خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

پیگیری پروند اختلاس یا در خطر بودن؛ چرا خانم رحمانی حاضر نیست به افغانستان برگردد

در تاریخ:
دوشنبه ۱۱ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
روبینا امینی- کابل
اشتراک گذاری:

رویا رحمانی، سفیر پیشین افغانستان که به تازگی پست اش را به خانم عادله راز داده است در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست اعلام کرده است که حاضر نیست به افغانستان برگردد.

خانم رحمانی در این مصاحبه دلیل این کار را در «در خطر بودن جانش» بیان کرده است و تاکید کرده است که در افغانستان امنیت جانی ندارد.

خانم رحمانی در این مصاحبه همچنین ادعا کرده است که در جریان کار به صفت سفیر، صلاحیت‌هایی را نداشت که یک سفیر باید داشته باشد. او گفته است که وسیله ارتباط مستقیم با رییس جمهور را نیز در اختیار نداشت و به ندرت به افغانستان سفر می‌کرد تا در نشست‌های مشورتی مرتبط به ایالات متحده اشتراک کند.

واشنگتن پست بدون ذکر نام از قول یک مقام ریاست جمهوری افغانستان نگاشته است که به دلیل اینکه پست سفیر افغانستان در امریکا سمت مهمی است، رییس جمهور غنی ممکن نظریاتی در مورد کارکرد خانم رحمانی داشته ، اما این مقام افغان گفته است که آقای غنی در برکناری خانم رحمانی دخیل نبوده است.

این در حالی است که وزارت خارجه کشور می گوید که «مهاجرت و اقامت در کشور دیگر، حق هر شهروند کشور است.»

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه کشور به بخدی گفت که « در حال حاضر افغان های زیادی می کوشند از کشور خارج شوند و این حق طبیعی هر شهروند کشور است که مهاجرت کند.»

او تاکید کرد که دولت افغانستان به هیچ وجه نمی تواند بالای شهروندان کشور محدودیت وضع کند.

ماموریت خانم رحمانی منحیث سفیر افغانستان در ایالات متحده با فراز و نشیب‌هایی نیز به همراه بود، به ویژه اتهام فساد در قرارداد ترمیم تعمیر سفارت افغانستان در واشنگتن دی سی.

یک و نیم میلیون دالر، هزینه ساخت دیوار سفارت

به اساس گزارش رسانه های کشور سفارت افغانستان در امریکا برای بازسازی یک دیوار۷۰ متره، درخواست ۸۸ هزار دالری یک شرکت را رد کرده و این کار را از طریق یک شرکت دیگر، با هزینۀ یک میلیون و ۸۲۵ هزار و ۸۳۹ دالر امریکایی، انجام داده است.

برای اعمار ۷۰ متر دیوار؛ به شرکت ساختمانی (KADCON)، یک میلیون و ۵۸۶ هزاردالر؛ برای سروی، به شرکت (VIKA) ۱۲هزار و ۷۵۰ دالر امریکایی؛ برای شرکت(ECS)، به منظور بررسی خاک ۱۲هزار و ۲۵۰ دالر امریکایی؛ برای مشورۀ تخنیکی برای شرکتKCE) )، ۶۴ هزار و ۸۳۹ دالر امریکایی؛ و برای تهیۀ قرارداد و مشوره تخنیکی برای دی ال آی پیپر (DLA Piper)، ۱۵۰هزار دالر امریکایی داده شده است.

دادستانی ابتدایی غیرنظامی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری به تاریخ ۱۰ سال روان ، محمدهمایون قیومی سرپرست پیشین وزارت مالیه، شادمحمد سرگند مشاور رییس جمهور در امور زیربنا و رویا رحمانی سفیر افغانستان در امریکا را در پیوند به اختلاس از بودجه ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن متهم شناخته و از دادگاه خواستار مجازات برای آن‌ها شد.

در صورت دعوای دادستان این پرونده، قیومی، رحمانی، و سرگند به اختلاس ۷۱۹ هزار و ۲۲۰ دالر در پروژه ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن متهم شده‌اند.

در این صورت دعوا به صورت تفصیلی توضیح داده شده است که مقام‌های مزبور که برخی از آن‌ها اکنون برحال نیستند، در ساخت این دیوار از صلاحیت‌های وظیفه‌ای خود نیز سوء استفاده کرده‌اند.

دو روز بعد و به تاریخ ۱۲ حمل دادگاه عالی می‌گوید که این نهاد پرونده حقوقی اختلاس در بودجه ساخت دیوار سفارت افغانستان در امریکا را به دلیل مشکلات تخنیکی و تحقیقاتی رد کرد.

احمدفهیم قویم، سخنگوی دادگاه عالی، گفت که مطابق قانون اجراآت جزایی، پرونده حقوقی اختلاس بودجه ساخت دیوار سفارت افغانستان در امریکا نواقص فنی و تحقیقاتی داشت، از این رو این نهاد پرونده را برای رفع نواقص به دادستانی کل برگشت داده است.

قویم افزود: «این یک امر معمول است، در تمامی پرونده‌های حقوقی، که اگر بعضی نارسایی‌ها در صورت دعوا وجود داشته باشد، محکمه آن را دوباره به دادستانی بفرستد.»

در حالی که دولت سال ها قبل مجلس نمایندگان کشور قانونی را تصویب کرد که بر مبنای آن ر قانون استخدام کارمندان دیپلوماتیک و کنسولی گفته شده است افغان‌هایی که علاوه بر تابعیت افغانستان، تابعیت یک کشور خارجی دیگر را داشته باشند، نمی‌توانند، به‌حیث دیپلومات استخدام شوند. هم‌چنین، در متن مصوبه‌ی پارلمان کشور آمده است، افغان‌هایی که همسر خارجی داشته باشند یا همسرشان، دارای دوتابعیت باشد نیز، نباید به‌عنوان دیپلومات در نمایندگی‌های سیاسی کشور در خارج، استخدام شوند.

با اینکه سخنگوی وزارت خارج کشور از دو تابعیته بودن خانم رحمانی اظهار بی خبری می کند، اما گفته می شود که خانم رحمانی تابعیت کشور کانادا را دارد.

گفتنی است که بیشتر کارشناسان امور به این باورند که تمامی دیپلماتان کشور که در ۴ یا ۵ سال گذشته زمان ماموریت شان تکمیل شده اند به کشور برنگشته اند.

احمد سعیدی، آگاه مسایل بین الملل به بخدی گفت که «نه تنها رحمانی، بلکه هیچی دیپلماتی در چند سال گذشته به کشور بازنگشته اند.»

قابل یاد آوری است که چندی پیش چهره سیاسی دیگری همانند منیره یوسف زاد، معین پیشین وزارت دفاع و حسنا جلیل معین پیشین وزارت داخله به کشور امریکا پناهنده شده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

عادله راز، سفیر جدید افغانستان در واشنگتن کارش را آغاز کرد

اسد ۵, ۱۴۰۰

سفارت افغانستان در واشنگتن ۳۳ اثر باستانی را دریافت کرد

ثور ۱, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل