خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: در مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه در نظر گرفته شود

در تاریخ:
چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احدظاهر قادری- کابل
اشتراک گذاری:

کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور اعلام کرد که نهادهای ملی و بین المللی حقوق بشری تلاش کنند تا در روند مذاکرات صلح حکومت افغانستان با طالبان، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه به گونه جدی در نظر گرفته شود.

کمیسیون حقوق بشر از این نهادها خواسته تا زمینه مشارکت مستقیم و معنادار قربانیان در روند صلح را فراهم کنند تا قربانیان فرصت دفاع از حقوق و طرح مطالبات خود را بیابند.

این کمیسیون امروز (چهارشنبه، ۳۰ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که شناسایی عاملان و مرتکبان حملات تروریستی و تعقیب عدلی و قضایی آنان، یکی از مطالبات قربانیان حوادث تروریستی است که در گزارش‌های کمیسیون بارها بازتاب یافته‌ است.

در اعلامیه این کمیسیون که به مناسبت “روز جهانی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریزم” به نشر رسیده، از نهادهای عدلی و قضایی، به‌ویژه از بخش‌های مربوطه اداره دادستانی کل کشور خواسته شده که حوادث و قضایای تروریستی و جنایات جنگی را مورد تحقیق و بررسی قرار داده، عاملان آن را شناسایی کنند و مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته که مکانیزم‌ها و ضمانت‌ّهای کافی قانونی و حقوقی برای حمایت لازم از حقوق قربانیان طرح، تصویب و عملی شود؛ از جمله، ضرورت فوری و جدی به تصویب «قانون جبران خسارت قربانیان ملکی منازعه» که طرح (‌پیش‌نویس) آن قبلاً توسط کمیسیون تهیه و به وزارت عدلیه ارسال شده‌ است، وجود دارد.

در اعلامیه تاکید شده که ارگان‌های مرتبط تدابیر لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.

ایجاد فرصت‌های تحصیلی و کاریابی برای بازماندگان قربانیان و درمان و بازتوانی زخمی‌ها و اشخاص دارای معلولیت، یکی از خواسته‌های دیگر قربانیان تروریزم است.

این در حالیست که در این اواخر میزان تلفات غیرنظامیان در نتیجه انفجارهای انتحاری و حملات مسلحانه، انفجار ماین ها و درگیری های مسلحانه به گونه ای بی پیشینه ای افزایش یافته است.

همزمان با این وضعیت، مذاکرات صلح امریکا با طالبان در حساس‌ترین موقعیت اش رسیده است و به گفته منابع در روزهای نزدیک توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان امضا خواهد شد.

روز جهانی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریزم

این کمیسیون گفته که شهروندان افغانستان از قربانیان اصلی تروریزم و مخاصمات مسلحانه استند و بر اساس آمار‌های رسمیِ منتشر‌شده در گزارش‌های این کمیسیون، از آغاز سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۷ خورشیدی، ۷۵ هزار و ۳۱۶ غیرنظامی در کشور کشته و یا زخمی شده اند.

گفته شده تنها در سال ۱۳۹۷، در جریان مخاصمات مسلحانه، ۱۱ هزار و ۲۱۲ تن (۳۰۳۲ کشته و ۸۱۸۰ زخمی) از افراد غیرنظامی بر جا مانده‌اند.

با توجه به این‌که آمار تلفات ناشی از حملات تروریستی رو به افزایش بوده و به یکی از نگرانی‌های جدی افغانستان و جامعه بین‌المللی ‌بد‌ل شده ‌است.

سازمان ملل متحد با درک این نگرانی‌ها، در کنار سازوکارهای حقوقی مبارزه با تروریزم، با هدف حمایت از حقوق بشر و احترام به قربانیان حملات تروریستی، روز بیست و یکم آگوست را، ضمن قطعنامه ۱۶۵/۷۲ مورخ ۲۵/۱/۲۰۱۸، به ‌عنوان «روز بین‌المللی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریزم» نام‌گذاری کرده است.

مسوده این قطعنامه توسط ۱۷ کشور جهان، به شمول دولت افغانستان، تهیه و به مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد شده بود.

دولت افغانستان در سال ۱۳۹۷ این قطعنامه را تأیید کرد و به ادارات مرتبط هدایت داد که این روز را در تقویم رسمی کشور ثبت ‌و با تأسی به آن، همه‌ساله ‌این مناسبت را تجلیل کنند.

گفته شده کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۷ با برگزاری کنفرانس‌های عمومی در مرکز و ۳۱ ولایت کشور، فرصت‌های مناسبی را برای قربانیان فراهم کرد که خواست‌‌ها و پیشنهاد‌های خویش را با مقامات دولتی و نهادهای بین‌المللی مطرح کنند.

قربانیان نقض حقوق بشر، به شمول قربانیان حوادث تروریستی، براساس اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر، حق دارند به صورت مؤثر، برابر و بدون تبعیض، به عدالت دسترسی داشته باشند.

جبران خسارت‌ها، به صورت مؤثر و فوری، حق دیگر قربانیان است و در عین حال، دسترسی به اطلاعات راجع به موارد نقض و رسیدگی‌ به آنها، نحوه برخورد با مرتکبان نقض حقوق بشر و مکانیزم‌های جبران خسارت، از حقوق دیگری است که قربانیان حوادث تروریستی باید از آن برخوردار باشند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

“گفتگوهای صلح باید زمینه دسترسی شهروندان را به حقوق اساسی و عدالت بیشتر سازد”

قوس ۱۹, ۱۳۹۸
سیگار یا اداره بازرسی امریکا اعلام کرده است که شش وزارت افغانستان و یک اداره مستقل در این کشور میلیون ها دالر امریکا را درست مصرف نکرده و حساب درست پس نداده اند

سیگار: تلفات غیرنظامیان در افغانستان در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی، سه برابر شده است

عقرب ۱۴, ۱۳۹۸

یوناما رقم بالای تلفات غیرنظامیان در ماه‌های اخیر در افغانستان را تکان‌دهنده خواند

میزان ۴, ۱۳۹۸

“هزاران جنایت” مستند شورای امنیت از کشتارغیرنظامیان توسط طالبان

میزان ۱, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks