خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

وزارت دولت در امور صلح: هیات ۱۵ نفری دولت برای مذاکره با طالبان تعیین شد

در تاریخ:
چهارشنبه ۹ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت دولت در امور صلح کشور اعلام کرده است که هیات ۱۵ نفری دولت افغانستان برای مذاکره مستقیم با طالبان تعیین شده است.

این وزارت امروز چهارشنبه (۹ اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این هیات با در نظر داشت ” تنوع سیاسی، اجتماعی و قومی افغانستان” و در نتیجه رایزنی های مستمر و همه جانبه با طرف های ذیدخل تشکیل شده است.

در اعلامیه گرچند از اعضای این هیأت نامی برده نشده است اما گفته شده این هیات به نمایندگی از دولت افغانستان با درنظرداشت دستاوردهای مردم افغانستان با گروه طالبان مذاکره می‌کند.

در همین حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که امریکا و افغانستان روی ” گام های بعدی صلح” به توافق رسیده است.

آقای خلیل زاد که در چند روز گذشته در کابل بسر می برد، امروز راهی دوحه پایتخت قطر شده است تا در روزهای نزدیک توافق صلح با طالبان را نهایی کند.

آقای خلیلزاد در صفحه توییترش نوشته: ” به سمت دوحه می‌روم و در راه، توقفی در اسلام آباد خواهم داشت. در دوحه، اگر طالبان سهم خود را انجام دهند، ما نقش خود را ایفا خواهیم کرد و توافقنامه‌‌ای را که ماه‌ها رویش کار کردیم به نتیجه می‌رسانیم.”

خلیل زاد گفته ” پرثمرترین سفرم به افغانستان را از زمان آغاز مسئولیتم به عنوان نماینده ویژه آمریکا تمام کردم. آمریکا و افغانستان روی گام‌های بعدی توافق کردند. یک تیم مذاکره‌کنند و گروه حمایت فنی در حال نهایی شدن است.”

پیشتر (چهار روز پیش) وزارت دولت در امور صلح کشور اعلام کرده بود که هیات ۱۵ نفری دولت افغانستان برای مذاکره مستقیم با طالبان تعیین می شود.

در خبرنامه گفته شده بود :” در پی تلاش‌های دولت برای شکل‌گیری مذاکرات رودررو میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، این مذاکرات طی دو هفته آینده آغاز می‌گردد و وزارت دولت در امور صلح کار و رایزنی با طرف‌های ذی‌دخل را به خاطر تعیین هیات ۱۵ نفری به راه انداخته و اکنون در حال نهایی‌سازی لیست هیئت مذاکره‌کننده است.”

قرار است تا یک هفته دیگر مذاکره هیات ۱۵ نفری دولت افغانستان با نمایندگان طالبان در قطر آغاز شود.

توافق نهایی صلح با طالبان تاثیر مستقیم روی کارزار های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری داشته و در سه روز گذشته تیم های انتخاباتی هیچ تحرکی از خود نشان نداده اند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

امریکا ۴ هزار سرباز اش را از افغانستان خارج می‌کند

23 ساعت قبل

“یگانه راه ختم جنگ در افغانستان توافق سیاسی است”

قوس ۱۸, ۱۳۹۸

غنی در دیدار با خلیل‌زاد: آتش‌بس و مخفیگاه‌های طالبان در پروسه صلح جدی در نظر گرفته شود

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

کاهش خشونت و توافق امریکا و طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات صلح است

قوس ۱۴, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks