خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

کمیسیون انتخابات روند بازشماری آرای بیش از ۸ هزار محل را آغاز کرد

در تاریخ:
شنبه ۱۸ عقرب ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

کمیسیون مستقل انتخابات کشور اعلام کرد که امروز (شنبه، ۱۸ عقرب) روند بازشماری آرای ۸ هزار و ۲۵۵ محل رای دهی را در بیشتر ولایات کشور آغاز کرده است.

رهبری کمیسیون انتخابات از ناظرین و مشاهدین در مرکز و ولایات خواسته با نظرداشت کمبود وقت، به زمان معین که برای شان ابلاغ می‌شود برای نظارت و مشاهده از روند بازشماری آرا حاضر باشند.

این در حالی است که دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله از مدعیان پیروزی انتخابات ریاست جمهوری، روند بازشماری آرا در ولایات را تحریم کرده است.

ثبات و همگرایی در اعلامیه‌ای گفته که کمیسیون مستقل انتخابات قبل از ” تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هر محل” تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز کند.

این دسته انتخاباتی تاکید کرده که این تصمیم کمیسیون انتخابات “خلاف قانون” است و به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایات هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خودداری کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات اخیرا فیصله کرده است که ۲ هزار و ۴۲۳ محل رأی‌دهی در ولایات بازشماری شود. از این میان یک‌هزار و ۲۸۷ محل رأی‌دهی که در روز انتخابات باز بوده و نتایج آن در مرکز ملی جمع‌بندی نتایج و یا مرکز جمع‌بندی و بررسی نتایج دیجیتلی رسیده باشد، اما دستگاه بیومتریک، کارت حافظه و معلومات بیومتریک به مرکز منتقل نشده است.

همچنان یک‌هزار و ۱۳۶ محل رأی‌دهی که در روز انتخابات باز بوده، اما فورمه نتایج و یا عکس آنها به مرکز نرسیده، کارت حافظه دستگاه بیومتریک موجود نبوده و معلومات بیومتریک نیز به مرکز منتقل نشده است.

پیشتر محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون انتخابات گفته بود در صورتی که تکلیف ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای مبهم و‌ ناشناخته‌ی که در بخش قرنطین دستگاه در ملوگ قرار دارد و ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای خارج از زمان رای دهی مشخص نشود، آغاز روند بازشماری آرا در ولایات غیرقانونی است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

حکمتیار: ۴۴ درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری تقلبی است

عقرب ۲۰, ۱۳۹۸

عبدالله از کمسیون انتخابات خواست تا روند باز شماری آرا را متوقف کند

عقرب ۱۹, ۱۳۹۸

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی روند بازشماری آرا در ولایات را تحریم کرد

عقرب ۱۸, ۱۳۹۸

ثبات و همگرایی: چهار نوع آرای تقلبی تحت هیچ شرایطی قابل پذیرش نیست

عقرب ۱۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks