خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

پایان نشست شورای امنیت درباره افغانستان؛ جلو فاجعه در حال وقوع باید گرفته شود

در تاریخ:
شنبه ۱۶ اسد ۱۴۰۰
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی- کابل
اشتراک گذاری:

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان که (جمعه شب، ۱۵ اسد) در نیویارک برگزار شده بود، نمایندگان کشورهای عضو تاکید کردند که جلو فاجعه در حال وقوع در افغانستان باید گرفته شود.

دبرا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان در سخنرانی آغازین این نشست گفت: وضعیت افغانستان وارد یک مرحله خطرناک شده است.

او افزود جنگ به طور بی‌رحمانه‌ای جریان دارد و میزان نقض‌ حقوق بشر و خشونت‌ها چند برابر شده است.

خاانم لاینز تاکید کرد که جامعه بین‌المللی در حال حاضر به طور متحد می‌تواند برای جلوگیری از وقوع “یک فاجعه بسیار جدی” اقدام کند.

نماینده سازمان ملل گفت تنها در ولایت قندهار در یک ماه گذشته دست کم ۴۶۰ غیرنظامی کشته‌شده اند و در مجموع در ماه گذشته بیش از هزار غیرنظامی در خشونت‌های جاری جان شان را از دست داده‌اند.

خانم لاینز هشدار داد که اگر توجهی نشود افغانستان ممکن است به سرنوشت سوریه دچار شود.

او اضافه کرد که اعضای جامعه جهانی با طالبان به عنوان افرادی که قرار است صلح کنند، وارد تعامل شدند و پس از امضای تفاهمنامه میان آمریکا و طالبان انتظار می‌رفت از خشونت‌ها جلوگیری شود که نشد، پس از شروع مذاکرات میان نمایندگان جمهوریت و طالبان انتظار می‌رفت که خشونت‌ها کاهش پیدا کنند که چنین نشد، پس از تقریبا خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان انتظار می‌رفت که جنگ تمام شود اما چنین چیزی دیده نشد.

از جانب دیگر شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در این نشست که از طریق تماس تصویری صحبت می‌کرد، گفت که وضعیت افغانستان بحرانی‌تر از گذشته است و اگر وضعیت کنونی و خشونت‌ها ادامه یابد، بیش‌ترین صدمه به غیرنظامیان وارد خواهد شد. خانم اکبر افزود که در خشونت‌های اخیر جنایت جنگی رخ داده است. به گفته وی، طالبان در همین اواخر، ۴۰ غیرنظامی را در اسپین‌بولدک قندهار و ۲۷ غیرنظامی را در ولسوالی مالستان ولایت غزنی کشته‌اند. خانم اکبر از سازمان ملل متحد خواست که از ریختن خون افغان‌ها جلوگیری کند. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر خاطرنشان کرد که زنان در ساحات تحت کنترل طالبان با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند که نگران‌کننده است.

شهرزاد اکبر هشدار داد که تمام دستاوردهای حقوق بشر افغانستان در سال‌های گذشته، با خطر روبه‎رو است .

در همین حال نماینده انگلستان در سازمان ملل، از سوءاستفاده حقوق بشری، ازدواج اجباری و استفاده از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که طالبان باید به‌صورت معنادار وارد پروسه صلح شوند. وی تصریح کرد که کشور‌های همسایه و قدرت‌های منطقه باید از صلحی که تحت رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها است، حمایت کنند.

در همین حال غلام‌محمد اسحاق‌زی، نماینده دایم افغانستان در سازمان ملل، گفت که گروه طالبان با تروریسم رابطه ناگسستنی دارد. آقای اسحاق‌زی از سازمان ملل خواست که وارد عمل شود و نگذارد وضعیت افغانستان بدتر از این شود.

در این نشست نماینده‌گان ناروی، نایجریا، فرانسه، استرالیا، ایرلند، ویتنام و استونیا هم صحبت کردند. آنان نیز در صحبت‌های‌شان افزایش خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کردند و خواهان آتش‌بس و حل مشکل افغانستان از راه سیاسی شدند.

نشست ویژه سازمان ملل متحد در رابطه به افزایش خشونت‌‎ها در افغانستان به درخواست محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه، برگزار شد. ریاست این نشست را هند برعهده داشت. گفتنی است که نماینده پاکستان در این نشست حضور نداشت.

انتظار می‌رود که پس از بحث‌های بیش‌تر اعضای این سازمان، اعلامیه‌ای نیز در مورد افغانستان صادر شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

فهیم کوهدامنی از یک سوی قصد جان سالم به در برد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

سازمان ملل: افغانستان در آستانه یک فصل آشفته و ناامید کننده قرار دارد

اسد ۲۳, ۱۴۰۰

یونسکو ۳ میراث فرهنگی را ثبت میکند

اسد ۷, ۱۴۰۰

سازمان ملل: مذاکرات صلح باید به گونه جدی و با صداقت آغاز شود

اسد ۶, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل