منو
صحت

کمیته مبارزه با کرونا طرح جدید را تصویب کرد؛ تجمع بیش از ۱۰ نفر ممنوع اعلام شد

در تاریخ:
شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

کمیته مبارزه با کرونا طرح جدید تنظیم کسب و کارها در مرحله “فلاکت” یا اوج کرونا را تصویب کرده و گفته شده که این طرح سر از فردا (یکشنبه، ۱۸ جوزا) عملی می شود.

در اعلامیه ای که امروز از سوی دفتر سرور دانش، معاون رییس جمهور پخش شده آمده که ” این طرح که به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا و نیز تنظیم کسب و کار عمومی، از طرف کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا  تأیید و به تصویب رهبری حکومت رسیده است، در مرحله اول برای سه ماه به اجرا گذاشته می شود. مطابق این طرح پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت دو متری فاصله از همدیگر، جلوگیری از تجمعات بیش از ده نفر، جلوگیری از خارج شدن افراد مسن از خانه، ضد عفونی کردن محیط های کاری و فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات و نهادهای خدماتی و تولیدی برای کارمندان و کارگران، همچنین رعایت نمودن شیفت های کاری در ادارات دولتی، الزامی است.”

همچنان در اعلامیه آمده است که وزارت صحت عامه کشور موظف است که این طرح را با همکاری نهادهای ذی ربط در تمام کشور تطبیق نماید. تطبیق و نظارت از این طرح را کمیته عالی نظارت برعهده دارد که متشکل از رهبری وزارت صحت عامه، وزارت امور داخله، وزارت کار و امور اجتماعی، اداره مستقل ارگان‌های محلی، سکتور خصوصی و رهبری ولایت کابل است. در ولایات کشور نیز کمیته اضطراری ولایتی مبارزه با کرونا تطبیق این طرح را برعهده دارند. پس از اعلام این طرح در یک کنفرانس عمومی از طرف کمیته عالی نظارت  از تطبیق که امروز برگزار می شود، از فردا احکام این طرح در تمام کشور عملی و تطبیق می گردد.

بر اساس این طرح مدارس دینی، مکاتب و مراکز تحصیلی دولتی و خصوصی تا سه ماه آینده به صورت حضوری فعال نخواهند شد و می‌توانند فعالیت خود را به صورت آنلاین و غیرحضوری ادامه دهند. اگر قبل از سه ماه وضعیت بهبود یابد، کابینه در مورد بازگشایی مراکز آموزشی تصمیم خواهد گرفت.

همچنین بر اساس این طرح، هوتل‌های عروسی، صالون های ورزشی، پارک های تفریحی تا سه ماه آینده بسته می‌مانند و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و اجتماعی ممنوع است. در این طرح آمده است که رستورانت و ها کافه ها تنها اجازه دارند که برای انتقال غذا به مشتریان فعالیت کنند.

مطابق این طرح، تردد ملی بس و مینی بس ها همچنان متوقف و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که راکبین آن بیش از چهار نفر باشد، ممنوع است.

مطابق این طرح، تمام شرکت ها و نهادهای تولیدی و خدماتی سکتور خصوصی می توانند فعالیت های خویش را با اتخاذ تدابیر احتیاطی و مراقبت های صحی که جزئیات آن در طرح آمده است، آغاز نمایند.

این طرح در حالی از سوی دولت تصویب شده که ابتلا به کرونا روز به روز در کشور بیشتر می شود و تا به حال دستکم ۱۹ هزار تن را در کشور مبتلا کرده است.

چندی پیش امرالله صالح معاون اول رییس جمهور گفته بود که تا دوماه دیگر شیوع ویروس کرونا به گونه گسترده ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در یک شبانه روز گذشته ۲۳ بیمار کرونا جان باخته اند

9 ساعت قبل

مکاتب و دانشگاه ها تا ۱۵ اسد بازگشایی نمی شوند، به معلمین کمک توزیع می شود

10 ساعت قبل

طرح تنظیم رژیم کار در دوران فلاکت کرونا از سوی وزارت صحت عامه تایید شد

12 ساعت قبل

به پارک های تفریحی و هوتل های شهر کابل اجازه فعالیت داده شد

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان