنامه و جزئیات نشست بعدی از طریق مجراهای دیپلماتیک مشخص می‌شود.

نشست سه‌جانبه افغانستان، امریکا و روسیه در مورد صلح افغانستان در حالی برگزار شده است که این روند به مرحله‌ تازه‌ای رسیده است.

انتظار می‌رود که «نشست ابتدایی» بین تیم‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت و طالبان در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود. وزارت دولت در امور صلح گفته است که قرار است این نشست در روزهای آینده برگزار شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

“اختلاف بر سر آزادی زندانیان میان حکومت و طالبان حل شده است”

سرطان ۱۹, ۱۳۹۹

ارگ: آزادی کامل نیروهای امنیتی و دفاعی توسط طالبان عمده ترین اصل روند تبادله زندانیان است

سرطان ۱۵, ۱۳۹۹

در هفته جاری افغانستان میزبان چندین نشست درباره صلح این کشور خواهد بود

سرطان ۱۴, ۱۳۹۹

ناتو: خشونت های طالبان مانعی برای آغاز مذاکرات صلح است

سرطان ۱۴, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان