خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

کارشناسان: خروج نیروهای خارجی بستگی به نتیجه گفتگوهای صلح در دوحه دارد

در تاریخ:
سه شنبه ۱۴ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

در حالی که به تازگی خبرگزاری رویترز به نقل از چندین مقام ارشد ناتو گزارش کرده است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان با تاخیر مواجه شده است، کارشناسان سیاسی و نظامی کشور به این باورند که خروج نیروهای خارجی بستگی به نتیجه گفتگوهای صلح میان هیات دولت و طالبان دارد.

این کارشناسان می گویند که خروج نیروهای خارجی بر اساس میکانیزم و ساختار مشخص صورت خواهد گرفت.

ماندن نیروهای بین‌المللی بیشتر از زمان مورد توافق امریکا با طالبان در افغانستان به دو دلیل تصمیم درستی است. اول، توافق سیاسی هنوز راه طولانی در پیش دارد، خروج نظامی ایالات متحده از افغانستان خطرهای جدی در پی خواهد داشت. زیرا دولت ضعیف و ناکارای افغانستان که در فساد و بی‌کفایتی غرق شده است در غیاب نیروهای خارجی توان پیش‌گیری از بازخیزش و احیای مجدد تروریزم را ندارد. دوم، طالبان به تعهدات خود عمل نکرده است. به‌طور آشکار شرایطی که در توافق‌نامه امریکا و طالبان طرح شده بود، رعایت نشده است. طالبان برای قطع رابطه این ‌گروه با تروریزم، کاهش خشونت و مذاکرات صلح معنادار در این مدت یک قدم هم برنداشته‌اند. در این مدت طالبان نشان دادند که هنوز زمان پایان‌دادن به دخالت نظامی ایالات متحده در افغانستان فرا نرسیده است. بنابراین، پیامد خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان در چنین اوضاع و احوال زیان‌بار و خطرناک و رفتن بدون جای‌گزین است.

اگر خروج بدون حساب سربازان امریکایی و نیروهای بین‌المللی از افغانستان صورت می‌گرفت این پیام سیاسی را می‌رساند که امریکا فقط می‌خواهد از جنگ افغانستان خلاصی پیدا کند؛ امری که موقعیت طالبان در میز مذاکره را تقویت می‌کرد. وقت گروه طالبان عجله‌ی واشنگتن برای خروج نظامی از افغانستان را ببینند، دلیلی ندارند که برای آن امتیاز بدهند. امریکا برای یک هدف مهم به افغانستان آمد. نابودی طالبان و تروریزم. این هدف و مأموریت به نتیجه نرسیده و طالبان از نظر توان نظامی در موقعیت بسیار برتر قرار دارد و گروه‌های تروریستی دیگر در افغانستان فعال است. در این صورت زمینه برای شکل‌گیری مجدد لانه‌های تروریستی در افغانستان فراهم می‌شود. از این‌رو، خروج کامل خطرات واقعی را به‌دنبال خواهد داشت که می‌طلبد ایالات متحده درجه‌ای از انعطاف‌پذیری را قبول کند.

جهان فهمیده ‌که طالبان بیشتر از صلح در پی جنگ است. موضع دو روز پیش اتحادیه اروپا، ناتو و نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی که گفته‌اند حملات هدفمند طالبان به ایجاد محیط ناامن کمک می‌کند، به این معناست که جهان از رفتار خشونت‌بار طالبان به تنگ آمده و واقعیت را می‌بیند. جالب این است که طالبان یک روز پس از این موضع‌‌گیری این نمایندگی‌های سیاسی مقیم کابل تلاش کرده‌اند که خود را از خشونت‌های جاری در افغانستان تبرئه کنند، اما زهی خیال باطل.

از طرف دیگر، در شرایطی که جهان به این درک رسیده است که طالبان گروه قابل اعتمادی نیست، دولت افغانستان باید دست به کار شود. بر حکومت افغانستان لازم است تا تلاش‌های خود را برای قناعت دادن امریکایی‌ها برای ماندن بیشتر کنند. با کشورهای هم‌پیمان امریکا در تماس شوند و ‌از راه‌های دیپلماتیک بخواهند از خروج بدون حساب نیروهای امریکایی و بین‌المللی جلوگیری شود. با تأسف که توان رییس‌جمهور و دیگر مسئولان اجرایی حکومت این روزها صرف کارهایی می‌شود که پیامد جز آتش‌زدن به خرمن اعتماد مردم ندارد. اگر اندکی خرد سیاسی در ذهنیت زمامداران ارگ‌نشین باقی مانده، فرصت آن است به‌جای کوبیدن بر سر دوست، برای مقابله با دشمن تلاش مجدانه کنند.

قراری که در جریان استیم امریکا میخواست که تا سال ۲۰۱۴ تمام نیرو هاییش را از افغانستان خارج کند اما نظر به خواست شان و عدم امنیت در افغانستان اینجا ماندند و گفتن که آهسته آهسته از افغانستان خارج میشوند اما دیده میشود که تا هنوز هم دست بردار از افغانستان نیستند و مدت ها است که در اینجا زحمت کشیدند و نمیخواهند که زحمت شان حدر برود و دست خالی از افغانستان بیرون شوند.

امریکا سال‌ها زحمت کشیده و به افغانستان دست پیدا کرده تا از این طریق، به آسیایی مرکزی، خلیج فارس و آسیایی جنوبی و شرقی دسترسی داشته باشد و هیچ وقت فکر برای بیرون شدن از افغانستان را ندارند.

در وضعیتی که امریکا مصمم به خروج نیروهایش از افغانستان است، بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش اخیر خود گفته که شمار نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نسبت به گزارش سه ماه قبل این اداره، به‌ طور چشم‌گیری کاهش یافته و همچنان توانایی این نیروها به پایین‌ترین حد خود از زمان آغاز مأموریت حمایت قاطع ناتو در سال ۲۰۱۵ رسیده است. سیگار همچنان گفته که ۴۲ هزار سرباز خیالی در افغانستان وجود دارند. سنجش سیگار در مورد توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان

ممکن است واکنش طالبان به این تصمیم امریکا دست‌زدن به خشونت‌های بیشتر باشد. طالبان همین‌حالا تمام توان نظامی خود را برای پیروزی در میدان جنگ به کار بسته است. میز صلح دوحه را در عمل ترک کرده‌اند. به یقین با رسیدن فصل بهار که برای طالبان فصل جنگ است، این گروه آتش خرمن جنگ افغانستان را بیشتر خواهد کرد. در این صورت انتظار شهروندان افغانستان این است که نیروهای بین‌المللی و سربازان رزمی امریکا حتا به میدان جنگ برگردند. بنابراین اگر طالبان نگران عملی‌شدن توافق امریکا و طالبان است، اولویت دارد که خود این گروه به تعهدات‌شان گردن نهد؛ قبول کاهش خشونت و بازگشت به مذاکرات معنادار.

احمد جاوید کوهستانی، آگاه نظامی سیاسی به بخدی می گوید که اگر خروج نیروهای امریکایی به گونه مسوولانه و در زمانی صورت گیرد که طرف های مذاکره کننده به یک توافق رسیده باشند، هیچ گونه خطری افغانستان را تهدید نمی کند و طالبان با کمی تغییر در ساختار نظام شامل می شوند.

به باور اقای کوهستانی ادغام طالبان در ساختار ملکی و نظامی می تواند کشور را از ادامه بحران جنگ نجات بدهد.

آقای کوهستانی اما تاکید می کند که اگر سربازان زمانی از کشور خارج شوند که هنوز توافقی صورت نگرفته باشد خطر جنگ های داخلی، جنگ های قومی، سمتی و مذهبی به وسعت بیشتر افغانستان را تهدید می کند.

او می افزاید که بهای این گونه جنگ برای تمامی طرف ها بسیار سنگین خواهد بود.

همچنان آقای کوهستانی در بخش دیگر از صحبت هایش می افزاید که هیچ گاهی تمامی سربازان خارجی از کشور خارج نمی شوند و حتی اگر توافق هم صورت بگیرد و طالبان شامل شدن در نظام آینده افغانستان را قبول کنند، یک تعداد از سربازان خارجی برای نظارت از تعهدات این گروه در افغانستان باقی خواهند ماند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ارگ: پس از خروج نیروهای بین المللی، تامین امنیت افغانستان مسوولیت نیروهای امنیتی است

جوزا ۲۶, ۱۴۰۰

اردوغان: ترکیه تنها کشوری است که می‌تواند افغانستان را پس از خروج نیروهای امریکایی با ثبات نگاه دارد

جوزا ۲۴, ۱۴۰۰

سرمنشی ناتو: ما به کمک های دوامدار به مردم افغانستان متعهد هستیم

جوزا ۶, ۱۴۰۰

امریکا و ناتو قبل از خروج از افغانستان باید وضعیت امنیتی این کشور را بررسی کنند

ثور ۲۷, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل