خبرگزاری بخدی

منو
اخبار خارجی

وزارت دفاع امریکا از احتمال قدرت گرفتن دوباره (داعش) هشدار داد

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی-کابل
اشتراک گذاری:

وزارت دفاع امریکا می گوید که داعش در حال تجدید حیات است و امکان قدرت گرفتن مجدد این گروه در سوریه وجود دارد.

به گفته بازرس پنتاگون کاهش نیروهای آمریکایی در سوریه باعث تضعیف توان متحدان آمریکا برای نظارت بر داعش و مقابله با خیزش مجدد آن شده است.

به گزارش برخی منابع خبری آمریکایی، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – در گزارشی که اخیرا منتشر کرده گفته است که “با وجود اینکه دولت اسلامی سرزمین‌های ‘ خلافت ‘ را در عراق و سوریه از دست داده اما توانسته است توانایی عملیاتی خود در عراق را احیا کند و در حال بازخیز در سوریه است.”

این گزارش حدود پنج ماه پس از آن تهیه شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعلام پایان کار داعش در سوریه، بخشی از نیروهای آمریکایی را از آن کشور خارج کرد. نیروهای دموکراتیک سوریه، متحد اصلی ایالات متحده در جنگ علیه داعش در سوریه، نیز از نزدیک بودن پایان کار داعش خبر داده بودند.

به گزارش بازرس وزارت دفاع آمریکا ویژه عملیات سوریه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث کاهش کمک مستشاری و در نتیجه تضعیف متحدان آمریکا در نظارت بر تحولات و مقابله با بقایای این گروه شده و نظارت کارشناسان آمریکایی بر شرایط منطقه را دشوارتر کرده است.

بازرس وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود افزوده است که “کاهش نیروهای آمریکایی در حالی باعث تضعیف حمایت از نیروهای متحد ایالات متحده شده که این نیروها به آموزش و تجهیزات بیشتری برای مقابله با ظهور مجدد داعش نیاز دارند.

این گزارش هشدار می‌دهد که در حال حاضر، مستشاران آمریکایی و متحدان این کشور از امکانات و توانایی کافی برای نظارت نزدیک بر اردوگاه الهول ویژه بیجاشدگان جنگ داخلی سوریه برخوردار نیستند و داعش این امکان را یافته است تا بدون مواجهه با مانع، به ترویج عقاید خود در میان آوارگان ادامه دهد.

در اوج جنگ متحدان آمریکا با داعش، شمار نفرات آمریکایی اعزامی برای حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه به حدود سه هزار نفر می‌رسید اما این تعداد به میزان قابل توجهی کاهش یافته هرچند وزارت دفاع شمار نفرات باقی مانده در سوریه را فاش نکرده است.

بقایای داعش در عراق هم همچنان فعال هستند و ماه گذشته هواپیماهای نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق در سی و سه ماموریت جنگی، نفرات، مواضع، ساختمان ها و تونل های مورد استفاده این گروه را هدف قرار دادند.

قابل یاد آوری است که بازرس وزارت دفاع امریکا از وجود داعش در افغانستان چیزی نگفته است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

هسته مشترک گروه داعش و شبکه حقانی در کابل نابود شد

ثور ۱۷, ۱۳۹۹

شورای امنیت: داعش به یک تهدید جدی برای افغانستان و منطقه مبدل شده است

اسد ۲۹, ۱۳۹۸

۹ جسد از یک گور دسته‌جمعی در ننگرهار کشف شد

دلو ۳۰, ۱۳۹۶

۱۴ عضو گروه داعش در حملات هوایی در جوزجان کشته شدند

دلو ۱۹, ۱۳۹۶

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان