خبرگزاری بخدی

منو
گزیده

وزیر داخله در تلاش شناسایی نخبگان پولیس؛ آیا موفق خواهد شد؟

در تاریخ:
یکشنبه ۱۰ جدی ۱۳۹۶
گزارش توسط:
بسم الله تابان، دانش آموخته حقوق و پولیس
اشتراک گذاری:

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله کشور که سند تحصیلی کارشناسی ارشد/ ماستری در رشته مدیریت و حکومت‌داری خوب از لندن انگلستان به‌دست آورده و تجارب خوبی در سطوح مختلف حکومت داشته‌است و او برای وزارت داخله و وزارت داخله برای او ناآشنا نیست. در ابتدا تصور اغلب این بود که او با تجارب که در بخش‌های غیرنظامی دارد، فرد مناسب برای وزارت داخله که بخش اساسی آن را عمل‌کرد نظامی تشکیل می‌دهد، نیست. با آن‌که موفقیت یا عدم موفقیت آقای برمک در این وزارت نیازمند زمان است اما می‌توان به دو دلیل نظریه مخالفان او را رد کرد.

۱ – پُست وزارت داخله نظامی نه، بل‌که سیاسی و ملکی است. براین اساس الزامی نیست که وزیر داخله باید یک نظامی باشد. ولی تصور این‌ست اگر یک پولیس بتواند وزیر داخله شود، ممکن بهتر به گوشه‌های تاریک و روشن این وزارت رسیدگی کند.

۲ – در شرایط کنونی به دلیل هجوم بیش ازحد تفکر و سربازان تروریزم مذهبی و افراد ذی‌نفع در تولید و قاچاق مواد مخدر در محلات، نیروهای پولیس مجبور به ترک نقش اصلی خود شده و در صف اول جنگ قرار دارند، در حالی‌که وظیفه اساسی و مسلکی پولیس تنفیذ قانون و تأمین امن و نظم عامه است. براساس وظیفه اصلی پولیس، لازم نیست که یک توپ‌چی یا راکت‌چی باید وزیر داخله باشد. اصولاً باید افراد مدیر و آگاه از مسایل حقوقی و سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی و حتا روابط بین الملل در رأس این وزارت قرار گیرد.

آقای برمک بعد از گرفتن رای اعتماد از مجلس نمایندگان و در جریان سرپرستی خویش در این وزارت عمیقاً درک نموده که این وزارت از کمبود افراد متعهد و مسلکی در سطوح مختلف رنج می‌برد. بخش تدارکاتی و تأمیناتی با وجود تلاش های مستمر قبلی بازهم گرفتار لایه‌های مختلف فساد است. خویش خوری، واسطه بازی و اعمال نفوذ در تعیینات قدمه‌های مختلف پولیس شدیداً وجود دارد. روی همین ملحوظات تلاش‌های جدی برای اصلاحات را در پیش گرفته است. او ظاهرا به این نتیجه رسیده که باید از طریق طرح آزمون به افراد نسبتاً مسلکی و نخبه پولیس دست یافت. بخش‌های مختلف پولیس ملی از جمله بخش مبارزه با جرایم پولیس کابل، قوماندانی قطعه ٠١ زون سبز کابل، کمیساری‌ها و قدمه‌های آن، قوماندانی میدان‌های هوایی ۵ ولایت کشور را اکنون برای رقابت آزاد افراد واجد شرایط پولیس ملی به اعلان سپرده و اخذ امتحانات آن جریان دارد (اگرچند به تعویق افتادن امتحانات سوالات را در ذهن منسوبین پولیس طرح نموده که ممکن این پروسه به ناکامی مواجه شده و اصلن امتحان اخذ نشود.)

در این میان هفته قبل وزیر داخله طَی یک اعلامیه از تمام منسوبین پولیس ملی که در مدت ١٠ سال اخیر تحصیلات عالی شان را در خارج از کشور سپری نموده‌اند، خواسته‌بود که برای یک مجلس مشورتی رو در رو جمع شوند که خوش‌بختانه حدود ١٠٠ تن از منسوبین پولیس در یک مجلس کاملن خودمانی برای چهار ساعت ( از ساعت ٢ الی ۶ عصر ) نظریات مسلکی و مشکلات شان را مطرح کردند. در مجلس وزیر امور داخله شدیداً از وضعیت موجود در این وزارت ناراض به نظر می‌رسید و حتا با تندترین لحن تعدادی از مسوولان سطوح مختلف این وزارت را به عدم دل‌سوزی و تعهد در اجرای وظایف شان مخاطب قرار داد.

او تاکید داشت که امتحانات را برای یافتن نخبه‌های پولیس و افراد متعهد و واجد شرایط مطابق قانون راه‌اندازی کرده و مصمم است که با عملی‌شدن این برنامه ضمن تغییر چهره پولیس، اعتبار اجتماعی و ملی پولیس را نیز بلند ببرد.

وزیر داخله از آغاز اصلاحات جدی از دفتر خودش تا قدمه‌های مختلف این وزارت خبر داد و تاکید کرد که باید شایسته‌سالاری در تمام سطوح تطبیق شود.

آن‌چه که من به عنوان نماینده فارغان اکادمی‌های پولیس جمهوری قزاقستان ضمن برشمردن مشکلات این جمع در این جلسه مطرح کردم، موارد ذیل می باشد:

۱ – از پروسه رقابتی میان افسران مسلکی پولیس به شرط رعایت شفافیت نه تنها در شعار بل‌که دادن اطمینان از شفافیت، تمامی منسوبین پولیس ملی حمایت می‌کند، این یک اقدام نیک برای کشور است.

۲ – برعلاوه تغییرات در افراد باید به طور تخصصی روی تشکیلات و سیستم موجود بازنگری صورت گیرد.

٣-  زمانی‌که ما اکادمی پولیس و مراکز تعلیمی مسلکی داریم از آوردن افسران ارتش ملی بطور واضح بریدملان ارتش که به رتبه‌های سارمن و سمونیار تثبیت رتبه می‌شوند جلوگیری شود، این یک جفا در حق منسوبین پولیس است.

۴-  نه تنها برای کسانی که در بیرون تحصیل کرده‌اند، بل‌که برای کسانی‌که برعلاوه انجام وظیفه با هزینه شخصی خود یک دانشکده دیگر را می‌خوانند هم امتیاز داده شود. در این زمینه مشخصاً پیشنهاد نمودم هرگاه یک افسر پولیس ملی برعلاوه اکادمی پولیس رشته‌های دیگر مثل اقتصاد، حقوق، روابط بین الملل، جامعه شناسی، شرعیات، طب و سایر رشته‌های مرتبط را فرا می‌گیرند، باید برنامه‌های تشویقی مثل ترفیع فوق العاده، ارتقای بست و معاش امتیازی در نظر گرفته شود. این روی‌کرد کمک و تشویق می‌کند تا افسران پولیس ملی به علم و تحصیل رو آورده و با دانش شوند. هرگاه ما افسران با دانش داشته باشیم می‌توانیم در سطوح مختلف موفق باشیم، بطور مثال اگر یک افسر پولیس از اهمیت اقتصادی جاده و بند برق و بند آب‌گردان چیزی نداند، چگونه می‌توان آن‌را مسوول تأمین امنیت این تأسیسات موظف ساخت. عین شکل در مورد اهمیت آبدات تاریخی و آثار باستانی. اگر معلومات لازم در اختیار پولیس نباشد، چگونه توقع محافظت و جلوگیری از قاچاق آن را از وی داشت؟

۵-  بورسیه‌های پولیس ملی نباید به افراد بیرون از بخش داده شود، چون این هزینه‌ها برای آینده وزارت داخله در نظر گرفته شده، نه برای افراد قراردادی که فردا به یک نهاد دیگر بروند.

۶-  برای افسران پولیس ملی که از ابتدا یعنی صفری درس به خارج از کشور اعزام می‌شوند، باید بعد از فراغت حداقل سه ماه درس‌های اختصاصی اصول‌نامه جمع نظام و خدمات داخله در نظر گرفته شود چون این افراد به سیستم کشورهای بیرون تعلیم دیده‌اند که در این بخش با افغانستان اکثرا متفاوت است.

وزیر داخله کشور از طرح‌های ارائه‌شده در مجلس به گونه جدی حمایت کرد و به مسوولان مربوط هدایت داد تا در این زمینه اجراات نمایند. آقای برمک در زمینه تعین بستی خطاب افسران که در خارج تحصیل نموده گفت شما ضرورت به شرکت در امتحان را ندارید اما اگر اشتراک هم می‌کنید خالی از مفاد نیست و برای شما مطابق رشته‌های تان اولویت داده می‌شود.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

شورای امنیت ملی هیاتی را به‌منظور ” حل مشکل” میان پولیس و اعضای مجلس توظیف کرد

میزان ۲۲, ۱۳۹۸

وزارت داخله: یک‌صد عراده موتر از وجود شیشه‌های سیاه در کابل پاکسازی شد

میزان ۲۲, ۱۳۹۸

یک کارخانه مشروبات الکولی در ولایت پروان تخریب شد

اسد ۲۹, ۱۳۹۸
غنی می گوید طالبان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند

غنی: سربازانی که جرم سنگین ندارند از زندان آزاد می‌شوند

اسد ۲۹, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks