خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

پایان بحران انتخابات؛ میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان شد

در تاریخ:
یکشنبه ۹ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط:
احمد ظاهر قادری - کابل
اشتراک گذاری:

بحران انتخابات ریاست مجلس نمایندگان با پیروزی میر رحمان رحمانی پایان یافت و آقای رحمانی در چهارمین دور انتخابات ریاست مجلس ۱۳۶ رای تائید کسب کرد.

چهارمین دور رای‌گیری برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان کشور به روز شنبه (۸ سرطان) میان میر رحمان رحمانی و خان محمد وردک برگزار شد. این دو چهره بیشترین درصد آرا را در سه دوره گذشته رای‌گیری بدست آورده بودند.

این در حالیست که در سه دور رای‌گیری میان چند نامزد برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نتیجه‌ای در پی نداشت و بر اساس اصول وظایف داخلی مجلس، در دور چهارمین دو نامزد که در سه دور گذشته بیشتر رقم آرا را کسب کرده باشد باهم رقابت می‌کنند.

آقای رحمانی، نماینده ولایت پروان، در اولین دور رای‌گیری با کسب ۱۲۳ رای و خان محمد وردک، نماینده ولایت کابل، در دور سوم رای‌گیری با کسب ۱۰۵ رای بیشترین درصد آرا را در سه دور به دست آورده بودند.

در رای گیری دیروز آقای رحمانی ۱۳۶ رای گرفت و رقیب او محمد خان وردک توانست ۹۶ رای بگیرد. در نتیجه آقای رحمانی از سوی رئیس موقت مجلس نمایندگان افغانستان به عنوان رئیس این مجلس معرفی شد.

در جلسه امروز ۲۴۵ نماینده حضور داشتند و براساس اصول (۵۰ درصد آرا به اضافه یک رای) تعداد آرای نامزد برنده باید ۱۲۳ رای می‌بود.  همچنان در رای گیری امروز ۱۱ رای باطل و ۲ رای سفید اعلام شد.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای انتخاب آقای رحمانی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان کشور را تبریک گفته و افزوده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور از اعضای این مجلس که ‘در انتخاب رئیس جدید این نهاد، سهم فعال گرفته و اصل دموکراسی را به نمایش گذاشتند’ تشکر کرده است.

یک نقطه؛ دو ماه تنش در مجلس نمایندگان

این در حالی است که در دور اول میر رحمان رحمانی، نماینده مردم پروان در مجلس در آستانه رسیدن به کرسی ریاست مجلس قرار داشت.

در نخستین دوره انتخابات درون مجلس چهار نامزد نتوانستند آرای لازم را بدست آورند، مرحله دوم انتخابات میان دو نامزد با آرای بلند ( میر رحمان رحمانی و کمال ناصر اصولی) برگزار شد.

آقای رحمانی ۱۲۳ رای تایید و اصولی نیز ۵۵ رای تایید کسب کردند که بر اساس نصاب حاضر در مجلس، آقای رحمانی پیروز انتخابات بود. اما آقای اصولی نتیجه را نپذیرفت و پس از آن یک رای نقطه دار را بهانه ای برای عدم پذیرش دانست.

سپس تنش ها برای تایید و یا رد این رای نقطه دار حدود ۴۰ روز طول کشید و سرانجام در نتیجه یک رای گیری دوباره، این رای جنجالی از سوی اعضای مجلس رد شد.

پس از آن چهار بار رای‌گیری برای کرسی ریاست مجلس برگزار شد اما هیچ نامزدی نتوانست آرای لازم برای پیروزی به دست آورد و سرانجام دور چهارمین رای‌گیری با پیروزی میر رحمان رحمانی به پایان رسید.

میررحمان رحمانی متولد سال ۱۳۴۱ خورشیدی در ولسوالی بگرام ولایت پروان است. او در رشته نظامی آموزش دیده و در صفوف ارتش کشور تا درجه جنرالی رسیده است.

آقای رحمانی در دور گذشته مجلس نمایندگان عضو کمیسیون اقتصاد ملی بود. او از تاجران بزرگ افغانستان به شمار می رود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

رحمانی: برگزاری لویه جرگه در حالی که نماینده های واقعی مردم در شورای ملی حضور دارند غیر قانونی است

اسد ۱۵, ۱۳۹۹

طرح دسترخوان ملی با اکثریت آرا از سوی مجلس نمایندگان رد شد

سرطان ۳۱, ۱۳۹۹

مجلس نمایندگان برنامه “دسترخوان ملی” را بررسی می کند

سرطان ۳۰, ۱۳۹۹

مجلس نمایندگان: حکومت به زودترین فرصت نامزد وزیران را برای گرفتن رای اعتماد معرفی کند

سرطان ۹, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان