خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

پایان نشست سیاسیون افغانستان و نمایندگان طالبان در مسکو؛ گفت‌وگوی صمیمانه بدون توافق

در تاریخ:
پنج شنبه ۹ جوزا ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

نشست روزه مسکو که ” دومین نشست صلح بین الافغانی” لقب گرفته میان برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان به رهبری حامدکرزی و هیات ۱۴ نفری گروه طالبان بدون توافق به موارد مشخص پایان یافت.

در این نشست چهره‌های نزدیک به حامدکرزی رییس جمهور پیشین و نمایندگان سیاسی طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه سه روز باهم گفت‌وگو کردند اما با ارایه یک اعلامیه کوتاه به نشست پایان دادند.

این نشست از هفتم جوزا در شهر مسکو پایتخت روسیه و به مناسبت صدمین سالگرد روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه برگزار شد.

در اعلامیه کوتاه مشترک دو طرف آمده است که: ” هیات‌ها در این گفت‌وگو ها بر اراده مشترک مبنی بر رسیدن به صلح پایدار و فراگیر در افغانستان تاکید داشتند. موارد مهم مربوط به سرنوشت مردم افغانستان و آینده صلح و ثبات و راهّای رسیدن به امنیت در کشور مورد بحث قرار گرفت.”

گفته شده که دو طرف بر ادامه مذاکرات بین‌الافغانی، برقراری آتش‌بس، حفاظت از زندگی افراد ملکی، مسایل مربوط به زندانیان، خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان، قطع مداخلات خارجی، تحکیم نظام اسلامی، حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی کشور، حقوق زنان و مسایل دیگر به گفت‌وگو های موثر و سازنده پرداختند.

بر اساس اعلامیه،” این مذاکرات در فضای صمیمانه مبتنی بر روحیه‌ی همکاری صورت گرفت. دو طرف در بخش‌های به توافق‌و پیش‌رفت‌های خوبی دست یافتند. ‌به دلیل این که برخی از مسایل ایجاب مباحث بیشتر را می نمایند، توافق بعمل آمد تا روی این مسایل، در آینده به گفت‌وگو‌های شان ادامه بدهند.”

این دومین دیدار برخی چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان در مسکو بود. دیدار قبلی موسوم به گفتگوهای بین‌الافغانی در ١۶ دلو سال گذشته در همین شهر برگزار شده بود.

حضور ملا برادر مذاکره کننده ارشد گروه طالبان و رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر که قبل از این در رسانه ها ظاهر نشده بود، محور توجه نشست سه روزه مسکو بود.

از سویی هم، کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و سفیر افغانستان در مسکو که در روز نخست این نشست حضور داشتند، به دلیل مخالفت نمایندگان طالبان در روز دیگر غایب بودند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

موافقت‌نامه صلح میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد

حوت ۱۰, ۱۳۹۸

رئیس جمهورغنی جهت اشتراک در ۵۶ مین کنفرانس امنیتی مونیخ عازم آلمان شد

دلو ۲۴, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

رحیمی: در مسایل روند صلح حکومت نظریات تمامی سیاسیون را در نظر می‌گیرد

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks