خبرگزاری بخدی

منو
صحت

“وزارت صحت آماده است تا در مورد موجودیت هریک از دستگاه تنفسی به مردم و رسانه ها پاسخ بدهد”

در تاریخ:
سه شنبه ۳ سرطان ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

مقام های وزارت صحت عامه کشور می گویند که که آماده هستن تا در مورد موجودیت هریک از دستگاه تنفسی به مردم و رسانه های پاسخ بدهد.

شفیق الله شهیم، معین مالی و اداری وزارت صحت‌عامه، در نشست خبری امروز(۳شنبه، ۳ سرطان) در مرکز رسانه‌های حکومت، قاچاق دستگاه‌های ونتلاتور ( دستگاه تنفس مصنوعی) را رد نموده و در مورد وضاحت بیشتر داد.

معین مالی و اداری در این نشست گفت:« وزارت صحت‌عامه، از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور به ارزیابی ظرفیت سیستم صحی در افغانستان پرداخت. بعد از این ارزیابی مشخص گردید، که در تمام ولایات کشور ۲۲۵ پایه دستگاه ونتلاتور نظر به نیاز و تعداد بستر موجود است.»

شهیم در ادامه گفت: وزارت صحت‌عامه و دولت افغانستان،  به خاطر فراهم سازی و تهیۀ بیشتر دستگاه‌های ونتلاتور از طریق ادارۀ تدارکات ملی ۵۱۰ پایه دستگاه را از کشور جرمنی خریداری نمود، که قرار است به تاریخ ۲ جولای ۲۰۲۰ از طریق شرکت‌های هوایی به افغانستان انتقال داده شوند.

معین مالی و اداری افزود علاوه بر این، ۷۵ پایه دستگاه ونتلاتور دیگر  نیز از کشورهای خارجی توسط شرکت های داخلی خریداری شده است که در مدت دو تا سه هفته آ ینده  به کشور انتقال داده خواهد شد و وزارت صحت‌عامه آماده است تا در مورد موجودیت هریک از این  دستگاه ها به مردم و رسانه  های کشور پاسخ دهد.

هم‌چنان شهیم اضافه نمود، که در این میان یک تعداد از کشورهای دیگر نیز ۳۷ پایه  دستگاه ونتلاتور را به وزارت صحت‌عامه کشور کمک نموده است، که از این میان ۲۷ پایه سازمان صحی جهان،۳ پایه کشور ترکیه،۳ پایه کشور ایران و ۴ پایه دیگر آن را کشور چین کمک نموده  است.

معین مالی اضافه کرد، که از میان این ۳۷ دستگاه‌های ونتلاتور ۲۶ پایه آن به ولایاتی که نیاز داشتند توزیع گردیده  و متباقی دستگاهای آن، به  ولایاتی که در لیست شامل‌اند، در حال انتقال می‌باشند.

هم‌چنان در ادامۀ این نشست آقای حفیظ الله سعادت، رییس مالی وزارت صحت‌عامه، در مورد مصارف بودجه کمک شده در بخش کرونا از طریق کشورهای کمک کننده  و دولت افغانستان معلومات بیشتر داده و اظهار داشت که وزارت صحت عامه حاضر است، تا از یک دالر و افغانی کمک شده به این وزارت به مردم، حکومت و جامعۀ جهانی حساب دهد.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

ابتلای ۲۵۳ تن در شبانه روز گذشته؛ وزارت صحت عامه از شیوع موج دوم کرونا خبر داد

عقرب ۲۹, ۱۳۹۹

افزایش شمار مبتلایان کرونا در کشور؛ شناسایی ۲۰۵ مورد جدید در یک شبانه روز گذشته

عقرب ۲۵, ۱۳۹۹

از روز جهانی دیابت(شکر) تجلیل شد

عقرب ۲۵, ۱۳۹۹

یک مورد تازه پولیو در قندهار به ثبت رسید

عقرب ۲۲, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان