خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

کار عملی چهار پروژه‌ی منطقوی در هرات به گونه‌ی رسمی آغاز شد

در تاریخ:
جمعه ۴ حوت ۱۳۹۶
گزارش توسط:
جلیل رونق - کابل
اشتراک گذاری:

کار عملی چهار پروژه‌ی؛ تاپی، تاپ، خط آهن هرات- تورغندی و فایبر نوری ام‌روز (جمعه، ۴ حوت) در هرات با اشتراک رؤسای جمهوری افغانستان و ترکمنستان، نخست وزیر پاکستان و وزیر دولت در امور خارجه‌ی هند به گونه‌ی رسمی آغاز شد.

محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در مراسم آغاز کار عملی این پروژه‌ها گفت که این پروژه‌ها برای افغانستان از اهمیت بالای اقتصادی برخوردار می‌باشد و شروع آن آغاز تغییر در افغانستان خواهد بود.

او این پروژه‌ها را سبب هم‌کاری‌های بیش‌تر منطقوی خواند و افزود که این پروژه‌ها در داخل افغانستان، مردم را از فقر به ثروت می‌رساند و نور و روشنایی را به خانه‌های شان به ارمغان می‌برد و در سطح منطقه، برای کشور اعتماد به بار آورد، ناباوری به باور تبدیل می‌کند.

هم‌چنان آقای غنی در این مراسم، خط آهن هرات- تورغندی را احیای مجدد شهرک تورغندی را به بندرگاه مهم کشور خواند.

او در ادامه علاوه کرد که پروژه‌ی تاپ (خط انتقال برق ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان) حوزه‌ی اقتصادی غرب وجنوب غرب کشور را به هم وصل می کند و این پروژه‌ها سود زیادی نصیب مردم و دولت خواهد کرد.

آقای غنی در دامه افزود که مردم افغانستان دیگر اسیر گذشته نیست، بل‌که آینده‌نگر است.

به گفته‌ی رییس‌جمهوری کشور؛ این مردم با درنظرداشت منافع ملی شان تلاش دارد که افغانستان را بدون خصومت با کسی و کشوری به مرکز هم‌کاری‌های منطقوی تبدیل کند.

در همین حال قربان‌علی بردی‌محمدف، رییس‌جمهوری ترکمنستان نیز در این مراسم عملی‌شدن پروژه‌های تاپی، تاپ خط آهن هرات- تورغندی و فایبر نوری را برای کشورهای شامل در این پروژه‌ها دست‌آورد مهم خواند و گفت که کشورش متعهد به هم‌کاری‌های بیشتری با افغانستان می‌باشد.

شاهدخاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان هم در این مراسم، با تأکید بر تعهدات پاکستان مبنی بر هم‌کاری‌های منطقوی گفت که پاکستان به پروژه‌های اقتصادیی که سبب توسعه‌ی افغانستان شود، حمایت می‌کند.

آقای عباسی در ادامه افزود: «موفقیت افغانستان موفقیت پاکستان می‌باشد.»

هم‌چنان مبشرجاوید اکبر، وزیر دولت در امور خارجی هند با مهم‌خواند نقش افغانستان در منطقه گفت: «مشکلاتی که در افغانستان به‌وجود بیاید تمام منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.»

او پروژه‌ی تاپی را برای کشورهای شامل این پروژه مهم خواند و تأکید ورزید که هندوستان نقش خود را به خوبی ایفا خواهد کرد تا این پروژه به سرانجام برسد.

پروژه‌ی تاپی (طرح انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند) با طول ۱۸۱۴ کیلومتر و ظرفیت سالانه‌ی انتقال ۳۳ بیلیون متر مکعب گاز با ۱۲ پمپ فشار نصب از بزرگترین پروژه‌های اقتصادی در منطقه می‌باشد که کار آن  با هزینه‌ی مجموعی ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیوون دالر در ۳۰ سال به گونه‌ی کامل تکمیل خواهد شد.

کار بخش ترکمنستان طرح تاپی که دو سال پیش شروع شده‌بود، ام‌روز (جمعه، ۴ حوت) به پایان رسید.

بر بنیاد این طرح؛ ۸۱۶ کیلومتر لوله‌ی انتقال تاپی از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار از کشور می‌گذرد که پنج پایه پمپ فشار به ارزش یک میلیارد دالر بر روی آن در این مسیر نصب می‌شود.

هم‌چنان افغانستان در ده سال اول، دوم و سوم به ترتیب ۵۰۰ میلیون، یک بیلیون و یک نیم بیلیون متر مکعب از پروژه‌ی تاپی مستفید خواهد شد و سالانه ۴۰۰ میلیون دالر را نیز برای حق‌ال‌عبور لوله‌ی انتقال تاپی دریافت می‌کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

رییس‌جمهور غنی به منظور افتتاح پروژه‌ی تاپی عازم هرات شد

حوت ۴, ۱۳۹۶

امانوف: کار عملی پروژه‌ی تاپی تا دو ماه دیگر آغاز می‌شود

جدی ۶, ۱۳۹۶

نمایشگاه تجارتی افغانستان و هند با نام ” گذار به سوی رفاه” برگزار شد

میزان ۶, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks