خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

پیش نویس سوم بودجه ۱۴۰۰ فردا در جلسه عمومی مجلس نمایندگان به بحث گرفته می شود

در تاریخ:
یکشنبه ۳ حوت ۱۳۹۹
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

پس از ۲ بار رد شدن بودجه سال ۱۴۰۰ دولت از سوی مجلس نمایندگان کشور، قرار است پیش نویس سوم این طرح فردا در جلسه عمومی این مجلس به بحث گرفته شود.

مجلس نماینده‌گان دوبار طرح بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را رد کرده است. دلیل این اقدام از سوی مجلس نماینده‌گان عدم توازن و نا عادلانه بودن بودجه، گنجانیده‌نشدن طرح یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت، اختصاص بودجه هنگفت در کدهای احتیاط، قرضه‌گیری، گنجانیده‌شدن برنامه دسترخوان ملی در پیشن‌نویس بودجه و اختصاص بودجه به واحدهای اداری که توسط فرمان ریاست جمهوری ایجاد شده است، عنوان شده است.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور غنی می‌گوید که مذاکره با مجلس نماینده‌گان روی تصویب بودجه ۱۴۰۰ جریان دارد.

پس از رد پیش‌نویس اول بودجه سال مالی ۱۴۰۰ رییس جمهور غنی وارد کردن تعدیلات از سوی مجلس نماینده‌گان در بودجه را خلاف قانون خوانده بود. سخنان او در ننگرهار که گفته بود، نماینده‌گان در پی اضافه کردن دو هزار پروژه شخصی در سند بودجه هستند، خشم مجلس را برانگیخته است.

با این حال، عبدالحبیب زدران، معین مالی وزارت مالیه گفت که برای تهیه بودجه تیم‌های فنی این وزارت به ۱۷ ولایت سفر کرده‌اند تا اولویت مردم را در سند بودجه بازتاب دهند. به گفته او، سه میلیارد افغانی برای پروژه‌های کوچک مردمی براساس جمعیت، میزان فقر و سطح توسعه برای تمامی ولایت‌ها در پیش‌نویس بودجه گنجاینده شده است.

برای سال مالی جاری در مجموع  ۴۷۳ میلیارد افغانی در نظر گرفته شده است که ۳۱۱ میلیارد و ۱۹۹ میلیون افغانی آن بودجه عادی و ۱۶۱ میلیارد و ۸۴۲ میلیون افغانی آن بودجه توسعه‌ای است.

دیده‌بان شفافیت اعلام کرده است که بودجه سال ۱۴۰۰ به دلیل فقدان اصلاحات بنیادین، نامتوازن و غیرمعتبر است.

سید عظیم کبرزانی، منشی کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان به بخدی می گوید که بحث روی پیش نویس سوم بودجه ۱۴۰۰ ادامه دارد و قرار است این طرح فردا به تالار عمومی مجلس نمایندگان برود.

گفته شده است که یکی از موارد اختلافی باقی مانده، تخصیص پول هنگفت به شورای عالی مصالحۀ ملی است.

کبرزانی، می‌گوید که در موجودیت وزارت دولت در امور صلح، تخصیص هشت صد میلیون افغانی برای شورای مصالحه ملی با تشکیل بیش از نُه صد تن، از مواردی اختلافی باقی مانده‌است: «در سندی که در کمیسیون مالی و بودجه مجلس آمده جمعأ ۹۷۴ نفر تشکیل خواسته‌اند.»

مجلس نماینده‌گان پس از رد پیش‌نویس دوم بودجه، نزده مورد را برجسته ساخت که حالا به‌نظر می‌رسد بسیاری از این موارد حل شده‌اند.

طرح یکسان سازی معاشات

یکی از موارد اختلاف میان حکومت و مجلس نمایندگان طرح یکسان سازی معاشات کارمندان دولت بود که با پافشاری میر رحمان رحمانی، رییس این مجلس از سوی وزارت مالیه تایید شد.

رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در نشست روز (چهارشنبه، ۲۴ جدی) این مجلس، یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولتی را «خط سرخ خانه ملت» توصیف کرد.

رحمانی تأکید کرد تا زمانی که حکومت به خواست مأموران، اجیران، معلمان، کارمندان پایین رتبه، معلمان، سربازان و افسران برای یک‌سان سازی معاشات توجه نکند، مجلس نماینده‌گان بودجه سال مالی ۱۴۰۰ را تصویب نخواهد کرد.

رییس مجلس نماینده‌گان افزود که طرح یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت از کودهای ۹۱ و ۲۱ تا ۲۵ بودجه اجرا خواهد شد.

مجلس نماینده‌گان پیش از این طرحی را برای یک‌سان سازی معاشات کارمندان دولت تصویب کرده بود و خواستار گنجانیدن آن در سند بودجه سال مالی ۱۴۰۰ شده بود.

وزارت مالیه کشور اعلام کرده بود که حکومت توانایی عملی کردن این طرح را ندارد.

این در حالی است که بیش از دوماه از آغاز سال مالی ۱۴۰۰ می‌گذرد، اما تاکنون بودجۀ این سال از سوی مجلس تأیید نشده‌است و روشن هم نیست که چه زمانی مجلس این بودجه را تأیید می‌کند.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان کشور (چهارشنبه، ۲۹ دلو) اعلام کرد که در مورد افزایش ۲ هزار افغانی در معاشات خدمات ملکی باهم توافق کردند.

قابل ذکر است که این طرح از اول ماه حمل سال ۱۴۰۰هجری شمسی قابل تطبیق است.

این در حالی است که بیش از دوماه از آغاز سال مالی ۱۴۰۰ می‌گذرد، اما تاکنون بودجۀ این سال از سوی مجلس تأیید نشده‌است و روشن هم نیست که چه زمانی مجلس این بودجه را تأیید می‌کند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رحمانی: طالبان هیچ برنامه برای صلح ندارند

حوت ۱۱, ۱۳۹۹

رحمانی به دعوت رییس جمهور تاجیکستان به دوشنبه رفت

حوت ۱۰, ۱۳۹۹

رحمانی در دیدار با سفیر چک روی روند صلح بحث گفتگو کرد

حوت ۷, ۱۳۹۹

دیدار برای مقدمات سفر رئیس ولسی جرگه به تاجیکستان

حوت ۶, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل