خبرگزاری بخدی

منو
بازسازی

کار عملی ساخت پروژه شهر جدید کابل آغاز شد

در تاریخ:
یکشنبه ۲۶ سنبله ۱۳۹۶
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

ارگ ریاست جمهوری کشور اعلام کرد کار عملی پروژۀ شهر جدید کابل با حضور محمداشرف غنی، رئیس‌ جمهوری، سفیر جاپان در کابل و برخی مقامات بلند‌پایۀ دولتی افتتاح شد.

در مراسمی که به همین مناسبت بعد از ظهر دیروز در ارگ برگزار شد، سند اجازۀ آغاز کار عملی پروژۀ شهر جدید کابل از سوی رئیس ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت و “شرکت اوکسین آریانا توسعه دهندۀ سکتور خصوصی” به امضا رسید.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است که رئیس ‌جمهورغنی در صحبتی، آغاز کار عملی شهر جدید کابل را به مردم تبریک گفته افزود: ” امروز نسل نو ما ثابت ساختند که فردای کشور را می‌ تواند مدیریت کند. ما به سادگی به امروز نرسیده ایم.”

رئیس‌جمهور هم‌چنان از هم‌کاری‌های جاپان در عرصه‌های مختلف با افغانستان به ‌ویژه نهاد (جایکا) که مطالعات همه‌جانبه را در قسمت طرح و دیزاین پروژۀ شهر جدید کابل انجام داده، قدردانی به عمل‌آورد.

آقای غنی گفته که مناسبات افغانستان و جاپان رو به بهبود است و با برداشتن گام‌های عملی در عرصۀ هم‌کاری‌های بنیادی، این روابط مستحکم‌تر خواهدشد.

همچنان الهام عمرهوتکی رئیس عمومی ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت گفت که کار بالای شهر جدید کابل در سال های ۱۳۸۴ و۱۳۸۵ آغاز شده‌بود و نیاز به زمان زیاد داشت. هوتکی علاوه‌ نمود که در حکومت قبلی، مشکلات حقوقی در طرح مذکور وجود داشت که اکنون مشکلات رفع گردیده‌است.

رئیس ادارۀ مستقل انکشاف زون پایتخت افزود که کار پروژۀ مذکور با دخالت‌های مواجه ‌بود که به اثر عطف توجه رئیس‌جمهور و تلاش ادارات در زمینه، از غصب املاک در مسیر نقشۀ شهر جدید کابل، جلوگیری شده‌است.

الهام‌عمر هوتکی گفت که تطبیق پروژه‌های کلان، نیاز به کار تخنیکی بیشتر دارد و در طرح متذکره، شهر جدید کابل به شکل معیاری و مدرن دیزاین شده‌است که با تطبیق این طرح، چهرۀ شهر کابل به گونۀ اساسی تغییر خواهد‌کرد.

او اظهارداشت که شهر جدید کابل دارای ۷۴۰ کیلومتر مربع مساحت است که در برگیرندۀ ساحات ده‌سبز و قسمت‌های از شکردره، قره‌ باغ، کوهدامن، کلکان و باریک آب می‌باشد و در سه فاز تکمیل خواهدشد.

الهام‌عمر هوتکی گفت که شهر جدید کابل در سه‌ مرحله احداث و اعمار خواهد شد که در مرحلۀ کوتاه ‌مدت، ۱۰ هزار واحد مسکونی طی ۵ سال، در میان‌مدت ۸۰ هزار واحد مسکونی در ۱۵ سال و در درازمدت ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طی ۳۰ سال اعمار خواهد شد.

به گفته هوتکی، هدف از احداث شهر جدید کابل را داشتن شهری با معیارهای بین‌المللی و فراهم‌آوری تسهیلات لازم از قبیل تأمین زمینۀ تحصیل، تجارت، اشتغال و محیط سالم عنوان‌کرده گفت که با احداث شهر جدید کابل، مشکل تراکم نفوس و کمبود سرپناه در شهر فعلی کابل مرفوع خواهد شد.

رئیس ادارۀ انکشاف زون پایتخت گفته که به ورثه‌های شهدا در فاز اول شهر جدید کابل ۱۰۰۰ واحد مسکونی درنظر گرفته شده‌است.

در ادامه، نصرت دای‌فولادی مسوول “شرکت اوکسین آریانا توسعه دهندۀ سکتور خصوصی” گفت که در حکومت گذشته، این پروژه به مشکلاتی روبرو بود که با روی‌کار آمدن حکومت جدید، مشکلات از سر راه برداشته شده‌است.

میتسوجی سوزوکو سفیر جاپان در کابل صحبت‌ کرده گفت: مایۀ افتخار است برایم که امروز در مراسم افتتاح فاز اول شهر جدید کابل اشتراک دارم. ما از طریق نهاد (جایکا) با دولت افغانستان هم‌کاری‌های همه‌جانبه داریم و این هم‌کاری هم‌چنان تداوم می‌ یابد.

او گفته که در شهرهای پرُتراکم به لحاظ جمعیت، توسعۀ شهری یکی از ضروریات می‌باشد و توسعه شهر کابل نه تنها محیط زندگی اقتصادی و سالم را تأمین می‌نماید، بلکه برای تأمین امنیت نیز موثر خواهد بود.

از سویی هم رئیس جمهور بر توجه به خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی تأکید‌کرده، گفت که در شهر جدید کابل به خانواده‌های شهدا، آپارتمان توزیع خواهد‌ شد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks