خبرگزاری بخدی

منو
اقتصادی

وزارت زراعت بیش از ۱۵ میلیون دالر برای ساخت باغ های خرما سرمایه گذاری می کند

در تاریخ:
دوشنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری میگوید که این وزارت زراعت بیش از ۱۵ میلیون دالر برای ساخت باغ های خرما سرمایه گذاری میکند.

به گفته آقای رستمی طرح ملی احداث باغ های خرمای این وزارت از سوی شورای عالی اقتصادی تایید شده و بر اساس این طرح وزارت زراعت ۱۵٫۱۱ میلیون دالر امریکایی روی ساخت باغ های خرما سرمایه گذاری میکند.

رستمی می افزاید، براساس این طرح ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار باغ تجارتی خرما از سوی این وزارت ساخته می شود.

و نیز ۳ لابراتوار برای کشت انساج به منظور تولید و تکثیر نهال های اصلاح شده و تایید شده نژاد های گوناگون و خوش کیفیت خرما ایجاد می شود.

رستمی هم‌چنان گفته است که ساخت فارم تحقیقاتی و کلکسیون ملی خرما در ولایت‌های فراه، هلمند و ننگرهار و تطبیق استندردها، ‌کنترل کیفیت و صدور تصدیق‌نامه‌ها، بازاریابی و خدمات ترویجی بخش‌های دیگر این طرح وزارت زراعت است.

گفتنی است که برنامه‌ی وزارت زراعت در این طرح، شامل ساخت باغ‌های تجارتی خرما، استفاده از زمین‌های خشک و غیر قابل کشت برای ساخت باغ‌های خرما، تولید نهال‌های اصلاح‌شده‌ی خرما از نژادهای مختلف توسط زرع انساج، تولید محصول خوش‌کیفیت برای مارکیت‌های داخلی، زمینه‌سازی برای کار در بخش باغداری و ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و ایجاد کلکسیون ملی نهال‌های گوناگون خرما است.

وزارت زراعت گفته است که افغانستان با داشتن اقلیم متنوع، ‌تابستان گرم، خشک و طولانی، دشت‌ها و ریگ‌زارها برای کشت و تولید خرما مساعد است. کشت خرما از زمان‌های قدیم به شکل خودرو و عنعنه‌ای در ولایت‌های ننگرهار، لغمان، فراه، نیمروز، ‌هلمند، قندهار و خوست رایج بوده و توسط تخم تکثیر می‌شود. شرایط اقلیمی ولایت‌های یاد شده برای کشت و حاصل‌دهی خرما بسیار مساعد است.

در سال ۲۰۰۸، ده هزار نژاد مختلف خرما از طرف عربستان به افغانستان اهدا شد و در ولایت‌های ننگرهار، لغمان و هلمند کشت گردید.

بر اساس معلومات وزارت زراعت، افغانستان سال گذشته ۱۸ هزار و ۷۶۰ تن خرما به ارزش ۹.۲ میلیون دالر امریکایی واردات داشته است. مسوولان وزارت زراعت می‌گویند که هدف این وزارت با تطبیق طرح ملی ساخت باغ‌های خرما، افزایش تولید خرمای خوش‌کیفیت به منظور تعویض واردات است.

وزارت زراعت گفته است که خودکفایی در تولید خرمای مصرفی داخلی، می‌تواند سالانه حدود ۱۰ میلیون دالر به رشد اقتصاد افغانستان بیفزاید و در کنار آن، زمینه‌های کاروبار و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری را فراهم کند.

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

salemwahdat@yahoo.com

مدیر مسؤل: احمد ظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان