خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

کنفرانس ملی رشد زراعت به هدف تهیه استراتژی ۵ ساله و ۱۰ ساله در کابل آغاز شد

در تاریخ:
یکشنبه ۳ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط:
تهمینه عطایی-کابل
اشتراک گذاری:

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور نشست ۳ روزه را زیرنام “کنفرانس ملی رشد زراعت” به هدف تهیه استراتژی ۵ ساله و ۱۰ ساله زراعت در کابل برگزار کرد.

این نشست امروز (یک شنبه، ۳ قوس) با حضور صدها تن از مسوولان نهادهای مربوط به بخش زراعت، متخصصان، استادان و روسای زراعت ولایات کشور آغاز شد.

مسوولان در وزارت زراعت کشور می گویند که آنان راهبرد پنچ ساله و ۱۰ ساله را  در راستای انکشاف و رشد سکتور زراعت، آبیاری و مالداری در کشور آغاز به کار کرد، نماینده‌گان بانک‌های قرضه‌‌دهنده، اتحادیه‌های زراعتی، مالداری، تولیدی و صادراتی حضور دارند، قرار است پس از بحث‌های همه‌جانبه و بررسی دست‌آوردها و چالش‌های موجود، پلان‌های پنج ساله و ۱۰ ساله‌ به منظور چگونه‌گی انکشاف زراعت تهیه شود.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در این کنفرانس گفت که در این سه روز، تمام معلومات در زمینه‌های چگونه‌گی رشد و انکشاف زراعت، چالش‌ها و منابع موجود ارایه شده و پس از بحث‌های همه‌جانبه، استراتژی‌های پنج ساله و ۱۰ ساله تهیه خواهد شد.

درانی از محصولات زراعتی مختص به افغانستان شامل جلغوزه، زعفران، هنگ، زیره، آلویه‌ورا و میوه‌های خشک و تازه ارگانیک به عنوان فرصت‌های بالفعل و بالقوه یاد کرد و گفت که این محصولات همین اکنون مارکیت خوب بین‌المللی دارند.

آقای درانی می‌گوید که در عرصه زراعت، زمینه‌ی سرمایه‌گذاری به ارزش دو میلیارد دالر وجود دارد.

هم‌چنین شکیب شریفی رییس عمومی پلان و هم‌آهنگی برنامه‌ها در وزارت زراعت گفت که در پایان این کنفرانس سه روزه، نقشه راه رشد زراعت مشخص خواهد شد.

اجمل احمدی سرپرست وزارت صنایع و تجارت، می‌گوید که نزدیک به ۶۰ درصد شهروندان افغانستان مصروف کار در عرصه‌ی زراعت هستند و زراعت نزدیک به ۳۰ درصد از ساحات مربوط به کشور را تشکیل می‌دهد.

عبدالحمید هلمندی مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور زراعت و انکشاف، در آغاز این کنفرانس گفت که افغانستان در راستای رشد و انکشاف زراعت ظرفیت خوب دارد او افزود که هنوز هم چهار میلیون هکتار زمین زراعتی بدون کشت باقی می‌ماند و ۷۰ درصد آب‌های این کشور به بیرون می‌رود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

تطبیق برنامه‌ی مدیریت تولیدات زراعتی در دوره‌ی شیوع کرونا آغاز شد

ثور ۱۴, ۱۳۹۹

۳ سردخانه معیاری در ولایت های فاریاب، لوگر و پکتیا ساخته می شود

ثور ۱, ۱۳۹۹

وزارت زراعت در سال جاری بیش از ۳ هزار پروژه انکشافی را تطبیق کرده است

حوت ۷, ۱۳۹۸

تولید زعفران کشور ۲۲ درصد افزایش یافته است

جدی ۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks