خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

کمک ۲۹ میلیون دالری امریکا برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

در تاریخ:
چهارشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

جان بس، سفیر امریکا در افغانستان اعلام کرده است کشورش برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ میلیون دالر کمک می کند.

در پیام اختصاصی که از سوی سفارت امریکا پخش شده، اقای بس با استقبال از تصویب شدن بودجه انتخابات از سوی شورای عالی اقتصادی گفته است که این امر ایالات متحده امریکا را قادر می سازد که الی ۲۹ میلیون دالر را برای موفقیت روند انتخابات ریاست جمهوری فراهم کند.

سفیر امریکا هم‌چنان گفته است که کشورش برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به گونه مستمر مصارف ناظران داخلی را تمویل می‌کند تا به این ترتیب مردم اطمینان حاصل کنند که چگونه‌گی انتخابات و نتایج آن معتبر است.

جان بس ضمن این‌که فراهم‌سازی بودجه انتخابات ریاست جمهوری را یک گام مهم دانسته است، اما تأکید کرده که گام‌های دیگری نیز وجود دارد که باید از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و وزارت‌خانه‌های مرتبط برداشته شود تا اطمینان حاصل شود که انتخابات در زمان مشخص آن و بر اساس جدول زمانی از پیش اعلام شده، برگزار می‌شود.

سفیر امریکا در کابل گفته است چشم به راه استخدام و آموزش کارمندان بیش‌تر در کمیسیون مستقل انتخابات است و به همین ترتیب، انتظار دارد که فهرست رأی‌دهنده‌گان اصلاح و اعلام شود و در مجموع دستگاه‌های بایومتریک و کارهای مورد نیاز برای استفاده‌ی آن فراهم گردد. جان بس این موارد را برای برگزاری انتخابات شفاف و معتبر مهم دانسته است.

جان بس، سفیر امریکا در کابل از جانب دیگر، تأکید کرده است که همان‌طوری که همه افغان‌ها انتظار دارند، تمام نامزدان با حفظ احترام به قانون‌های افغانستان از امکانات دولتی برای کمپین‌های انتخاباتی استفاده نکنند. به گفته جان بس، زمینه مداخله مقام‌های حکومتی و استفاده از امکانات دولتی باید محدود شود.

سفیر امریکا از همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری که در حکومت و یا بیرون از آن هستند، خواسته است که از منابع دولتی برای اهداف انتخاباتی استفاده نکنند. او توضیح داده است که تلاش برای استفاده از منابع دولتی مانند پول، گزینش افراد، اعمال صلاحیت‌ها و انجام عمل‌کردهایی که به نحوی.

کمپینی شمرده می‌شود، نباید صورت گیرد. جان بس گفته است که مانند همه افغان‌ها انتظار دارد که همه نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به قانون احترام بگذارند و برای برگزاری انتخابات شفاف تلاش کنند.

از جانب دیگر، سفیر امریکا در کابل گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات باید با مردم درباره فعالیت‌هایش از نزدیک در ارتباط باشد تا مردم از جریان آماده‌گی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوی آگاهی داشته باشند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. در این انتخابات به شمول رهبران حکومت وحدت ملی ۱۸ نفر نامزد شده‌اند. کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۱.۳ میلیارد افغانی از وزارت مالیه مطالبه کرده است که از این میان ۶.۹ میلیارد آن را وزارت مالیه پرداخت می‌کند و ۴.۴ میلیارد دیگر آن از سوی جامعه جهانی پرداخت می‌شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

مشوره ها برای به تعویق انداختن مراسم تحلیف در ارگ جریان دارد

20 ساعت قبل

“امریکا از اشرف غنی خواسته است تا مراسم تحلیف را به تعویق بیندازد”

21 ساعت قبل

غنی:” همه ما مسوولیت داریم تا مسایل شخصی را کنار گذاشته و برای نجات کشور از جنگ متحد شویم”

حوت ۵, ۱۳۹۸

ارگ: اشرف غنی با حامد کرزی و سیاف دیدار کرد

حوت ۵, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks