خبرگزاری بخدی

در جریان رویداد های جاری از افغانستان و جهان باشید

دقیق، موثق و بی طرفانه

منو
افغانستان

واکنش های جهانی نسبت به حمله دیروز شهر کابل افزایش یافت

در تاریخ:
یکشنبه ۱۹ ثور ۱۴۰۰
گزارش توسط:
رفیع مجیدی-کابل
اشتراک گذاری:

انفجار مقابل مکتب دخترانه کابل دیروز ( شنبه، ۱۸ثور )‌ واکنش های داخلی و خارجی را به همراه داشت.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل( یونیسف) این حادثه را “حمله وحشت انگیز” خوانده و افزوده که این حمله جان تعداد زیادی از کودکان مکتب را گرفته که اکثراً دختر بودند و شمار زیادی نیز شدیداً زخمی شدند این نهاد افزوده که “خشونت در اطراف مکاتب به هیچ وجه قابل قبول نیست. مکاتب باید محل صلح باشند و جایی که اطفال(کودکان) بتوانند با احساس امنیت و حفظ مصونیت به بازی، آموزش و اجتماعی شدن بپردازند.” یونیسف افزوده که “اطفال هرگز و به هیچ وجه نباید هدف خشونت قرار گیرند. این نهاد از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته که “به حقوق بشر بین‌المللی و قوانین انسان دوستانه پای‌بند باشند و ایمنی و مصونیت تمام اطفال را تامین کنند.”

سفارت بریتانیا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که هدف قرار دادن دانش آموزان غیر قابل تصور است. این سفارت خواهان پایان فوری خشونت‌ها شده تا کودکان بی‌گناه دیگر جان خود را از دست ندهند.

در همین حال آمریکا نیز حمله به این مکتب دختران را “وحشیانه” خوانده و محکوم کرده است.

واشنگتن خواستار خاتمه فوری خشونت‌ها و هدف قراردادن غیرنظامیان در افغانستان شده است دولت آمریکا افزوده که به حمایت و مشارکت با مردم افغانستان ادامه خواهد، زیرا مردم افغانستان مصمم هستند که ببینند، دستاوردهای دو دهه گذشته از بین نخواهد رفت.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که عاملان این جنایت فجیع باید پاسخگو باشند. او به ضرورت پایان خشونت در افغانستان و دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز تاکید کرده است.

ترکیه نیز انجام این حمله را در شب‌های قدر محکوم کرده و آنرا “تروریستی و غیرانسانی” خوانده و ابراز امیدواری کرده که عاملان آن به دادگاه کشانده شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این حمله را “جنایت‌کارانه” خوانده و افزوده “حمله بر یک نهاد آموزشی مصداق روشن جنایت جنگی است.” این کمیسیون از دولت افغانستان خواسته که این‌گونه حملات را شناسایی و طبق قانون مجازات کند.

وزارت داخله افغانستان این کار را جرایم جنگی دانسته و گفته که مراکز آموزشی مصونیت جنگی دارند و طالبان مسئول این حمله هستند. آقای آرین گفت که هدف از این کار طالبان وارد کردن فشار بر مردم و حکومت افغانستان است.

سخنگوی وزارت داخله گفت که طالبان مسئولیت حمله به دانشگاه کابل را نیز به عهده نگرفتند، ولی با دستگیری عامل این حمله مشخص شد، که حمله کنندگان ارتباط با گروه طالبان دارند عضی از کاربران نوشته که حتی چندین قربانی به یک خانواده تعلق دارند.

محمد آصف اکبری، کاربر افغان در صفحه فیسبوک خود نوشته “شفاخانه(بیمارستان) علی‌جناع رفتم، نوجوانی کنار جنازه‌ای تنها زانوی غم در بغل گرفته بود، پرسیدم فامیل و اقارب کجاست؟ گفت مادرم شفاخانه عالمی پیش خواهر زخمی‌ام رفته، پدرم شفاخانه استقلال دنبال جنازه خواهر بزرگترم رفته و این جنازه‌ هم خواهرم‌ است.”

تاکنون کسی مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفته ولی دولت طالبان را عامل این حمله می‌داند و طالبان نیز با محکوم کردن این حمله گفته‌اند که در آن دست ندارند.

وزارت داخله کشور افغانستان از افزایش شمار جان‌باختگان و زخمی‌های انفجار دیروز (شنبه، ۱۸ ثور) در نزدیک مدرسه مکتب دخترانه “سیدالشهدا” در غرب شهر کابل خبرداد طارق آرین، سخنگوی این وزارت گفت در این انفجار بیش از ۵۰ تن کشته شده و آمار زخمی‌ها نیز به بالاتر از ۱۰۰ نفر رسیده است. آقای آرین گفت که بررسی‌ها نشان می‌دهد که این انفجار با استفاده از یک خودر بمب‌گذاری شده نوع تویوتا (کرولا) سرمه‌ای رنگ انجام شده است. بعد از انفجار خودرو و خارج شدن دانش آموزان از مدرسه، ۲ مین‌ کارگذاری شده نیز منفجر شده است. او گفته که این آمار نهایی نیست و ممکن است که شمار قربانیان حمله افزایش یابد. این انفجار ساعت ۴:۲۷ عصر به وقت محلی، روز گذشته ( شنبه، ۱۸ ثور) رخ‌ داد و بیشتر قربانیان غیرنظامیان و دانش‌آموزان دختر بودند.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

اخبار مرتبط:

کمیسیون حقوق بشر: طرف های درگیر به حق مردم برای زیستن در امنیت صلح احترام گذاشته و خشونت ها را متوقف کنند

19 ساعت قبل

آرین: طالبان توانایی نگهداری هیچ بخشی از جغرافیای کشور را ندارند

23 ساعت قبل

رییس جمهور غنی برای وزارت های دفاع و داخله سرپرستان جدید تعیین کرد

جوزا ۲۹, ۱۴۰۰

عفو بین الملل: حکومت افغانستان تحقیقات مستقل و موثر را در مورد حملات بر غیرنظامیان آغاز کند

جوزا ۲۷, ۱۴۰۰

تازه‌ترین خبرها

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی
محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

صاحب امتیاز: محمد سالم وحدت

مدیر مسوول: قیس ابراهیمی

مدیر مالی و اداری: سید صمیم مدبر

گزارشگران:رفیع مجیدی، روبینا امینی، منصور قیومی،
محمد شفیق وحدت، و نصیر وحدت

نشانی دفتر: شهر نو، کابل