خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر ارتش را مسوول کشته شدن غیرنظامیان در ولسوالی سنگین هلمند معرفی کرد

در تاریخ:
یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید که تحقیقات ابتدایی این نهاد نشان می دهد که راکت های که در بازار ولسوالی سنگین هلمند اصابت کرده و در آن تعدادی از غیرنظامیان جان خود را از دست داده اند از سوی ارتش در پاسخ به حملات گروه طالبان شلیک شده است.

در اعلامیه این نهاد آمده است که بر اساس مصاحبه با قربانیان، شاهدان، متنفذان محلی، نهادهای صحی، نهادهای مدنی و شورای ولایتی، سه مرمی سلاح ثقیله به بازاری در ولسوالی سنگین ولایت هلمند در نهم سرطان اصابت کرده و سبب کشته‌شدن ۲۷ تن و زخمی‌‌شدن ۳۵ تن از غیرنظامیان شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که نیروهای امنیتی (در تبادله آتش میان آن‌ها و گروه طالبان) این راکت‌ها را شلیک کرده بوده‌اند.

گنج‌بازار ولسوالی سنگین ولایت هلمند صبح روز دوشنبه، نهم سرطان مورد اصابت چند فیر راکت قرار گرفت. در این رویداد خانه‌های اطراف حادثه نیز تخریب شده و ده‌ها حیوان نیز تلف شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر ‌این حمله را مصداق «نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی» خوانده و از طرف‌های درگیر‌ خواسته است که قواعد و‌ مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه را رعایت کنند و با احترام به حق حیات شهروندان، ‌افراد، مکان‌‌ها و تأسیسات غیرنظامی‌ را هدف قرار ندهند.

این کمیسیون از حکومت نیز خواسته است که برای بررسی این رویداد هیأت بی‌طرف و قابل اعتماد مردم را توظیف کند تا این رویداد را به صورت همه‌جانبه بررسی کند و نیز عاملان آن را مورد پی‌گرد قانونی قرار دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت هم‌چنان خواسته است، اطمینان دهد که چنین رویدادهایی بار دیگر تکرار نخواهد شد.

این نهاد از گروه طالبان نیز خواسته است که برای کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر زمینه تحقیق، مشاهده و بررسی محل رویداد را فراهم کند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما نیز یک روز پس از این حادثه گفته است که یافته‌های بی‌طرفانه و ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که راکت‌های شلیک شده از سوی ارتش در بازار ولسوالی سنگین ولایت هلمند از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

به گزارش یومانا، چندین منبع معتبر به این نهاد تأیید کرده‌اند که نیروهای ارتش چندین راکت را در پاسخ به حمله طالبان شلیک کرده‌اند که به هدف نرسیده و در بازار ولسوالی سنگین اصابت کرده است.

دفتر والی هلمند  در آن زمان گفته بود که طالبان ابتدا چهار راکت را به بازار ولسوالی سنگین شلیک کردند و سپس یک موتربمب نیز منفجر شده است. طالبان اما نیروهای ارتش را مسوول این راکت‌پراکنی اعلام کرده بودند.

نیروهای ارتش مستقر در ولایت هلمند هر نوع ادعا در مورد دست داشتن نیروهای امنیتی در حادثه روز دوشنبه در سنگین ولایت هلمند را رد کرده‌اند. دفتر والی هلمند نیز در نهم سرطان اعلام کرده بود که طالبان تا ساعاتی پس از رویداد صبح دوشنبه بر قرارگاه ارتش در ولسوالی سنگین حملات راکتی را ادامه داده بودند تا واکنش ارتش را در پی داشته باشد و از این طریق بتوانند، ادعای‌شان را ثابت کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

خواست کمیسیون حقوق بشر از حکومت: از حقوق اقلیت های مذهبی و قومی حفاظت “جدی” شود

میزان ۳۰, ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: تلفات غیرنظامیان در جنگ هلمند نگران کننده است

میزان ۲۴, ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: حمله موتربمب در ولسوالی غنی خیل ننگرهار جنایت جنگی است

میزان ۱۴, ۱۳۹۹

۵۳۳ غیرنظامی در ۶ ماه اول سال میلادی و در ترور های هدفمند در کشور جان باخته اند

میزان ۱۳, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان