خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

کاهش ۴۰ میلیون دالری عواید اداره‌ی هوانوردی ملکی به‌اثر شیوع کرونا

در تاریخ:
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

محمدقاسم وفایی‌زاده در نشست خبری می گوید که به‌خاطر شیوع ویروس کرونا در افغانستان و سایر کشورهای منطقه و جهان، عواید اداره‌ی هوانوردی ملکی افغانستان در حدود ۴۰ میلیون دالر کاهش یافته است.

او افزود که این رقم براساس روند جمع‌آوری عواید در دو ماه اول سال جاری مالی (جدی و دلو سال ۱۳۹۸) و هدف ارایه‌شده برای این اداره، محاسبه شده است.

از سویی هم، آقای وفایی‌زاده تأکید کرد که شرکت‌هایی ارایه‌ی خدمات در میدان‌هوایی‌های افغانستان شامل این محاسبه نمی‌شود.

او همچنان گفت که شرکت‌های هوایی «آریانا» و «کام‌ایر» نیز به‌اثر شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت در پروازها، نزدیک به سه میلیون دالر متضرر شده‌اند.

در همین حال، رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی کشور گفت که در دوران قرنطینه، شرکت‌هایی هوایی افغانستان ۴۱۲ پرواز خارجی و ۲۲۲ پرواز داخلی انجام داده‌اند. با پروازهای داخلی در حدود ۴۴ هزار مسافر در داخل افغانستان از یک ولایت به ولایت دیگر و با پروازهای خارجی نیز حدود ۷۵ هزار افغان گیرمانده در کشورهای خارجی، به افغانستان انتقال داده شده‌اند.

از سویی هم، در دوران قرنطینه، بیش از ۳۴۲ تُن کارگو که شامل صادرات تولیدات داخلی افغانستان بوده، به کشورهای خارجی منتل شده است. همچنان از طریق دهلیزهای هوایی نیز بیش از سه‌هزار و ۲۵۱ تُن در  شش ماه اول سال جاری مالی به کشورهای عربستان، ترکیه و هند و از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی و سایر کشورها انتقال داده شده است.

از سویی هم، محمدقاسم وفایی‌زاده در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات اداره‌ی هوانوردی ملکی در امر مبارزه با قاچاق اسعار، طلا و مواد مخدر گفت که در شش ماه نخست سال جاری مالی، از میدان‌هوایی بین‌المللی حامدکرزی در کابل، پنج‌هزار گرام طلا، دوهزار ۵۰۰ دالر امریکایی و ۲۲ هزار گرام مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

همین طور به گفته‌ی او، از میدان‌هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در مزارشریف، ۸۰۱ گرام طلا، ۴۰۰ هزار دالر و ۸۸ گرام مواد مخدر، از میدان‌هوایی هرات نیز ۳۷ گرام مواد مخدر و از میدان‌هوایی احمدشاه ابدالی در ولایت قندهار، ۷۴۴ گرام طلا، ۴۳.۵ میلیون دالر و چهارهزار گرام مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کمیته کاری مشترک برای مدیریت روند انتقال میدان های هوایی از نیروهای خارجی به دولت ایجاد می شود

اسد ۲۲, ۱۳۹۹

حریم هوایی پاکستان به روی پروازهای افغانستان باز شد

سرطان ۲۵, ۱۳۹۸

بسته بودن فضای هوایی پاکستان ۲۷ میلیون دالر به اداره هوانوردی ملکی ضرر رسانده

سرطان ۲۲, ۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان