خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

کمیسیون حقوق بشر از جامعه جهانی خواست در برگزاری انتخابات شفاف همکاری کند

در تاریخ:
پنج شنبه ۴ میزان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز ۵ شنبه (۴ میزان) با پخش اعلامیه ای از جام جهانی  به خصوص سازمان ملل خواسته تا در برگزاری انتخابات شفاف با دولت افغانستان کمک و همکاری کند.

در اعلامیه ای که ازسوی این کمیسیون پخش شده گفته شده است که “کمیسیون ‌از جامعۀ جهانی، سازمان‌های بین‌المللی، به‌ویژه از سازمان ملل متحد، می‌خواهد که به دولت افغانستان و کمیسیون‌های انتخاباتی، در امر برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه کمک و با آن‌ها همکاری کنند.”

همچنان در اعلامیه گفته شده است که انتخابات یکی از مؤلفه‌های اساسی و از ارکان دموکراسی و نظام سیاسیِ مردم‌سالار است. حکومت مردم، تنها از طریق برگزاری انتخابات، اِعمال حق رأی و اشتراک آزادانۀ شهروندان در انتخابات میسر می‌شود. حق مشارکت سیاسی و از جمله حق انتخاب‌کردن و انتخاب‌شدن از حقوق بنیادین بشر است و این حق در مهم‌ترین اسناد بین‌المللی حقوق بشر و قانون اساسی کشور به‌صراحت تضمین شده است. انتخابات به عنوان یک مکانیسم دموکراتیک، زمینه‌های تحقق این حق و سایر حق‌های بشری را فراهم می‌سازد.

در بخش دیگر این اعلامیه کمسیون مستقل انتخابات از تمام شهروندانی که دارای شرایط رأی‌‌اند، می‌خواهد که با مشارکت گسترده، معنادار و آگاهانه در انتخابات، از نظام سیاسی مردم‌سالار حمایت و حقوق سیاسی و مدنی خویش را اِعمال کنند و به نامزد مورد نظر خود به گونۀ آگاهانه و آزادانه رأی ‌دهند.

این کمیسیون ‌از نهادهای امنیتی و دفاعی کشور خواسته تا ‌امنیت رأی‌دهندگان، نامزدان و مراکز رأی‌دهی را تأمین و تلاش کنند که انتخابات پیش ‌رو به‌دور از هرگونه حادثۀ ناگوار امنیتی و تهدید علیه رأی‌دهندگان و نامزدان برگزار شود.

همچنان این کمیسیون به مخالفان مسلح دولت توصیه کرده که برگزاری انتخابات را اخلال نکنند و دست از دهشت‌افکنی و نقض حقوق شهروندان بردارند.

قابل یاد آوری است که این کمیسیون‌ از تمامی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته که با روحیه و رویکرد دموکراتیک به نتایج آرای مردم حرمت گزارند و سبب تقویت بیشتر نظام سیاسی کشور شوند.

انتخابات ریاست جمهوری تا دو روز دیگر برگزار می شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

کمیسیون حقوق بشر خواهان تمدید آتش بس و پایان جنگ در کشور شد

جوزا ۶, ۱۳۹۹

“گفتگوهای صلح باید زمینه دسترسی شهروندان را به حقوق اساسی و عدالت بیشتر سازد”

قوس ۱۹, ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: به معافیت از مجازات عاملان قتل خبرنگاران پایان داده شود

عقرب ۱۲, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks