خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

کابل نا امن، بزرگترین چالش دولت

در تاریخ:
سه شنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۹
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

از زمان شروع مذاکرات صلح شهر کابل به شهر وحشت، انفجار و ترور تبدیل شده است، این شهر در ۵ ماه گذشته شاهد بیش از ۱۰۰ انفجار، حملات مسلحانه و راکت پراگنی بوده است که در این مدت دستکم ۵۰۰ تن کشته یا زخمی شده اند.

شهر کابل در این اواخر به یکی از شهر های نا امن کشور تبدیل شده که همه روزه گواه حد اقل یک انفجار ویا هم ماین های چسپکی میباشد که باشندگان شهر کابل به ستوه آمده اند.

مذاکرات صلح بین‌الافغانی در ۲۲ سنبله سال جاری در دوحه گشایش یافت. از آن زمان تا حال که پنج ماه می‌گذرد، شهروندان کشور به ویژه پایتخت‌نشینان روزهای خونین را پشت سر گذاشته‌اند. بیش‌تر شهریان کابل تا پیش از آغاز مذاکرات از جرایم جنایی شکایت داشتند و درصدی این جرایم به شکل چشم‌گیری افزایش یافته بود. با این همه، موج انفجارهای کابل در ۲۳ سنبله و تنها یک روز پس از آغاز مذاکرات کلید خورد و نگرانی‌ تازه‌ای به بار آورد.

پولیس کابل آمار انفجارها، حملات و راکت‌پراگنی‌ها را از بیست‌ودوم سنبله تا حال به گونه روزانه به رسانه‌ها گزارش داده است. براساس آمارهای پولیس کابل، در جریان پنج ماه اخیر بیش از ۸۲ انفجار ماین در شهر کابل کابل رخ داده است و علاوه بر آن، پایتخت‌نشینان ۱۱ مورد حمله مسلحانه و دو مورد از راکت‌پراگنی‌ها را نیز شاهد بوده‌اند. از میان انفجارهای ماین مقناطیسی‌، بیش از ۵۵ مورد آن موترهای نظامیان و غیرنظامیان را هدف قرار داده است. بدین ترتیب نزدیک به ۳۰ موتر شخصی و بیش از ۲۵ موتر دولتی هدف انفجار قرار گرفته‌اند که ۲۱ موتر نوع «رنجر»، ۱۰ موتر «لندکروزر»، هفت موتر «کرولا»، چهار موتر «هایلکس»، سه موتر «سراچه»، سه موتر «ایفرست»، یک موتر «تکسی»، یک موتر «فرونر»، یک موتر «فلدر»، یک موتر «فورد»، یک موتر «فورتینر» و یک موتر «پرادو» را شامل است. این در حالی است که در این جریان، چندین موتر دیگر نیز تخریب شده است. باید گفت که احتمال دارد برخی از انفجارها به دلیل تراکم خبرهای امنیتی گزارش نشده باشد و در آن صورت، شمار انفجارها از ۱۰۰ انفجار بیش‌تر شود.

در این انفجارها و حملات، ۴۳ نظامی و ۱۰۲ غیرنظامی کشته شده‌اند. آمار زخمیان اما بیش از سه برابر آمار کشته‌گان است. ۳۳ نظامی و ۲۹۸ غیرنظامی در نتیجه انفجارها و حملات پنج ماه اخیر پایتخت زخمی شده‌اند. تنها در حمله انتحاری بر مرکز آموزشی کوثر دانش، نزدیک به ۳۰ تن کشته و نزدیک به ۷۰ تن دیگر زخمی شدند. حمله بر دانشگاه کابل نیز ۲۲ کشته و نزدیک به ۴۰ زخمی برجای گذاشت. در نتیجه انفجار بر موتر حامل خان‌محمد وردک، عضو مجلس نماینده‌گان، ۱۰ تن کشته و ۵۲ تن دیگر زخمی شدند و شمار قربانیان یک مورد از راکت‌پراگنی در کابل ۱۰ کشته و ۵۱ زخمی گزارش داده شد. گفتنی است که با توجه به وضعیت برخی از زخمیان، مقام‌های امنیتی احتمال می‌دهند که شمار کشته‌گان انفجارها و حملات بیش‌تر این آمار باشد.

کابل این روز‌ها صبح و شام گواه انفجار است. چهارشنبه، بیست‌ودوم دلو، در کم‌تر از یک ساعت، سه انفجار در سه بخش مختلف شهر کابل رخ داد.

این در حالی است که شروع نا امنی ها در کابل همزمان با شروع مذاکرات صلح در دوحه به شدت افزایش یافته و باعث کندی مذاکرات در دوحه میشود و ادامه این روند برخلاف گفتگو های صلح میگردد.

قابل ذکر است که در نا امنی های شهر کابل بیشتر ( اقلیت های مذهبی، عالمان دینی، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی ) ضرر دیده و یکی پس از دیگری از بین برده شده اند و دولت باید در این راستا به صورت عملی و مداوم وارد عمل شود و جلو این ترور های هدفمندانه را بگیرد.

در تازه ترین ترور هدفمند محمد افضل راننده وزیر دفاع در خانه اش توسط افراد مسلح با ضرب گلوله از بین برده شد.

همچنان در یک رویداد دیگر( ۲۲ دلو ) محمد زی کوچی آمر حوزه پنجم امنیتی پولیس شهر کابل با یک محافظش قربانی ترور هدفمند شدند.

همچنان در روز های نه چندان دور ( ۱۴ دلو )  مولوی  محمد عاطف رییس شورای مرکزی جمعیت اصلاح را هدف قرار دادند.

و ده ها تن فعالان جامعه در این اواخر نیز قربانی ترور های هدفمندانه شده است.

همچنین بر اساس گزارش ها، شهرهای بزرگ این کشور از جمله کابل پایتخت در روزهای اخیر شاهد افزایش بی‌سابقه سرقت‌های مسلحانه و قتل افراد برای اشیاء و پول حتی به مقادیر بسیار کم شده است که شهروندان کابل را بیش از پیش نگران کرده و آنها از توانایی دولت برای تأمین امنیت شکایت دارند.

کابل در این روز ها به یک شهری خسته، بی نان، در خون و زخمی تبدیل شده که مردم را نگران و آشفته ساخته است.

هرچند دولت افغانستان در تلاش‌هایش برای تأمین امنیت مردم، طی ماههای گذشته طرحی را به نام “میثاق امنیت” نهایی و اجرایی کرد تا پولیس کنار مردم در بازداشت و تأمین امنیت شهرها با دولت همکاری کند، اما این طرح بهبودی در وضعیت امنیتی کابل بوجود نیاورده و مردم همچنان در کنار حملات انتحاری و انفجار بمب‌های مقناطیسی، توسط سارقان مسلح با سلاح‌های سرد و گرم قربانی می‌شوند.

این در حالی است که به تازگی حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور از ایجاد یک کمیته خاص نظامی برای تامین امنیت شهر کابل خبر داده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

۲ تن در انفجار سوم امروز در شهر کابل کشته شدند

حوت ۲, ۱۳۹۹

افزایش بی پیشینه قیمت مواد اولیه و سوخت در بازارهای کابل

حوت ۲, ۱۳۹۹

مبشرمسلمیار استاد دانشکده شرعیات دانشگاه کابل در انفجار ماین در شهر کابل کشته شد

دلو ۳۰, ۱۳۹۹

انفجار در یک دوکان در شهر کابل ۶ زخمی برجا گذاشت

دلو ۱۸, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل