خبرگزاری بخدی

منو
سیاسی

واکنش افغانستان به سخنان ترامپ: واشنگتن در باره اظهارات ترامپ توضیح دهد

در تاریخ:
سه شنبه ۱ اسد ۱۳۹۸
گزارش توسط: اشتراک گذاری:

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش تند به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ضمن تاکید این‌که “ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خود را نخواهند داد” از دولت این کشور خواستار توضیحات شده است.

رئیس جمهور امریکا دیروز در دیدار با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در کاخ سفید در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در مورد پایان جنگ افغانستان گفته بود که کشورش از راه نظامی می‌تواند در جنگ افغانستان در یک هفته پیروز شود، اما با این اقدام دست‌کم ده میلیون نفر کشته و افغانستان از نقشه جهان حذف خواهد داشت.

با این حال، ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ گفت: ” ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.”

در اعلامیه تاکید شده که ” شراکت و همکاری ما با جهان و بخصوص با ایالات متحده امریکا بر مبنای منافع متقابل و احترام متقابل است.”

ارگ ریاست جمهوری گفته: ” ما از همکاری امریکا برای آوردن صلح حمایت می‌نمائیم، اما سرنوشت اساسی کشور ما در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها تعیین شده نمی‌تواند. افغانستان ما با صلابت و ابهت در صحنه سیاست دنیا باقی خواهد ماند.”

در اعلامیه گفته شده که دولت افغانستان با درنظرداشت روابط همه جانبه میان دو دولت همکار از مجرای دیپلوماتیک و دولتی خواهان صراحت و توضیحات از جانب واشنگتن در مورد اظهارات رئیس جمهور ترامپ با نخست وزیر پاکستان، گردیده است.

این در حالی است که آقای ترامپ دیروز تاکید کرد که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید از طریق گفت‌وگو و تفاهم با کشورهای منطقه به این معضل خاتمه داده شود.

از سویی هم آقای ترامپ گفته همکاری ایالات متحده با پاکستان برای حل صلح آمیز قضیۀ افغانستان کارآ واقع شده است و به زودی خبرهای خوبی در مورد افغانستان خواهد داشت.

خبرگزاری بخدی

اشتراک گذاری این مطلب:

پرخواننده ترین ها

برای اطلاع یافتن از آخرین اخبار افغانستان و منطقه به صفحات اجتماعی خبرگزاری بخدی بپیوندید.

Baztab News

اخبار مرتبط:

غنی: افغانستان و امریکا با تهدیدات مشترک مواجه اند

دلو ۲۷, ۱۳۹۸

دونالد ترامپ توافق‌نامه صلح با طالبان را به‌گونه مشروط تصویب کرده است

دلو ۲۳, ۱۳۹۸

ترامپ: ما تلاش می کنیم طولانی ترین جنگ خود را به پایان برسانیم

دلو ۱۶, ۱۳۹۸

خلیل‌زاد در دیدار با غنی: در گفتگوها با طالبان کدام پیشرفت قابل ملاحظه صورت نگرفته

دلو ۱۳, ۱۳۹۸

آخرین اخبار روز

بیشتر بخوانید

خبرگزاری بخدی

تازه ترین تحولات منطقه و جهان

حق کاپی رايت تمام مطالب، اخبار و گزارشها برای خبرگزاری بخدی محفوظ است.
درباره شرايط استفاده از مطالب خبرگزاری بخدی بيشتر بخوانيد.

Powered & Developed by TechSharks