خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: تلفات غیرنظامیان در جنگ هلمند نگران کننده است

در تاریخ:
پنج شنبه ۲۴ میزان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد، با وجودی که امکان بررسی همه‌جانبه میدانی و مستندسازی از جنگ هلمند را نداشته است، اما تلفات غیرنظامیان این جنگ، «جدی و نگران‌کننده» دریافت شده است.

این نهاد روز (پنج‌شنبه، ۲۴ میزان) با نشر اعلامیه‌ای زیر عنوان «درباره گسترش دامنه جنگ میان حکومت و گروه طالبان در ولایت هلمند» یافته‌های بررسی‌های ابتدایی خود را اعلام کرد.

بررسی‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که از پانزدهم میزان به این‌سو بر اثر حملات گروه طالبان بر قرارگاه‌های نیروهای امنیتی در نقاط مختلف ولایت هلمند و گسترش نبرد میان دو طرف، باشند‌ه‌گان منطقه و مسافران ‌هلمند به قندهار و ‌هلمند به هرات خسارات جانی و مالی زیادی دیده‌اند.

در اعلامیه آمده است: «امکان بررسی همه‌جانبه‌ میدانی و مستندسازی ‌برای کارمندان کمیسیون وجود نداشته است، ولی باتأسف به علت گسترش دامنه درگیری در فضاها و محیط‌های مسکونی و شهری و فیر با سلاح‌های سبک و سنگین از دو طرف‌‌، نیز کارگذاری ماین در جاده‌ها، تلفات غیرنظامی آن جدی و نگران‌کننده دریافت شده است که باتأسف هم‌چنان ادامه دارد.»

در این اعلامیه آمده است که کمیسیون مستقل حقوق بشر از نقض فزاینده حق حیات شهروندان، تلفات غیرنظامیان، بی‌جاشده‌گی عمومی و خسارات مالی و اقتصادی مردم، به دلیل دوام و گسترش ناامنی به شدت نگران است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، حمله بر مردم و نقض همه‌جانبه و فزاینده حقوق بشری و شهروندی آن‌ها را نکوهش کرده است.

این نهاد از طرف‌های درگیر خواسته است که به حملات خود پایان دهند و از هیأت‌های مذاکره‌کننده دو طرف نیز خواسته است که به صورت فوری در مورد آتش‌بس به توافق برسند تا مردم بیش‌تر از این «کشته و زخمی» نشوند و کشور بیش از این ویران نگردد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از جامعه جهانی به‌شمول رهبران و عالمان جهان اسلام خواسته است که با استفاده از نفوذ خود بر دو طرف، آن‌ها را به ختم جنگ، خشونت و برقراری آتش‌بس تشویق و ترغیب کنند.

جنگ در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند و اطراف آن در پانزدهم میزان به دنبال حمله گروهی و تهاجمی طالبان آغاز شد و تاکنون جریان دارد.

هرچند تلفات طرف‌های درگیر و غیرنظامیان در این جنگ به صورت دقیق روشن نیست، اما شمار بی‌جاشده‌گان ساحات درگیر جنگ بیش از پنج هزار خانواده برآورد شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کماندوهای ارتش ۲۷ زندانی را از زندان طالبان در هلمند آزاد کردند

دلو ۲, ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: تشویق به خشونت علیه رسانه ها و خبرنگاران، غیر قانونی است

جدی ۲۹, ۱۳۹۹

مشاور امنیت ملی در هلمند نشست امنیتی برگزار کرد

جدی ۲۸, ۱۳۹۹

کماندو های ارتش ۱۳ نفر را از زندان طالبان در هلمند آزاد کردند

جدی ۲۵, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان