خبرگزاری بخدی

منو
حقوق بشر

پمپیو: دولت افغانستان قضیه غرق شدن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایرانی را پیگیری کند

در تاریخ:
پنج شنبه ۱۸ ثور ۱۳۹۹
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که حکومت افغانستان باید قضیۀ غرق شدن ده‌ها مهاجر افغان را توسط مرزبانان ایرانی پیگرد کند.

آقای پمپیو روز چهارشنبه (۱۷ ثور) در یک کنفرانس خبری با اشاره به شهروندان امریکایی که در ایران زندانی اند گفت: “ما تنها کشوری نیستم که شهروندان آن با رفتار ظالمانۀ ایران روبرو اند، هفتۀ گذشته با شنیدن گزارش‌ها در مورد بدرفتاری، شکنجه و غرق شدن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایرانی پریشان شدم”.

وزیر خارجۀ امریکا همچنین گفت: “مقام‌های افغان را ترغیب می‌کنیم تا تحقیق فراگیر را روی دست گیرند و عاملان این رویداد را حسابده قرار دهند”.

شماری از افرادی نجات یافته، هفتهٔ گذشته به رسانه‌ها گفتند که سربازان ایرانی در حدود ۵۰ شهروند افغان را که به گونۀ غیرقانونی وارد خاک ایران شده بودند، نخست شکنجه کرده و سپس در رودخانۀ ساحه مرزی دهانه ذوالفقار پرتاب کردند که از آن میان فقط ۱۲ نفر توانستد خود را نجات دهند.

اتحادیه اروپا نیز در پیوند با ادعای غرق شدن مهاجران افغان توسط نظامیان ایرانی ابراز نگرانی کرده و خواستار تحقیقات سرتاسری و شفاف در این زمینه شده است.

اتحادیه اروپا با نشر پیامی در تویتر تعهد کرده است که حکومت افغانستان را در زمینۀ رسیدگی و مساعدت به مهاجران افغان عودت کننده از ایران و پاکستان حمایت می‌کند.

وزارت خارجۀ افغانستان روز سه شنبه گفت که حکومت ایران به تحقیقات مشترک در مورد ادعاهای برخورد “نامناسب” نیروهای ایرانی با مهاجران افغان توافق کرده است، هرچند پیش از آن عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران وقوع چنین رویدادی را در مرز افغانستان و ایران رد کرده بود.

پیش از این، الیس ویلز، دستیار معاون وزارت خارجۀ امریکا نیز روز سه شنبه با نشر اعلامیۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد ادعای غرق شدن مهاجران افغان در تویتر نوشت: “برخورد ظالمانه و آزار و اذیت ایران در مقابل مهاجرین که در این گزارش ادعا شده، وحشتناک است. ما حمایت خود را از تحقیقات کامل در این باره اعلام می‌کنیم.”

وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که رییس جمهور محمد اشرف غنی، از تحقیقات در این مورد نظارت خواهد کرد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

واکنش وزارت خارجه در پیوند به احضار سفیر افغانستان در تهران؛ هر افغان حق اعتراض مسالمت آمیز دارد

جوزا ۲۵, ۱۳۹۹

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان