خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
گزارش

پایان نشست سه جانبه استانبول؛ طالبان به میز مذاکره برگردند

در تاریخ:
شنبه ۴ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی- کابل
اشتراک گذاری:

نشست سه جانبه استانبول میان وزیران خارجه کشورهای افغانستان، پاکستان و ترکیه روز گذشته (جمعه، ۳ ثور) برگزار و به پایان رسید.

طبق اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی کشور، وزیران خارجه‌ی افغانستان، پاکستان و ترکیه در پایان نشست سه‌جانبه در یک نشست خبری از طالبان خواسته‌اند تا به میز مذاکرات برگشته و مذاکرات صلح را از سر بگیرند.

از سوی هم، در اعلامیه‌ی مشترک وزیران خارجه‌ی سه کشور آمده است که آنان در این نشست نارضایتی‌شان را از سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان ابراز کرده و هدف قراردادن کارمندان غیرنظامی، فعالان جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشری، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها را محکوم کرده‌اند.

آنان روی نیاز آتش‌بس فوری، دایمی و جامع به‌منظور پایان‌بخشیدن سطح بالای خشونت و ایجاد فضای مناسب برای گفت‌وگوهای صلح تأکید کرده‌اند.

به نقل از اعلامیه‌ی مشترک، آنان بر حمایت‌شان از یک افغانستان دارای حاکمیت، مستقل، مردم‌سالار و متحد تعهد کرده‌اند.

طبق این اعلامیه‌ی مشترک، وزیر خارجه‌ی سه کشور همچنان از روند صلح افغانستان و مذاکرات جاری صلح در دوحه برای دست‌یابی به حل و فصل سیاسی عادلانه و پایدار مسأله‌ی افغانستان حمایت کرده‌اند.

مبارزه‌ی مشترک با تروریزم، بازگشت داووطلبانه و باعزت مهاجران افغان از پاکستان و ایران، همکاری‌ها در راستای اتصال منطقه‌ای در عرصه‌های ترانسپورت، تجارت،‌ انرژی، روابط مردم با مردم، آموزش، تبادلات اجتماعی و فرهنگی و همچنان جهان‌گردی از دیگر موضوعاتی است که در این نشست سه‌جانبه روی آن توافق شده است.

در اعلامیه‌ی مشترک از جامعه‌ی جهانی خواسته شده است که کشورهای میزبان مهاجران افغان را در امر رسیدگی به نیازهای اساسی مهاجران کمک و از تلاش‌های دولت افغانستان برای بازگشت و ادغام مجدد آن حمایت کند.

وزیران خارجه‌ی افغانستان، پاکستان و ترکیه به تعویق نشست استانبول نیز اشاره کرده و گفته‌اند که این نشست پس از بحث‌ها با تمامی طرف‌های دخیل و مساعدشدن شرایط برای پیشرفت معنادار، برگزار خواهد شد.

نشست استانبول قرار بود در ۲۴ اپریل برگزار شود، اما به‌دلیل آماده نبودن طالبان، این نشست برای بعد از عید سعید فطر به تعویق افتاده است.

طالبان پیشتر گفته بودند تا زمانی که تمامی نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، در هیچ نشستی که در آن در مورد افغانستان تصمیم گرفته شود، شرکت نمی‌کنند.

نشست استانبول، فرصت تاریخی

تصمیم گروه طالبان برای پرهیز از شرکت در نشست تاریخی استانبول یک تصمیم فرصت‌سوز برای سرنوشت صلح و ثبات افغانستان است. گروه طالبان هفته گذشته در واکنش به اعلام زمان برگزاری نشست استانبول گفت که این گروه، پیش از خروج کامل سربازان بین‌المللی از افغانستان در هیچ نشستی، از جمله نشست استانبول، شرکت نخواهد کرد. این تصمیم در صورتی که ثابت بماند و تغییر نکند، یک تصمیم فرصت‌سوز برای صلح و ثبات و آینده افغانستان خواهد بود.

واکنش گروه طالبان نسبت به اعلام جدول زمانی تازه برای خروج سربازان بین‌المللی از افغانستان نیز منفی بود. مقامات امریکایی و ناتو هفته گذشته اعلام کردند که سربازان خود از افغانستان را در یک بازه زمانی تقریباً پنج ماهه – از اول می تا یازدهم سپتامبر – بیرون می‌کنند. این اعلام برای رهبران طالبان که مخالف ادامه حضور این سربازان از اول می به بعد در افغانستان هستند، ناراحت‌ کننده و خلاف توقع و انتظار بود. به همین علت، طالبان هشدار داده‌اند که سربازان خارجی را به خاطر نقض توافق‌نامه دوحه از اول می به بعد هدف حمله قرار خواهند داد.

برای برگزاری نشست استانبول، شرکت نماینده‌گان دولت و گروه طالبان هردو شرط است. شرط دیگر برگزاری این نشست، آماده‌گی سازمان ملل متحد برای رهبری و مدیریت و آماده‌گی ترکیه برای میزبانی از این نشست است. سازمان ملل متحد و کشور میزبان گفته‌اند که آماده هستند تا نشست استانبول را برای ده روز – از بیست‌وچهارم اپریل تا چهارم می – برگزار، رهبری و میزبانی کنند. دولت افغانستان به رغم اعلام آماده‌گی برای شرکت در نشست استانبول، تا هنوز طرح صلح و هیأت اعزامی خود برای این نشست را نهایی نکرده است. در مقابل، گروه طالبان با صراحت گفته است که این گروه پیش از خروج کامل سربازان بین‌المللی از افغانستان در این نشست شرکت نخواهد کرد. با توجه به این وضعیت، فعلاً سرنوشت برگزاری نشست استانبول در هاله ابهام فرو رفته است و اطمینان چندانی از برگزاری این نشست در تاریخ فوق وجود ندارد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

غنی: خروج نیروهای خارجی، بزرگترین فرصت برای تحکیم حاکمیت ملی است

18 ساعت قبل

اعلام آتش بس ۳ روزه از سوی طالبان با استقبال شورای عالی مصالحه ملی روبرو شد

ثور ۲۰, ۱۴۰۰

رهبر طالبان: آمریکا متوجه عواقب نقص توافق نامه دوحه باشد

ثور ۱۹, ۱۴۰۰

خلیلزاد: اجماع بی نظیری برای صلح شکل گرفته است

ثور ۱۸, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، صفت فضلی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، صبور قیومی، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل