خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

واکنش ها در پیوند به حمله بر امرالله صالح؛ ارگ: حمله کار دشمنان صلح بوده است

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۹ سنبله ۱۳۹۹
گزارش توسط:
اشتراک گذاری:

حمله‌ی صبح امروز بر کاروان موترهای امرالله صالح، معاون اول رییس‌جمهور واکنش‌هایی را در پی داشته است.

ارگ ریاست‌جمهوری و اتحادیه اروپا این حمله را کار دشمنان صلح خوانده و رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز آن را نشان‌دهنده‌ی ضعف دشمن خوانده است.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ارگ ریاست‌جمهوری امروز (چهارشنبه، ۱۹ سنبله) در رشته‌تویتی نوشته است: «بدون شک، این حمله و سایر حمله‌های پسین، کار دشمنان صلح و ثبات است که پیوسته به خشونت‌های‌شان در برابر دولت و ملت افغانستان ادامه می‌دهند.»

دولت جمهوری اسلامی افغانستان، حمله‌ی تروریستی بر کاروان موترهای امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری را به شدت تقبیح می‌کند. بدون شک، این حمله و سایر حمله‌های پسین، کار دشمنان صلح و ثبات است که پیوسته به خشونت‌های شان در برابر دولت و ملت افغانستان ادامه می‌دهند.

آقای صدیقی هرچند از گروه خاصی نام نبرده است، اما ظاهرا اشاره‌ی او به حملات اخیر گروه طالبان است که در آستانه‌ی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است.

صدیقی در عین حال گفته است که امرالله صالح از «سلامتی کامل» برخوردار است، اما شماری از شهروندان کابل در نتیجه‌ی حمله‌ی تروریستی بر جان آقای صالح، کشته و یا زخمی شده‌اند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز حمله بر امرالله صالح را محکوم کرده و آن‌را «بزدلانه و تروریستی» خوانده است. طبق اعلامیه سپیدار، آقای عبدالله همچنان خواستار تحقیق این حمله به‌گونه‌ی «جدی» شده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی تأکید کرده است که این چنین حملات نشان‌دهنده‌ی ضعف و ناتوانی دشمنان زبون قسم‌خورده‌ی افغانستان است.

در اعلامیه آمده است: «روی‌کرد حذف فیزیکی در مرحله‌ای که در تلاش یافتن صلح باعزت و پایدار در کشور هستیم، به هیچ صورت قابل قبول و توجیه نمی‌باشد.»

اتحادیه اروپا نیز حمله بر امرالله صالح را محکوم کرده و آن‌را حمله بر جمهوری دانسته است. اتحادیه اروپا همچنان این حمله را «ناجوان‌مردانه» و کار دشمنان صلح» دانسته است.

براساس معلومات پولیس کابل، حمله بر کاروان موترهای امرالله صالح حوالی ساعت ۷:۳۵ دقیقه‌ی صبح امروز در ساحه‌ی چهارراهی سابقه‌ی تایمنی در مربوطات حوزه‌ی چهارم امنیتی شهر کابل رخ داده است.

خود آقای صالح نیز در یک پیام ویدیویی گفته است که حمله بر کاروان او گذشته از جماعت‌خانه‌ی اسماعلیه در چهارراهی سابقه‌ی تایمنی صورت گرفته است.

منابع رسمی تا کنون در مورد نوعیت حمله چیزی نگفته‌اند. وزارت داخله، کشته شدن دو نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر را در این حمله تأیید کرده است. این آمار ابتدایی است.

فرد یا گروهی تا کنون به گونه‌ی رسمی مسئولیت این حمله برا بر عهده نگرفته است. گروه طالبان دست‌داشتن در این حمله را رد کرده است.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

صالح: مردم منتظر ذوب شدن طالبان در کوره جامعه باشند

سنبله ۲۴, ۱۳۹۹

خلیلزاد: حمله بر امرالله صالح تازه ترین نمونه تلاش برای تخریب روند صلح است

سنبله ۲۰, ۱۳۹۹

وزارت داخله: حمله بر امرالله صالح ۲۵ کشته و زخمی برجا گذاشته است

سنبله ۱۹, ۱۳۹۹

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور از یک حمله جان سالم به در برد

سنبله ۱۹, ۱۳۹۹

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسئول: احمدظاهر قادری

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران: قیس ابراهیمی، حفیظ الله یوسفی، طاهره سریر

نشانی دفتر: کابل، پل سرخ، افغانستان