"/>

خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

واکنش محتاطانه وزارت داخله به نشر گزارش یوناما، گروه طالبان رد کرد

در تاریخ:
چهارشنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۴
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

وزارت امور داخله کشور واکنش محتاطانه ای به انتشار گزارش تازه ای یوناما نشان داده، اما گروه طالبان آنرا رد کرده است.

یوناما گفته در شش ماه نخست سال روان، دستکم ١۵٩٢ غیرنظامی در خشونت های افغانستان کشته و ٣٣٢٩ نفر دیگر نیز زخمی شده اند
یوناما یا دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان روز چهارشنبه ١۴ اسد گزارشی از تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال روان میلادی را منتشر کرد و گفت که  در این مدت دستکم ١۵٩٢ غیرنظامی در خشونت های افغانستان کشته شده و ٣٣٢٩ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.
یوناما می گوید که طالبان و دیگر گروه های شورشی ٧٠ درصد مسئول تلفات غیرنظامیان هستند، نیروهای امنیتی، مسئول ١۵ درصد و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان عامل یک درصد تلفات غیرنظامیان شناخته شده اند.
در گزارش یوناما گفته شده که عامل مرگ ده درصد دیگر تلفات غیرنظامیان مشخص نیست.
وزارت امور داخله در واکنش به این گزارش گفته که یک بار دیگر به تمامی نیروهای پولیس وظیفه داده شد تا در حفظ جان و مال مردم بیشتر توجه کنند.
این وزارت گفته با تایید رقم تلفات غیرنظامیان از سوی شورشیان، مخالفان مسلح دولت عامل عمده و اصلی تلفات افراد ملکی هستند، و گفته شورشیان برای رسیدن به اهداف تروریستی شان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.
وزارت داخله اعلام کرده است که اطلاعات این وزارت نیز نشان می دهد حملات انتحاری، مواد انفجاری، ماین های کارگذاری شده در کنار جاده ها و حمله به ادارات دولتی عامل عمده تلفات غیرنظامیان هستند، یوناما نیز گفته بود که بیشتر افراد ملکی در این نوع حملات و انفجارها جان خود را از دست داده اند.
در این مورد وزارت داخله اعلام کرده است که شورشیان به شکل گسترده، به کارگذاری ماین های کنار جاده رو آورده اند، براساس اعلامیه ای که این وزارت منتشر کرده، در چهار ماه نخست امسال، ٣۰٢٣ حلقه ماین که شورشیان در مناطق مختلف جاسازی کرده بودند، از سوی پولیس کشف و خنثی شده است.
وزارت دفاع هم امروز اعلام کرد که نظامیان ارتش در دو روز گذشته، ۱۸٩ حلقه ماین را از پنج ولایت افغانستان کشف و خثی کردند.
واکنش طالبان

یوناما می گوید که طالبان و دیگر گروه های شورشی ٧٠ درصد مسئول تلفات غیرنظامیان هستند
گروه طالبان هم محتوای گزارش یوناما را رد کرده و گفته که این گزارش بی طرفانه نیست و اطلاعات دولت افغانستان که همواره از آن علیه طالبان استفاده می کند، بیشتر در آن گنجانده شده است.
این گروه با انتشار اعلامیه ای گفته که رقم تلفات غیرنظامیان از جانب یوناما ممکن با طالبان شریک شده باشد، اما “ملحوظات” این گروه در تهیه گزارش در نظر گرفته نشده است.
طالبان مدعی شده اند که عامل تلفات غیرنظامیان در افغانستان در قدم نخست، بمباران نیروهای ناتو است، در قدم دوم به گفته این گروه، اربکی ها (نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان) هستند و این گروه پولیس را عامل سوم تلفات غیرنظایان قلمداد کرده، در اعلامیه از اردوی ملی نام برده نشده است.
این گروه گفته به تازگی افراد وابسته به جنرال دوستم در ولسوالی قرایی ولایت قندوز، ۲۲ خانه را آتش زده و چندین نفر را کشتند.
این در حالیست که حدود یک ماه پیش ولسوالی قرایی به دست طالبان سقوط کرد، پس از سقوط این ولسوالی، عبدالباقی هاشمی، رییس شورای ولایتی فاریاب گفه بود که طالبان دستکم چهل خانه را آتش زده و یک پیر مرد را سر بریدند.
اما در اعلامیه گروه طالبان گفته شده است که این گروه به تازگی یک اداره با صلاحیت برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تشکیل داده، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مدعی شده است که افراد این اداره طالبان را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان آموزش می دهند.
مجاهد، موضوع حملات انتحاری و انفجاری در مناطق مزدحم غیرنظامیان را نیز رد کرده و گفته این گونه حملات در تاکتیک جنگی طالبان شامل نیست.
در اعلامیه از یوناما خواسته شده از مسئله تلفات غیرنظامیان که به گفته سخنگوی این گروه یک موضوع حساس است، استفاده سیاسی و تبلیغی نکند، و همزمان به این دفتر توضیه کرده که در قسمت نشر این گونه گزارش ها از دقت بیشتر کار بگیرد.

 

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

یوناما: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۵۲ درصد افزایش یافته‌است

قوس ۱۴, ۱۳۹۶

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks