خبرگزاری بخدی

منو
انتخابات

واکنش کمیسیون انتخابات به تظاهرات تیم ثبات و همگرایی، بدون بررسی نمی توان ۳۰۰ هزار را باطل کرد

در تاریخ:
شنبه ۹ قوس ۱۳۹۸
گزارش توسط:
قیس ابراهیمی-کابل
اشتراک گذاری:

کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به تظاهرات روز گذشته تیم ثبات و همگرایی، اعلام کرده است که نمی تواند بدون بررسی ۳۰۰ هزار رای را باطل کند.

در اعلامیه ای که امروز (شنبه، ۹ میزان) از سوی این کمیسیون پخش شده است، آمده که کمیسیون مستقل انتخابات، بر مبنای قانون و اصل استقلالیت، از آرای مردم حفاظت کرده و تحت هیچ شرایطی حق دخالت در روند انتخابات را به اشخاص، گروها و یا نهادی نداده و نمی‌دهد.

همچنان در اعلامیه افزوده شده که “کمیسیون مستقل انتخابات، گردهمایی‌های اعتراض‌آمیز را یکی از حقوق اساسی شهروندان کشور دانسته و برای نهادینه شدن ارزش‌های دموکراتیک مهم می‌پندارد. این نهاد بر اساس قانون، مسوولیت برگزاری انتخابات را در سراسر کشور داشته و متعهد به حفاظت از آراء مردم و رعایت قوانین، مقررات، لوایح و طرزالعمل‌های است که در خصوص انتخابات به تصویب رسیده است. کمیسیون با درک مسوولیت وظیفوی خود، همواره حاضر به ارایه پاسخ به اعتراض‌های قانونی و مبتنی بر شواهد و مدارک معتبر بوده و خود را در برابر مردم و قانون پاسخگو می‌داند. از این‌رو، کمیسیون مستقل انتخابات، از همه‌ی اعتراض‌کنندگانی که صدای اعتراضی شان‌را به‌ شکل مسالمت‌آمیز به سمع این نهاد رسانیدند، تشکری نموده و در پاسخ به خواست‌های آنان، موارد آتی را یادآوری می‌نماید.”

همچنان، کمیسیون یک‌بار دیگر اعتراضات مسالمت آمیز شهروندان را ارج نهاده و از حوصله مندی و پیگیری مسایل انتخاباتی، نهایت سپاس‌گزار است، همچنان کمیسیون از تمام جوانب ذیدخل، سیاسیون کشور و بویژه کاندیدان محترم ریاست جمهوری می‌خواهد که در امر بازشماری و تفتیش هفت ولایت باقی مانده همکاری نموده و بگذارند تا کمیسیون مکلفیت های قانونی خویش را مطابق با احکام قانون و طرزالعمل‌های مصوب به انجام برساند. به همین ترتیب، کمیسیون از تمامی شهروندان کشور می‌خواهد تا به منظور اعلان نتایج انتخابات در پهلوی اینکه صبر و شکیبایی، به خرچ میدهند، کمیسیون را همکاری نمایند تا بتوانیم روند تفتیش و بازشماری آراء را به اتمام رسانیده و نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان هر چه زودتر اعلان گردد.

قابل ذکر است که ماده ۸۶ قانون انتخابات، کمیسیون را مکلف ساخته است تا “در صورت موجودیت شکایت مؤجه یا علایم مشهود مبنی بر ارتکاب تخلف یا جرم در رابطه به صندوق های حاوی ورق رای، صندوق های مذکور را قرنطین و در حضور ناظرین، مشاهدین، رسانه ها و نماینده های کاندیدان بررسی نماید.” بنابراین، کمیسیون نمیتواند قبل از انجام بررسی ها (تفتیش و بازشماری) آراء را باطل سازد.

این در حالی است که هواداران تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» روز گذشته در اعتراض به آنچه که «تقلب گسترده و سیستماتیک» خواندند، تظاهرات کردند. این معترضان در قطعنامه شش ماده‌ای از کمیسیون مستقل انتخابات خواستند تا به مسیر قانون، طرزالعمل‌ها و لوایح نافذ انتخاباتی برگردد.

در بند دوم ماده دوم این قطعنامه آمده است: «کمیسیون انتخابات باید فوراً ۳۰۰ هزار رأی غیربیومتریک و جعلی را از دور خارج سازد و استقلالیت و بی‌طرفی‌اش را در روند انتخابات ثابت کند، در غیرآن مسوولیت بحران سیاسی- انتخاباتی و پیامدهای آن به اعضای کمیسیون انتخابات بر می‌گردد.»

معترضان به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داده بودند در صورتی که این کمیسیون و نهادهای ذی‌دخل به خواست‌ها و مطالبات مشروع و قانونی این تیم پاسخ ندهند، آنان از تمام گزینه‌های مشروع، صلح‌آمیز و مردمی برای «به کرسی نشاندن رأی و اراده‌ی واقعی مردم» کار خواهند گرفت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

امرالله صالح، دفتر کاری اش در ساختمان صدارت را تسلیم شد

سرطان ۱۷, ۱۳۹۹

توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله امروز امضا می شود

ثور ۲۸, ۱۳۹۹

خلیلزاد: ماه رمضان فرصتی است تا رهبران افغان منافع افغانستان را به منافع خود ارجحیت دهند

ثور ۷, ۱۳۹۹

فضل محمود فضلی از سوی رییس جمهورغنی به عنوان رییس اداره امور تعیین شد

حمل ۲۱, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان