خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر: به معافیت از مجازات عاملان قتل خبرنگاران پایان داده شود

در تاریخ:
یکشنبه ۱۲ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط:
تهمینه عطایی - کابل
اشتراک گذاری:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به مجازات نشدن عاملان کشتن خبرنگاران در کشور، خواهان پایان معافیت از مجازات شده است.

این کمیسیون در یک پیام کوتاه تویییتری نگاشته است: ” معافیت از مجازات، تشویق‌کننده مجرمان است و باید به آن پایان داده شود.”

به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر، این نهاد همواره، به دلیل نبود مصونیت برای خبرنگاران و محدودیت بر کار رسانه‌ها، ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون حقوق بشر افزوده است: “خبرنگاران، با گزارش از وضعیت‌های حقوق بشری و نقض گستردۀ آن، همواره با چالش‌ روبه‌رو شده‌اند.”

این درحالیست که مرکز خبرنگاران افغانستان در تازه ترین گزارش خود به مناسبت روز بین المللی پایان دادن به معافیت از مجازات علیه خبرنگاران، گفته که بیش از ۹۰ درصد عاملان کشتن خبرنگاران از مجازات معاف شده اند.

دراین گزارش که امده است: ” طی حدود دو دهه اخیر درافغانستان، بیشتر از ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشته شده‌اند. بررسی‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که از این تعداد عدالت به طور کامل و یا نسبی تنها در شش قضیه تامین شده است.”

به باور این نهاد، افغانستان در صدر کشورهایی قرار دارد که در پایان دادن به معافیت از مجازات این‌گونه جرایم ناکام بوده است.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، طالبان در قضایای کشتن ۵۰ تن،  داعش ۲۹ تن، افراد مسلح غیر مسوول ۲۵ تن، نیروهای ناتو سه تن، اعضای خانواده و یا بستگان، سه تن، و پولیس ملی افغانستان نیز به کشتن یک تن مظنون و یا متهم می‌باشد.

از سال ۱۳۹۶ با ایجاد کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها در زمینه امنیت و مصونیت خبرنگاران، تلاش‌هایی از سوی نهادهای حکومتی عضو کمیته به ویژه وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و لوی سارنوالی بخاطر بررسی و رسیدگی به بیش از یک هزار قضیه خشونت ثبت شده از جمله قضایای کشته شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای صورت گرفته است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

“گفتگوهای صلح باید زمینه دسترسی شهروندان را به حقوق اساسی و عدالت بیشتر سازد”

قوس ۱۹, ۱۳۹۸
ارگ ریاست جمهوری افغانستان

رئیس جمهورغنی دستور داد گزارش سواستفاده جنسی ولایت لوگر بررسی شود

قوس ۶, ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: بازداشت مسئول جامعه مدنی لوگر خلاف قانون و معیارهای حقوق بشری است

قوس ۵, ۱۳۹۸

کمیته قوانین: معاینه پرده بکارت دختران تنها به حکم دادگاه با صلاحیت ممکن است

میزان ۱۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks