خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
حقوق بشر

کمیته مصوونیت: خشونت علیه خبرنگاران ۲۶ درصد افزایش یافته است

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۶ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
محمد نصیر وحدت - کابل
اشتراک گذاری:

کمیته مصوونیت خبرنگاران در گزارش سالانه خود اعلام کرده است که خشونت ها علیه خبرنگاران نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش اعلام شده است که ۱۳۲ مورد خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۲۰ به ثبت رسیده است.

در گزارش سالانه‌ این کمیته که روز (پنج‌شنبه، ۱۶ دلو ) منتشر شد، به وضعیت عمومی خبرنگاران طی سال ۲۰۲۰، قتل‌های هدفمند خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای و تاثیر آن بر کار رسانه‌ها، چگونه‌گی تحقیق قضایای قتل توسط حکومت، گفت‌وگوهای صلح و جایگاه آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و طرح حراست از آزادی بیان و رسانه‌ها پرداخته شده است.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان گفته است که در سال ۲۰۲۰، ۱۳۲ مورد خشونت به ثبت رسانده است. این خشونت‌ها شامل زخمی، لت‌وکوب، اختطاف، اشکال مختلف تهدید، سرقت و برخورد غیرقانونی علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها است.

طبق معلومات این کمیته میزان خشونت در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۶ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۰۵ مورد خشونت به ثبت رسیده بود.

کمیته مصونت گفته است که در سال ۲۰۲۰ میلادی به تعداد هفت خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشته شده‌اند. از این میان پنج تن آنان در نتیجه ترورهای هدفمند و دو تن آنان در نتیجه انفجار ماین به قتل رسیده‌اند. به همین ترتیب این کمیته افزوده است که در جریان سال گذشته میلادی ده خبرنگار مورد لت‌وکوب قرار گفته و ۴۷ تن دیگر تهدید شده‌اند. افزون بر این، با ۲۸ خبرنگار بدرفتاری، توهین و تحقیر صورت گرفته‌ است، با ۱۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای برخورد غیرقانونی توسط مدیران و مالکان رسانه‌ها صورت گرفته، هفت خبرنگار اختطاف شده و دو خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در حال اجرای وظیفه  وسایل کاری‌شان سرقت شده است.

بر اساس آمار و ارقام جمع‌آوری شده توسط کمیته، طالبان و داعش مسوول بیش‌ترین خشونت‌ها و تهدیدات علیه خبرنگاران شناخته شده‌اند. این نهاد هرچند تصرح کرده است که خشونت‌ها و تهدیدات عیله خبرنگاران از سوی مسوولان حکومتی نیز انجام شده، اما کمیته مصونیت آن را خفیف خوانده است. در این گزارش آمده است که تهدیدات و خشونت‌های اعمال شده از سوی گروه طالبان و گروه داعش عمدتاً خشن و خونین بوده است.

نجیب شریفی، رییس کمیته مصونیت خبرنگاران افغان، در این خصوص گفت که افزایش حملات و ترورهای مستقیم بر خبرنگاران در ختم سال ۲۰۲۰، وحشت و هراس گسترده‌ای را در میان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای خلق کرده است.

او افزود که این حملات برنامه‌های تولیدی رسانه‌ها را کاهش داده و سبب خودسانسوری در میان رسانه‌ها شده است. او افزود: «اما با وصف همه تهدیدها، خبرنگاران و رسانه‌ها شجاعانه کار اطلاع‌رسانی را پیش برده و رسالت خود را در قسمت مسلک مقدس خبرنگاری ادا می‌کنند.»

از سوی دیگر کمیته مصونیت خبرنگاران افغان بیان کرده است که تاثیرات ناگوار اقتصادی ویروس کرونا نیز باعث چالش‌هایی برای رسانه‌ها شده است. این کمیته افزوده است که این تاثیرات سبب کاهش تولید محتوا در رسانه‌ها شده است. طبق معلومات این نهاد، ده‌ها خبرنگار به دلیل مشکلات اقتصادی در دوران کرونا، وظیفه‌شان را از دست داده‌اند.

کمیته مصونیت که وضعیت عمومی رسانه‌ها را بررسی کرده، گفته است که در سال ۲۰۲۰ میلادی جامعه رسانه‌‎ای کشور از نبود یک برنامه منسجم در تیم مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان در دوحه برای حراست از حقوق اصلی و اساسی آن‌ها از جمله آزادی بیان نگران بوده است.

در این گزارش آمده است: «مخالفت ایدیولوژیک گروه طالبان با این ارزش‌ها، نگرانی‌ها را  در قسمت آینده آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها افزایش داده است. هم‌چنان، عدم موجودیت برنامه جامع و مدون از جانب هیأت جمهوری اسلامی افغانستان در قسمت حراست از آزادی بیان در جریان پروسه صلح، به این نگرانی‌ها افزوده است.»

در این گزارش روی ﻋﻤﻠﯽ ﺷﺪن ﻃﺮح ﺣﺮاﺳﺖ از آزادی ﺑﯿﺎن و رﺳﺎﻧﻪ‌ها تاکید شده و به باور کمیته، اﯾﺠﺎد کمیته ﺣﺮاﺳﺖ از آزادی ﺑﯿﺎن و رﺳﺎﻧﻪ‌ﻫﺎ، ﻧﮕﺮاﻧﯽ ﺟامعه رﺳﺎﻧﻪ‌ای در جریان مذاکرات صلح را ﺗﺎ ﺣﺪی رفع می‌کند. هم‌چنان از حکومت و نهادهای بین‌المللی خواسته شده تا در مورد پیشنهادات جامعه رسانه‌ای کشور توجه جدی کنند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کمیته مصونیت خبرنگاران : احتمال نابودی آزادی بیان در کشور وجود دارد

جدی ۱۳, ۱۳۹۹

حکومت افغانستان در تامین امنیت خبرنگاران ناکام است

جدی ۱۳, ۱۳۹۹

از کتاب “خبرنگاری صلح و جنگ” رونمایی شد

عقرب ۲۱, ۱۳۹۹

شریفی: ۲ خبرنگار در ۶ ماه اول سال میلادی به قتل رسیده اند

سرطان ۲۹, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل