خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

پس از پایان آتش بس؛ میدان های جنگ داغ شده است

در تاریخ:
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

با پایان یافتن مهلت آتش بس ۳ روزه یک بار دیگر میدان های جنگ در ولایت های مختلف کشور داغ شده است.

آتش ‌جنگ در ولایت‌های هلمند، غزنی، میدان‌وردک، فاریاب و  قندهار شعله‌ور شده و عملاً دولت و گروه طالبان به جبهات جنگ برگشته‌اند.

وزارت دفاع ملی‌ می‌گوید که جنگ‌جویان طالب در نخستین روز پس از آتش‌بس، یک سلسله تحرکات داشته‌اند و به همین دلیل نیروهای امنیتی و دفاعی برای خنثا‌سازی آن عملیات‌ راه‌اندازی کرده‌اند. مسوولان در این وزارت تأکید دارند که در نتیجه این عملیات به گروه طالبان تلفاتی سنگین وارد شده است.

گروه طالبان سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش‌بس کردند. رهبران این گروه در پیام‌هایی به افراد تحت امرشان دستور دادند که  حملات تعارضی‌شان را از روز اول تا سوم عید فطر متوقف کنند. در ادامه این پیام اما رهبری این گروه به نیروهای زیر امر خود گفته بود که اگر در جریان سه روز عید از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار بگیرند، باید از مناطق زیر کنترل‌شان با جدیت نگه‌داری و دفاع کنند. دولت نیز در پاسخ به این اقدام بر آتش‌بس دایمی تاکید کرد، اما محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، دستور داد که نیروهای امنیتی به احترام عید، آتش‌بس را مراعات کنند. با این حال این آتش‌بس روز گذشته پایان یافت و نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالب دوباره به جبهات جنگ برگشتند.

هم‌زمان با این محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، نیز به نیروهای امنیتی دستور داده است تا اگر گروه طالبان به آتش‌بس دایمی تن ندهند و به جنگ‌ ادامه بدهند، برای مقابله با این گروه آماده‌گی کامل داشته باشند. او تأکید کرده است که نیروهای امنیتی پاسداران نظام و مردم‌اند، از این رو باید تمام آماده‌گی لازم گرفته شود. او این گفته‌ها را روز شنبه، بیست‌وپنجم ثور، در صحبت تلفنی با فرماندهان قول اردوها و مسوولان امنیتی زون‌های کشور مطرح کرده بود.

دو طرف در حالی بر ادامه جنگ پافشاری دارند که هم‌ اکنون آمارهای تلفات در جنگ افغانستان به شکل بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است. پیش‌تر نهادهای نظارت‌کننده جنگ افغانستان گفته‌اند که میانگین تلفات جنگ افغانستان در جریان ماه رمضان در مقایسه با دیگر روزهای سال جاری میلادی حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است. در جریان سال جاری میانگین تلفات روزانه جنگ افغانستان ۷۵ نفر بود، اما این آمار در ماه رمضان به ۱۲۵ نفر رسید. هم‌زمان با این روزهای آتش‌بس نیز خونین بود و دست‌کم ۲۱ غیرنظامی در نتیجه انفجارها کشته شدند. این در حالی است که در پی حملات جنگ‌جویان طالبان بر کاروان‌های اکمالاتی نیروهای امنیتی در ارزگان و کاپیسا، چندین تن کشته و بیش از سه نفر زخمی شدند.

هم‌زمان با از‌سرگیری خشونت‌ها، هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان در دوحه تلاش دارند که مذاکرات بین‌الافغانی را تسریع بخشند. برخی از اعضای هیأت‌های دو طرف روز دوم عید با هم دیدار کردند. در این دیدار توافق شد که مذاکرات دوحه پس از عید ادامه یابد. اکنون منابع آگاه از دوحه می‌گویند که دو طرف به مذاکرات بین‌الافغانی به عنوان یگانه گزینه مورد قبول می‌بینند و در نظر دارند که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را پس از عید از سر بگیرند. به گفته این منبع، طالبان در این نشست تعهد کرده‌اند که پس از عید به میز مذاکره حاضر می‌شوند و گفت‌وگوها را ادامه می‌دهند.

در این نشست تأکید شده است که گفت‌وگوهای صلح باید سرعت یابد و در مورد اجندای مذاکرات گفت‌وگو شود. این منبع گفت که زمان از‌سرگیری مذاکرات صلح بین‌الافغانی هنوز مشخص نیست، اما احتمال می‌رود که طرف‌ها برای آغاز مجدد مذاکرات انتظار تکمیل شدن ترکیب هیأت‌‌شان را بکشند. در حال حاضر برخی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت در کابل حضور دارند. هرچند منبع می‌گوید که بحث‌ نشست استانبول هنوز مطرح است، اما با در‌نظرداشت صحبت‌های دو طرف، احتمال برگزاری آن را «بسیار ضعیف» می‌داند. به باور او، اعضای هیأت طالبان بیش‌تر روی ادامه مذاکرات دوحه تأکید دارند و به نشست استانبول علاقه‌مند نیستند. پیش از این منابع در شورای عالی مصالحه ملی نیز گفته بودند که احتمال برگزاری نشست استانبول اندک است و با توجه به وضعیت، حتا احتمال می‌رود که این نشست برگزار نشود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

در نبود قوت های خارجی هیچ بهانه ای برای تداوم جنگ وجود ندارد

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

عبدالله : واگذاری ولسوالی‌ ها برنامه‌ ریزی‌ شده نیست

جوزا ۲۵, ۱۴۰۰

هیات های مذاکره کننده دولت و طالبان در مورد تسریع روند گفتگوها تفاهم کردند

جوزا ۱۹, ۱۴۰۰

طالبان : کسانیکه با نیروهای خارجی در افغانستان کارکردند میتواند به زندگی عادی شان برگردند

جوزا ۱۷, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل